MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe atrakcje dla miłośników kolejki bieszczadzkiej

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Centrum turystyczno-wystawiennicze, kładka piesza wśród drzew, platforma widokowa oraz 26 wąskotorowych drezyn rowerowych – to kluczowe elementy nowego projektu, który wzbogaci atrakcje bieszczadzkiej kolejki. Projekt, zainicjowany przez marszałka Władysława Ortyla, jest realizowany dzięki funduszom Unii Europejskiej i współpracy polsko-ukraińskiej w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.

Międzynarodowa współpraca na rzecz rozwoju Bieszczad

Na stacji głównej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie koło Cisnej podpisano umowę pomiędzy partnerami projektu. Po stronie polskiej za realizację odpowiada Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, natomiast po stronie ukraińskiej partnerami są Iwanofrankiwska Rada Obwodowa oraz wójt wsi Wyhoda.

Marszałek Władysław Ortyl, będący inicjatorem projektu, podkreślał jego znaczenie:

- Cieszymy się, że mogliśmy pomóc.

Podkreślił również wartość Bieszczad jako cennego regionu przyrodniczo i turystycznie:

- Wiemy, jak wielkim są magnesem dla wielu turystów, jaką mają markę. Ten projekt jest wyrazem naszej dbałości o stałe podnoszenie atrakcyjności miejsc, które tak chętnie i tłumnie odwiedzają goście. Bo turyści kochają znane sobie szlaki, ale chcą też odkrywać nowe możliwości. I tu takie właśnie powstaną.

Nowe atrakcje dla miłośników kolejki bieszczadzkiej
podkarpackie.pl

Nowe atrakcje dla turystów

Projekt, o wartości 4,3 mln euro, z czego dofinansowanie z UE wynosi prawie 3,9 mln euro, zakłada powstanie kilku kluczowych inwestycji. W Majdanie powstanie centrum obsługi turystów, które będzie także miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, wystaw i koncertów.

Dodatkowo, na długości 400 metrów, zostanie zbudowana kładka leśna z platformą widokową w koronach drzew, co z pewnością stanie się atrakcyjnym punktem widokowym dla odwiedzających.

Drezyny rowerowe. Nowa forma rekreacji

W ramach projektu planowany jest remont około 3 km torów od Cisnej do Dołżycy, co umożliwi bezpieczny przejazd lekkich drezyn rowerowych. Planowane jest zakupienie 26 takich drezyn, które będą napędzane siłą mięśni i zaprojektowane do przewozu maksymalnie pięciu osób.

Jak mówi marszałek Władysław Ortyl:

- Jestem przekonany, że i kładka wśród drzew, i drezyny, i centrum, w którym organizowane będą koncerty oraz wystawy, szybko znajdą uznanie i będą chętnie odwiedzane.

Nowe atrakcje dla miłośników kolejki bieszczadzkiej
podkarpackie.pl

Promocja dziedzictwa Karpat

Projekt obejmuje również produkcję filmu dokumentalnego, który prezentować będzie bogactwo naturalne i kulturowe terenów Karpat Wschodnich, położonych wzdłuż historycznych tras obu kolei leśnych. Film ten będzie promować transgraniczną współpracę Kolejek Leśnych w Polsce i na Ukrainie.

Po stronie ukraińskiej główną inwestycją będzie budowa innowacyjnej infrastruktury historycznego Dworca Vyhody oraz jego okolic. Obejmuje to budowę muzeum dziedzictwa kolejowego Vyhody, zagospodarowanie terenu w miejscu, gdzie rozpoczynał się zabytkowy szlak kolejowy oraz rozwój infrastruktury dla zwiedzających, czyli tras spacerowych i rowerowych na zabytkowym szlaku kolejowym.

Współpraca i rozwój

Podpisanie umowy miało miejsce w obecności marszałka Władysława Ortyla, który zaznaczył:

- Jestem zwolennikiem łączenia różnych podmiotów i instytucji wokół wspólnego zdania, projektu, celu, bo wiem, że takie współdziałanie zbliża, buduje nowe więzi, ale także poszerza horyzonty, pozwala dzielić się dobrymi praktykami. Dlatego cieszę się, że ten projekt jest wspólnym dziełem z naszymi partnerami z Ukrainy i że także im, konkretnym miejscom i ludziom tworzy nowe szanse.

Nowe atrakcje dla miłośników kolejki bieszczadzkiej
podkarpackie.pl

W uroczystości podpisania umowy uczestniczył również Tomasz Jędrzejewski, zastępca kierownika Wspólnego Sekretariatu Programu Polska – Ukraina, który podkreślił znaczenie projektu:

- Cieszymy się, że projekt jest tak ciekawy, że jest realizowany w tak pięknym miejscu i że pieniądze z Interreg mogą wpisać się w historię wspaniałej bieszczadzkiej kolejki. Wiem, że wiele pracy musiało zostać włożone, aby przygotować projekt - za co dziękuję - i partnerom projektu, i panu marszałkowi.

Realizacja projektu jest dowodem na skuteczne połączenie sił różnych podmiotów i instytucji, które wspólnie dążą do rozwoju i promocji regionu Bieszczad i Karpat Wschodnich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24