Niespodziewana wygrana Stali, mielczanki w barażach zagrają z Calisią

Tomasz Leyko
Mielecki blok był wczoraj niczym skała.
Mielecki blok był wczoraj niczym skała. FOT. ADAM DĘBIEC
Stal wygrała z Muszynianką. Wygrana za dwa punkty nie uchroniła od baraży, ale dała szansę na ucieczkę z ostatniej pozycji i więcej meczów u siebie w barażach.

Obydwaj trenerzy zaskoczyli kibiców ustawieniem wyjściowych szóstek. Bogdan Serwiński szkoleniowiec Muszynianki wystawił drugą szóstkę, a Joanna Mirek nie ściągnęła nawet dresu. W Stali mecz na rozegraniu rozpoczęła Justyna Ordak, na przyjęciu Agata Wilk, na skrzydle Iwona Niedźwiecka.

Bez presji

Nowe ustawienie zdało egzamin. Inna sprawa, że wielka Muszynianka grała ospale i niemrawo. W I secie przyjezdne trzymały się długo mielczanek (remis od 7:7 do 17:17). Wtedy pazurki pokazała Ewelina Dązbłaż punktując atakiem ze środka (19:17), za chwilę Niedżwiecka huknęła z prawego skrzydła (22:20), Dorota Ściurka obiła blok (23:21), a seta zakończyła blokiem, najniższa na boisku Wilk.

Druga partia była bliźniaczo podobna. Remis widnia na świetlnej tablicy jeszcze częściej. Końcowka "na przewagi" padła łupem Muszynianki.
Cień szansy

W III secie znów było remisowo. Sygnał do ucieczki dała Niedźwiecka, którą "kiwnęła" na dl blokiem (17:16), za moment Ściurka zablokowała Joannę Kaczor (19:16) i zaliczką mielczanek była na tyle spora, żeby myśleć o wygranej seta.
W kolejnej odsłonie wyższość mistrzyń kraju nie podlegała dyskusji. Na domiar złego z Żukowa dotarła informacja o wygranej Gedanii za 3 punkty co zniwelowało szansę na uniknięcie baraży do minimum. Żeby jednak opuścić ostatnią pozycję w tabeli należało mecz wygrać.

W tie-breaku szala wygranej przechylała się już na korzyść przyjezdnych (7:10). Zryw mielczanek był jednak skuteczny. Ściurka i Łukaszewska dały się we znaki muszyńskiej obronie. Mecz zakończyła asem serwisowym Marta Łukaszewska.

INNE WYNIKI 17. KOLEJKI PLUSLIGI KOBIET: AZS Białystok - Gwardia Wrocław 2:3 (22:25, 20:25, 25:22, 25:18, 14:16); Centrostal Bydgoszcz - Farmutil Piła 2:3 (25:23, 28:30, 12:25, 25:20, 13:15); Gedania Żukowo - Calisia Kalisz 3:0 (25:14, 25:19, 25:23); MKS Dąbrowa Górnicza - Aluprof Bielsko-Biała 1:3 (15:25, 19:25, 25:16, 18:25).
STAL MIELEC - MUSZYNIANKA-FAKRO 3:2 (25:22, 28:30, 25:21, 16:25, 16:14)

STAL: Ordak, Niedźwiecka, Dązbłaż, Skorupa, Wilk, Ściurka, Banecka (libero) oraz Dutkiewicz, Zaroślińska, Olczyk, Łukaszewska.
MUSZYNIANKA: Śrutowska, Kaczor, Pykosz, Pycia, Rosner, Jagieło, Zenik (libero) oraz Targosz, Plchtova.