Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce PIT do 12 procent - wyliczenia brutto i netto, sprawdź [27.07.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń- czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.
Reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń- czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT. Krzysztof Kapica / Polska PresR
Wyższa emerytura na rękę, choć bez podwyżki czy waloryzacji: to już się dzieje, kolejne osoby dostają emerytury z niższą zaliczką na PIT już od 1 lipca br. 14 czerwca prezydent podpisał sprawie ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Między innymi jej mocą stawka stosowania w pierwszym przedziale skali progresywnej zostaje obniżona z 17% do 12%.

Dostaliście już czerwcową emeryturę? Dobra wiadomość jest taka, że dla większości emerytów, rencistów i osób pobierających z ZUS inne świadczenia niż emerytura i renta a podlegające PIT, lipcowa wypłata będzie wyższa! Wiadomo już, że w sierpniu będzie czternasta emerytura i to ona ma zastąpić drugą w tym roku waloryzację emerytur, o którą upominają się nie tylko sami emeryci. Być może dwie waloryzacje będą rozważane w odniesieniu do 2023 roku, podobnie jak już zapowiedziana przez rząd podwójna w przyszłym roku waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wyższa emerytura na rękę: podatek niższy o 5 procent według stawki 12 procent

Jedyny konkret na resztę roku, poza wspomnianą czternastką, to korzyści podatkowe wynikające z obniżenia od 1 lipca 2022 r. stawki najniższego progu skali podatkowej - z 17 do 12 proc. Kto skorzysta i ile - przygotowaliśmy bardzo szczegółowe wyliczenia netto i brutto na kilkunastu przykładach.

W czerwcu ZUS tradycyjnie dokonuje rocznej waloryzacji kont i subkont ubezpieczonego. Polega ona na pomnożeniu kwoty zgromadzonej na koncie w ostatnim dniu poprzedniego roku o wskaźnik waloryzacji.

Już po waloryzacji emerytalnej w ZUS. Jednak nie dostaniesz ...

Warto przy tym wiedzieć, że obniżona stawka PIT do 12 proc. obowiązuje z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. To oznacza, że większość emerytów ma nadpłatę zaliczek na podatek. ZUS ich jednak nie zwróci teraz.

Choć obniżona stawka bez wątpienia będzie miała swoje przełożenie na wyższe wypłaty netto emerytury w przypadku wielu podatników, to jednak na zwrot nadpłaty podatku za pierwsze półrocze trzeba będzie poczekać.
- Wielu podatników oddawało państwu podatek na poziomie 17 procent. Niemniej, pomimo zmiany stawek, nie będą oni mieli możliwości natychmiastowego zwrotu nadpłaconego podatku. Wszystko za sprawą przepisów, które jasno stanowią, iż nastąpi to w momencie złożenia zeznania rocznego za 2022 rok. W praktyce oznacza to, że spora część podatników otrzyma zwrot nadpłaconego podatku dopiero wiosną przyszłego roku - podkreśla Blajer z Systim.pl.

W tym miejscu dodać należy, że osoby rozliczające się elektronicznie będą musiały poczekać na zwrot maksymalnie 45 dni. Te zaś osoby, które sięgną po papierową wersję rozliczenia, będą musiały poczekać blisko 3 miesiące, co może wydłużyć w niektórych przypadkach zwrot nawet do lipca-sierpnia przyszłego roku.

Inflacja, która sięga już 15 procent sprawia, że tegoroczna waloryzacja emerytur (7 proc.) nie jest w stanie zrekompensować emerytom i innym osobom, pobierającym - waloryzowane w identyczny sposób - świadczenia z ZUS, wzrostu kosztów utrzymania. Tym bardziej, że żywność, leki oraz koszty utrzymania mieszkania rosną najszybciej.

Więcej na rękę emerytury w lipcu, ale emeryci marzą o drugiej waloryzacji

Po kwietniowej wypłacie trzynastych emerytur seniorzy mogą już liczyć tylko na czternastkę oraz na efekty obniżenia podatku od lipca 2022 roku. Czy te korzyści zrekompensują już dwucyfrową inflację?

Część tej różnicy między inflacją a marcową waloryzacją z pewnością zrekompensowała trzynasta emerytura oraz czternasta emerytura, którą rząd zapowiedział na koniec wakacji lub początek września.

Jednak potwierdzając czternastą emeryturę na początku kwietnia 2022 roku minister Marlena Maląg wykluczyła możliwość drugiej w tym roku, jesiennej waloryzacji emerytur.

Czy to już jednak zamyka temat? Przypomnijmy, jak wygląda sytuacja z czternastymi emeryturami. Nie zaplanowano ich w budżecie na 2022 r., wysocy urzędnicy ministerstwa rodziny publicznie informowali, że czternastki w tym roku nie będzie, po czym premier oznajmił, że czternastka w 2022 r. będzie na pewno. Może więc sytuacja powtórzy się przy okazji drugiej waloryzacji emerytur - choćby od września? Oby!

Trwa głosowanie...

Czy podczas zakupów na targowiskach odczuwasz podwyżki cen?

Wyższe emerytury od lipca 2022: 12 proc. PIT zamiast 17 proc.

Niewielką poprawę emeryckich budżetów – podobnie jak wszystkich osób płacących podatek według skali tabeli podatkowej – powinna przynieść kolejna reforma podatkowa, a konkretnie obniżenie najniższej stawki podatkowej z 17 do 12 proc.
Sprawdźmy jakie to będą kwoty.

