MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady dopłat bezpośrednich dla rolników. Małe gospodarstwa mogą skorzystać z uproszczonej procedury

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Rolnicy posiadający gospodarstwa do 5 ha, którzy składają wnioski dotyczący dopłat obszarowych, mogą skorzystać z uproszczonej procedury wsparcia. Oznacza to mniej biurokracji i znacznie szybsze wypłaty pieniędzy. Wydłużony został termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe do 1 lipca.

Do tej pory rolnicy z województwa Podkarpackiego w ramach kampanii przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za rok 2024 złożyli już ponad 72,3 tys. takich zgłoszeń do Rzeszowskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodatkowo rolnicy mają możliwość wprowadzenia zmian w swoich deklaracjach bez konsekwencji finansowych do 16 lipca.

Zmiany nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich takich jak płatność dla małych gospodarstw oraz ekoschemat (Grunty wyłączone z produkcji). W tych przypadkach termin obowiązuje do 31 sierpnia.

Uproszczone zasady

Rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach do 5 ha będą mogli ubiegać się o uproszczoną formę wsparcia niewymagającą spełnienia wszystkich warunków określonych dla innych płatności.

- Rolnicy powinni korzystać z wszystkich dostępnych form, niemniej jednak w grupie rolników jest bardzo duża liczba małych gospodarstw do 5 ha. One mogą korzystać z uproszczonej procedury wsparcia, czyli wypłaty tzw. ryczałtowej uproszczonego schematu finansowania. Chodzi o to, żeby umiejętnie wykorzystać tę możliwość, ponieważ uproszczenie procedur i odbiurokratyzowanie tych wszystkich elementów, z którymi mamy do czynienia, jest kluczem do tego, aby rolnicy mogli poświecić swój czas na codzienną pracę, a nie zajmowali się skomplikowanymi procedurami administracyjnymi - wyjaśnia Błażej Borowiec dyrektor rzeszowskiej ARiMR-u

Proces składania wniosków odbywa się wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają dostępu do komputera, mogą skorzystać ze wsparcia pracowników agencji.

Dopłaty do zbóż

Rolnicy, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku sprzedali pszenice, żyto, jęczmień, pszenżyto, lub mieszanki zbożowe mogą starać się o pomoc finansową, składając wniosek o dopłatę w powiatowych biurach ARiMR-u. Wnioski będą przyjmowane do 5 czerwca tylko w wersji papierowej. Koniecznie należy do nich dołączyć fakturę ze sprzedaży wymienionych zbóż. W wypełnieniu wniosków pomogą bezpłatnie pracownicy PODR.

- Moi pracownicy udzielą rolnikom wszelkiej pomocy, w wypełnieniu tego wniosku, jeśli umówimy się, że będzie to, podpisany wniosek przez rolnika, to również nasi pracownicy będą mogli go złożyć do agencji. To jest pomoc, która będzie pomocą skuteczną dla rolników, którzy ponieśli poważne szkody w wyniku wojny na Ukrainie – zapowiedział Zbigniew Micał dyr. PODR w Boguchwale.

Jak informuje ARiMR do 23 maja 2024 rolnicy z Podkarpacia, otrzymali 578 mln zł w ramach płatności końcowych, dopłat bezpośrednich i obszarowych za rok 2023. Agencja ma czas na wydania decyzji odnośnie dopłaty za ubiegły rok do końca maja a na przekazanie przyznanych pieniędzy do końca czerwca bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24