Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi przewodnicy

emes
Dzięki pasji Stanisław Orłowskiego, prezesa Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty", udało się kurs przewodnicki doprowadzić do finału.
Dzięki pasji Stanisław Orłowskiego, prezesa Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty", udało się kurs przewodnicki doprowadzić do finału. Marian Struś
LESKO. Pięćdziesięciu kandydatów na przewodników beskidzkich w marcu 2002 roku przystąpiło do udziału w rocznym kursie przewodnickim. Ostatnio dziewiątka z nich z sukcesem zakończyła tę batalię.

Najpierw były dziesiątki godzin wykładów, sponsorowanych przez Stowarzyszenie Agroturystyczne "Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych - Bieszczady". Wykłady i ćwiczenia terenowe podsumowano egzaminem wewnętrznych w grudniu 2002 roku, do którego przystąpiło 37 uczestników, a ocenę pozytywną uzyskało 25. Kolejnym etapem było odbycie pieszych przejść szlakami znakowanymi na obszarze Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego, opracowanie tras komunikacyjnych z uwzględnieniem atrakcji krajoznawczych i dokładne poznanie miast oraz muzeów na terenie uprawnień przewodnika beskidzkiego. W kwietniu miały wyruszyć trzy wycieczki szkoleniowe, jednakże nie ruszyły ze względu na brak dobrej woli ze strony organizatora kursu, którym była Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Lesku. Przenosząca swą siedzibę do Jasła uczelnia nie zorganizowała także wiosną egzaminu państwowego, co też chluby jej nie przynosi. W tej sytuacji uczestnicy kursu ratowali się indywidualnymi praktykami u instruktorów przewodnictwa. Kierownik kursu, z którym wspomniana uczelnia, nie zawarła nawet umowy, jesienią 2003 roku pomógł kursantom w złożeniu wymaganych do egzaminów dokumentów.
Do egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez Wojewodę Podkarpackiego (17 - 19 października) przystąpiło 18 najodważniejszych. Połowa z nich próbę tę zakończyła sukcesem. Nowy, atrakcyjny i poszukiwany na bieszczadzkim rynku pracy zawód przewodnika zdobyło 9 osób. Są to: ks. Piotr Bartnim z Górzanki, Grzegorz Demel, student sanockiej PWSZ z Nowosiółek, Piotr Rogala z Soliny oraz szóstka nauczycieli: Andrzej Benewiat z Myczkowa, Lidia Bodzan z Wetliny, Zofia Łukasiewicz z Leska, Bogdan Paszkiewicz z Zagórza, Jan Stelmach z Łukawicy i Janusz Żaczek ze Średniej Wsi.
Za naszym pośrednictwem, Stanisław Orłowski, prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty" dziękuje Fundacji Karpackiej, Stowarzyszeniu "GGG Bieszczady", 40 wykładowcom i instruktorom prowadzącym zajęcia oraz dr Tomaszowi Winnickiemu i pracownikom naukowym Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego BPN w Ustrzykach Dolnych za wspaniałe przygotowanie wykładów i ćwiczeń terenowych na ścieżkach dydaktycznych BPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24