Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe autobusy MPK w Rzeszowie będą jeździć na ekologiczny gaz ziemny

Bartosz Gubernat
Po ostatnich zakupach tabor, jakim dysponuje rzeszowskie MPK jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.
Po ostatnich zakupach tabor, jakim dysponuje rzeszowskie MPK jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Krzysztof Kapica
Minimum 40 autobusów do obsługi linii komunikacji miejskiej zamówi jeszcze przed wakacjami Rzeszów. Będą to pojazdy zasilane ekologicznym, sprężonym gazem ziemnym.

- Przetarg zamierzamy ogłosić jeszcze w maju, a dostawy nowych autobusów będziemy oczekiwać na początku przyszłego roku. Do tego czasu poradzimy sobie z obsługą linii tym taborem, jakim obecnie dysponujemy – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Na zakup autobusów Rzeszów przygotował 56 mln zł. Szacuje się, że ta kwota wystarczy na 40 pojazdów.

Niezależnie od tego przetargu, miasto stara się o zwiększenie unijnej dotacji na ten cel, co pozwoliłoby zamówić jeszcze 20 autobusów. Mają to być pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy z nich zostanie wyposażony w elementy elektronicznego systemu informacji pasażerskiej, monitoring i biletomaty. Będą to autobusy tradycyjne, 12-metrowe, jakich na ulicach Rzeszowa jeździ najwięcej. Każdy ma mieć także klimatyzowane wnętrze.

Nowe autobusy w Rzeszowie zastąpią część starego taboru

W MPK Rzeszów, które dysponuje aktualnie 212 pojazdami, nowe „gazowce” mogą zastąpić część starego taboru.

- Przede wszystkim solarisów, które kupowaliśmy w latach 1999-2000. Mają przebiegi na poziomie około miliona kilometrów i więcej. Ich czas powoli się kończy

– mówi Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Po ostatnich zakupach tabor, jakim dysponuje firma jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Tylko na przełomie tego i ubiegłego roku wzbogacił się o 30 przegubowych i 10 elektrycznych solarisów oraz 10 autosanów zasilanych olejem napędowym. Wcześniej miasto kupiło 80 autobusów marek Mercedes i Autosan.

- Autobusów na gaz ziemny mamy w tej chwili 69. Pod względem wydatków na paliwo są nieco droższe w eksploatacji od diesli. Ale za to znacznie bardziej ekologiczne – mówi prezes Filip.

MPK liczy, że eksploatacja „gazowców” wkrótce będzie tańsza. Stanie się tak, jeśli zostanie zniesiona akcyza na gaz ziemny służący jako paliwo do tych pojazdów. Rzeszów przymierza się ponadto do zakupu kolejnych autobusów zasilanych energią elektryczną. Prezydent Tadeusz Ferenc chciałby, aby w mieście jeździło 100 takich pojazdów.

Trwają przygotowania do budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

W Zarządzie Transportu Miejskiego informują, że przetarg na zakup „gazowców” jest już przygotowany. Urzędnicy szykują się już także do ogłoszenia postępowania na budowę pierwszej części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które powstanie z przebudowy dworca PKP i terenu, który rozciąga się przed nim, a ulicą Grottgera.

- Miejska część tej inwestycji zakłada przebudowę placu przed dworcem. Powstanie tu przestrzeń dla pieszych, a parking będzie przeniesiony pod ziemię. Modernizacją dworca zajmie się kolej

– mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Prace na dworcu mają potrwać do 2021 roku. Zakładają m.in. budowę przejścia podziemnego do ulicy Kochanowskiego oraz połączenia peronów z głównym budynkiem tunelami pod powierzchnią.

Do niecodziennej sytuacji doszło na Placu Śreniawitów w Rzeszowie. W mercedesie obsługującym linie "34" pękła i wypadła boczna szyba.Jak informuje Mariusz Binduga, dyrektor techniczny MPK Rzeszów, autobus jechał od ulicy Hetmańskiej w kierunku ulicy Lisa-Kuli. Kiedy wjechał na Plac Śreniawitów, pasażerowie poinformowali kierowcę o pęknięciu, które pojawiło się na bocznej, tylnej szybie. - To szyba hartowana, dlatego jest dość krucha. Kierowca dojechał do najbliższego przystanku i nie mógł kontynuować kursu. Zorganizowaliśmy pasażerom inny autobus na podmianę - mówi Mariusz Binduga.W tej chwili trudno powiedzieć, dlaczego szyba wypadła. W przeszłości zdarzało się, że do takich wypadków dochodziło na przykład w wyniku uderzenia w okno kamieniem, który wyskoczył z dużą siłą spod kosiarki. - Wystąpimy do Zarządu Transportu Miejskiego z prośbą o przekazanie nagrania z monitoringu. Może ono pomoże nam ustalić, co się stało. Pasażerowie twierdzą, że słyszeli uderzenie, ale niczego nie widzieli - mówi dyrektor Binduga.Uszkodzony mercedes został odwieziony na bazę MPK. Na trasę wróci dopiero po wymianie szyby, która jeszcze dzisiaj zostanie zamówiona. W MPK szacują, że jej koszt wyniesie około 5 tysięcy złotych.- To duża szyba, stąd taka cena. Jest krucha, bo jednocześnie służy jako wyjście ewakuacyjne. W razie potrzeby musi być łatwa do zbicia. Nasi mechanicy z wymianą poradzą sobie w około dwie godziny. Myślę, że w ciągu kilku dni nowa szyba do nas dotrze i autobus wróci na trasę - mówi Mariusz Binduga.

W autobusie MPK Rzeszów w czasie jazdy wypadła szyba. Co się stało?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24