Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe eksponaty Muzeum Kresów w Lubaczowie. To cenne ikony sprzed kilkuset lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

redwid KL
Wideo
od 16 lat
Muzeum Kresów w Lubaczowie poszerzyło swoje zbiory o dwie wartościowe ikony. Pierwsza - ikona „św. Jana Chrzciciela” - pochodzi z końca XVII wieku. Druga - „Wniebowstąpienia Pańskiego” - wykonana została na początku XVIII stulecia.

Obydwie ikony trafią wkrótce na wystawę stałą „Dziedzictwo Kresów” w siedzibie głównej lubaczowskiego muzeum. Razem z innymi ikonami - z Radruża, Gorajca, Starych Oleszyc, Cewkowa, Starego Dzikowa, Starego Brusna - będą ukazywać tam tradycje kościoła greckokatolickiego na dawnym pograniczu polsko-ruskim i polsko-ukraińskim, które w naszym regionie nie są już kontynuowane.

Zakup dwóch nowych eksponatów był możliwy dzięki wsparciu, jakie muzeum otrzymało od Narodowego Instytutu Muzeów oraz Instytutu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozbudowa Zbiorów Muzealnych”.

W kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie znajduje się także najcenniejszy obiekt architektury drewnianej - Zespół Cerkiewny w Radrużu, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz listę Pomników Historii. W jego skład wchodzi najprawdopodobniej najstarsza cerkiew w Polsce, pochodząca z końca XVI wieku. Pełne wyposażenie odzyskała po latach - w szóstej dekadzie ubiegłego stulecia zabezpieczono je w Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24