Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowa promocja przyszłej atrakcji w Bieszczadach. Pasjonaci ułożyli tory w Komańczy. Marzą im się "ciuchcia" i drezyny [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Fundacja Torem Osławy
Pasjonaci rewitalizacji nieczynnego torowiska w gm. Komańcza ułożyli kilkanaście metrów wąskotorowego szlaku kolejki w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PKP. Instalacja wygląda jak bocznica kolejowa. Służyć ma do ekspozycji drezyny rowerowej i zabytkowych wagonów do przewozu drewna. Zostanie uzupełniona o tablicę informacyjną.

- Chcemy w ten sposób przypominać turystom i mieszkańcom o historii kolejki wąskotorowej w gminie Komańcza oraz propagować wiedzę o naszej działalności i planach - mówi Piotr Sztukowski z Fundacji Torem Osławy.

Te plany to rewitalizacja torowiska, uruchomienie szlaku, po którym kursowały by drezyny, a w przyszłości – jeździła także kolejka wąskotorowa. Turyści mogli by dojechać m.in. do przepięknego rezerwatu Jeziorka Duszatyńskie.

Fundacja Torem Osławy zintegrowała działania lokalnych organizacji społecznych, zainteresowanych turystycznym rozwojem gm. Komancza w oparciu o rewitalizację torowiska. Działania te wspiera samorząd gminy i Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

- To właśnie Fundacja BKL przekazała część materiałów oraz użyczyła zabytkowych wagoników kłonicowych, użytkowanych w czasie świetności kolejki leśnej, do zwożenia dłużycy z Lasów Państwowych do kombinatu w Rzepedzi

- podkreśla Piotr Sztukowski.

Ekspozycja ma charakter tymczasowy. Po uruchomieniu atrakcji na torach planowany jest jej demontaż. Najpierw jednak musi być sfinalizowany proces przekazania torowiska.

- Właściwie wszystkie szczeble administracji leśnej wypowiedziały się pozytywnie o sprawie - zapewnia Piotr Sztukowski.

Jak tłumaczy, przekazanie torowiska stworzy dla fundacji formalno-prawne warunki do ubiegania się o środki pomocowe do
przygotowania i wykonania inwestycji. A docelowo pozwoli na wznowienie ruchu turystycznego na trasie Rzepedź-Smolnik.

Fundacja chce pozyskać pieniądze na pierwszy etap przedsięwzięcia w ramach konkursu projektów na dofinansowanie tzw. podmiotów ekonomii społecznej.

- Zbliża się termin ogłoszenia tego konkursu, dlatego z niecierpliwością oczekujemy zakończenia procedury i podpisania umowy użytkowania torowiska - mówi Piotr Sztukowski.

- Z jednej strony zakończy to długi proces starania Fundacji o ten majątek, a z drugiej rozpocznie nowy etap związany z rewitalizacją nieczynnego dzisiaj torowiska.

Nietypowa promocja przyszłej atrakcji w Bieszczadach. Pasjon...

Turyści zjechali w Bieszczady. Zobacz jak było na szlaku na ...

ZOBACZ TEŻ: Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Perła Podkarpacia nad rzeką San

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24