W sumie strach pomyśleć co by było, gdyby nie podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł, pomniejszającej faktyczne obciążenie milionów emerytów, pobierających świadczenia brutto do 2 500 zł miesięcznie o 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie jak zapowiedziana kolejna obniżka - najniższej stopy PIT z 17 do 12 proc. Co prawda te ulgi w podatkach dotyczą nie tylko emerytów, ale wszystkich płacących podatki, ale to emeryci są przecież jedną z najskromniej żyjących grup Polaków.

Rząd wciąż nie przekazał pieniędzy z OFE na prywatne konta przyszłych emerytów. Czy OFE dobrze je pomnażają, sprawdzisz klikając w ten tekst!

Osoby otrzymujące emerytury w wysokości do 2500 zł brutto nie skorzystają na tej zmianie (o ile nie mają innych dodatkowych dochodów opodatkowanych PIT), bowiem cały ich dochód z takiej emerytury mieści się w kwocie zwolnionej z podatku – 30 000 zł.

Takim osobom ZUS z emerytury brutto potrąca jedynie 9 proc. składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku osoby mającej emeryturę 2 500 zł miesięcznie, potrącenie wynosi 225 zł. Taki emeryt otrzymuje więc „na rękę” 2 275 zł.

Ile konkretnie zyskasz po obniżce PIT przy danej wysokości emerytury? Kliknij w link i sprawdź:

Od lipca wyższa emerytura: liczymy, kto ile zyska i ile. Sprawdź!a

Inaczej jest u osób, które mają wyższe emerytury. W ich przypadku ZUS od emerytury brutto potrąca i składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek.

Tytułem wyjaśnienia trzeba tu dodać, że reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń - czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.

Emerytura 2 600 zł miesięcznie: 2 600 zł
Teraz:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 234 zł
 • Zaliczka na podatek (2 600 zł razy 17 proc. minus 425 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 17 zł
 • Emerytura na rękę: 2 349 zł

Po obniżeniu stawki 17 proc. do 12 proc.:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 234 zł
 • Zaliczka na podatek (2 600 zł razy 12 proc. minus 300 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 12 zł
 • Emerytura na rękę: 2 354 zł
 • Zysk: 5 zł miesięcznie, 60 zł za cały rok

Emerytura 2 800 zł miesięcznie:
Teraz:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 252 zł
 • Zaliczka na podatek (2 800 zł razy 17 proc. minus 425 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 51 zł
 • Emerytura na rękę: 2 497 zł

Po obniżeniu stawki 17 proc. do 12 proc.:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 252 zł
 • Zaliczka na podatek (2 800 zł razy 12 proc. minus 300 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 36 zł
 • Emerytura na rękę: 2 512 zł
 • Zysk: 15 zł miesięcznie, 180 zł za cały rok
W czerwcu 2022 r. rozpoczęła się comiesięczna emisja nowego rodzaju obligacji - antyinflacyjnych. Są to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR. Oprocentowanie ROR i DOR w czerwcu wynosiło odpowiednio 5,25% i 5,50%, w lipcu zaś 6% i 6,25%.

Błyskawicznie sprzedają się nowe obligacje antyinflacyjne ro...

Emerytura 3 000 zł miesięcznie:
Teraz:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 270 zł
 • Zaliczka na podatek (3 000 zł razy 17 proc. minus 425 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 85 zł
 • Emerytura na rękę: 2 645 zł

Po obniżeniu stawki 17 proc. do 12 proc.:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 270 zł
 • Zaliczka na podatek (3 000 zł razy 12 proc. minus 300 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 60 zł
 • Emerytura na rękę: 2 670 zł
 • Zysk: 25 zł miesięcznie, 300 zł za cały rok

Emerytura 3 500 zł miesięcznie:
Teraz:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 315 zł
 • Zaliczka na podatek (3 500 zł razy 17 proc. minus 425 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 170 zł
 • Emerytura na rękę: 3 015 zł

Po obniżeniu stawki 17 proc. do 12 proc.:

 • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 252 zł
 • Zaliczka na podatek (3 500 zł razy 12 proc. minus 300 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 120 zł
 • Emerytura na rękę: 3 065 zł
 • Zysk: 50 zł miesięcznie, 600 zł za cały rok

Uwaga! Wyliczenia są oparte na uproszczonym założeniu, że emerytura przez wszystkie miesiące 2022 roku jest w identycznej wysokości, a w praktyce w styczniu i lutym przed waloryzacją była niższa, nie uwzględnia też dodatkowego dochodu z tytułu 13. i 14. emerytury - ma więc charakter wyłącznie poglądowy.

Kontroluj swoje zdrowie

Materiały promocyjne partnera

Wyższe emerytury od lipca 2022: potrzeba dodatkowej waloryzacji?

Jak widać z wyliczeń nie są to kwoty imponujące. Nawet jeśli uwzględnilibyśmy trzynastą emeryturę: 1 338,44 zł brutto minus 120,46 zł składki zdrowotnej czyli 1 217,98 zł netto, co miesięcznie daje wsparcie w wysokości 101,50 zł i przyjęli, że czternastka w drugiej połowie roku będzie w takiej samej wysokości, to z trudem te pieniądze oraz zyski z obniżenia stawki podatku do 12 proc. zrekompensują różnice między inflacją a waloryzacją emerytur 2022.

Dlatego coraz głośniej mówi się o potrzebie drugiej w tym roku waloryzacji emerytur. Czy do niej dojdzie? na razie nie ma ani oficjalnego, ani nieoficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie.

Wyliczenia dla emerytur w innej wysokości - sprawdź:
Jaka emerytura, jaka korzyść. Kliknij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce PIT do 12 procent - wyliczenia brutto i netto, sprawdź [27.07.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24