Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka o Bieszczadach autorstwa Stanisława Krycińskiego

Wojciech Zatwarnicki
W bieszczadzkiej wytwórni piwa Ursa Maior w Uhercach Mineralnych obyła się promocja nowej książki Stanisława Krycińskiego pt. "Bieszczady. Gdzie diabły, hucuły, ukraińce".

- Książka składa się z czterech rozdziałów opisujących wybrane fragmenty Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Kanwą są turystyczne wspomnienia z wędrówek autora w latach 70. i 80 - mówi o książce gospodarz spotkania Andrzej Czech.

- W pozycji znalazło się również 100 zdjęć autora z lat 1984-1991, przedstawiających wiele nieistniejących już obiektów oraz sześć map opisywanych terenów.

Premierze wydanej przez Wydawnictwo Libra książki towarzyszył pokaz fotografii Grzegorza Leśniewskiego oraz degustacja uwarzonego z tej okazji specjalnego piwa.

Ze wstępu do książki o autorze:

Stanisław Kryciński (ur. w 1954 r.) z wykształcenia inż. chemik, z zamiłowania - historyk i krajoznawca. Uwielbia zwiedzać wszelkie zakątki Polski i krajów ościennych - szczególnie te wolne od ruchu turystycznego. Fascynuje go południowo-wschodnia Polska.

Uroki ulubionych krain opisuje piórem i obiektywem. Autor licznych opracowań, m.in.: Cerkwie drewniane w Karpatach (1979), Drewniane cerkwie karpackie (1984), Nadsanie, cz.1 ,,Gmina Czarna" (1986), Pogórze Przemyskie, (1992), Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy. Część I - gmina Lutowiska (1995), oraz Część II - gmina Cisna (1996 i 2007), Przemyśl i Pogórze Przemyskie (1997, 2007), Cerkwie w Bieszczadach (1995 i 2005).W zeszłym roku nakładem Libry PL ukazał się album Bieszczady. Tam gdzie oczy poniosą.

Karierę turysty górskiego rozpoczął obozem wędrownym w Bieszczadach latem 1974 r. Początkowo interesowały go wyłącznie szczyty, więc wchodził na nie przez kilka lat - najwyższy, który zdobył to Alam Kuh w Iranie (4850 m) - aż, z czasem, dostrzegł niezrównany urok dolin pełnych pamiątek po dawnych ich mieszkańcach. Chodząc tak dolinami zauważył z czasem, że nie ma takiej góry, której nie dałoby się obejść. Odkrywszy tę genialna zasadę, do dziś dnia kieruje się nią podczas górskich wędrówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24