Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedzie w Bieszczadach są zagrożone

Małgorzata Froń
archiwum
Bieszczadzkie misie coraz trudniej znajdują miejsce do życia. Bez naturalnego pożywienia i bezpiecznego schronienia nie przetrwają! Dlatego WWF rozpoczął kilkuletni program ochrony tych pięknych drapieżników w Polsce.

Miejsce dla niedźwiedzia

Obecnie w Polsce niedźwiedzie występują w 5 ostojach. Jednak coraz większa ingerencja człowieka powoduje kurczenie się tych obszarów. A niedźwiedzie potrzebują miejsc dogodnych do zdobywania pokarmu, wychowania młodych oraz bezpiecznego zimowania.

Dlatego WWF przygotowuje plan działań dotyczący ochrony miejsc gawrowania (zimowania), żerowania oraz zabezpieczenia możliwości migracji. Przygotowano już opracowanie dotyczące miejsc gawrowania bieszczadzkich niedźwiedzi i sprawdzono warunki zimowania niedźwiedzi w Tatrach, Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim.

Dzięki badaniom genetycznym, które przeprowadzono w polskiej części Karpat wiemy, że na terenie naszego kraju żyje około 100 niedźwiedzi.

- Chcemy poznać lepiej zwyczaje i potrzeby tych dużych drapieżników, a przez to skuteczniej je chronić - mówią przedstawiciele WWF. - W tym celu utworzyliśmy grupę współpracowników terenowych, którzy w specjalnej bazie rejestrują obserwacje niedźwiedzi i pozostawionych przez nie śladów. Rozpoczęliśmy także monitoring niedźwiedzi za pomocą ukrytych kamer oraz obroży telemetrycznych. Wyposażyliśmy w obroże telemetryczne już 5 zwierząt i planujemy monitorować w ten sposób kolejne niedźwiedzie.

Jedzenie dla niedźwiedzia

Kluczowe dla zachowania stabilnej populacji tego gatunku jest zabezpieczenie bazy pokarmowej niedźwiedzi. Już od drugiej połowy lata i jesienią niedźwiedzie przygotowują się do snu zimowego. Wtedy szczególnie intensywnie żerują.

Jedzą maliny, jeżyny, borówki oraz inne owoce. I właśnie o owoce runa leśnego drapieżniki te muszą rywalizować z ludźmi - np. zbierającymi jagody na skalę przemysłową.

Niedźwiedzie często też odwiedzają stare, opuszczone sady, gdzie posilają się jabłkami czy gruszkami. Niestety z upływem lat, wiele takich sadów uległo degradacji. Nie dostarczają one już niedźwiedziom odpowiedniej ilości pożywienia.

Odnawiają sady

Aby poprawić sytuację pokarmową w Bieszczadach, najważniejszej ostoi niedźwiedzi w Polsce, WWF odnawia stare opuszczone sady.

Prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne polegające na przycinaniu gałęzi, odkrzaczaniu i odsłanianiu drzew owocowych - odmłodzono w ten sposób już ponad 4 500 drzew, a planuje się odnowić jeszcze co najmniej 1500 drzew owocowych.

Konflikt człowiek - niedźwiedź

Jednym ze źródeł konfliktu jest nieodpowiedzialne zachowanie się ludzi w miejscach występowania niedźwiedzi. Pozostawianie śmieci, dokarmianie czy zbliżanie się do tych zwierząt doprowadza do sytuacji, które często kończą się źle zarówno dla ludzi jak i niedźwiedzi.

Na górskich szlakach lub w przydomowych śmietnikach niedźwiedzie mogą znaleźć resztki żywności wyrzucane przez ludzi. Z racji tego, że jest to łatwe źródło pokarmu, niedźwiedzie szybko się do niego przyzwyczajają, rezygnując z długich wędrówek w poszukiwaniu pożywienia. Niedźwiedzia uzależnionego od odpadków zostawionych przez człowieka trzeba w rezultacie odłowić i zamknąć w ogrodzie zoologicznym, bo nie potrafi on wrócić do swojego poprzedniego trybu życia w naturze. Tymczasem przy obecnej liczebności populacji strata każdego osobnika jest poważnym problemem.

- Dlatego prowadzimy akcje informacyjno - edukacyjne skierowane do turystów na temat. zasad zachowania się na obszarach występowania niedźwiedzi - mówią pracownicy WWF. - Zachęcamy turystów do korzystania z pojemników na śmieci zabezpieczonych przed wizytami niedźwiedzi i rozstawiamy specjalne pojemniki przy górskich szlakach.

WWF chce także ograniczyć wizyty niedźwiedzi w górskich pasiekach. W tym celu zakupiono i przekazano pszczelarzom 85 specjalnych pastuchów elektrycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24