Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwór piersi najczęstszy u pań, płuc u panów. Chorują coraz młodsi

Bartosz Gubernat
archiwum
Liczba zachorowań na nowotwory jest wciąż wyższa u mężczyzn, ale kobiety chorują wcześniej. Już nawet w wieku 30 lat.

- U mężczyzn szczyt zachorowań przypada dopiero po 70 roku życia, podczas gdy u kobiet większość chorób diagnozujemy między 25 a 54 rokiem życia. Niestety granica wieku regularnie się przesuwa i oraz częstsze są przypadki, gdy raka tarczycy, skóry, czy jajnika nie jest rzadkością już po 30 roku życia - mówi dr n. med. Jan Gawełko, radioterapeuta, ginekolog.

Wśród mężczyzn na Podkarpaciu wciąż najczęściej występującym jest nowotwór płuc, ale z biegiem czasu liczba jego przypadków znacząco spada. Szczególnie wśród osób poniżej 60. roku życia. Dr Gawełko tłumaczy, że wynika to przede wszystkim z coraz powszechniejszej mody na niepalenie papierosów. Od lat 90-tych rośnie natomiast zachorowalność na nowotwór gruczołu krokowego, który jest pod względem liczebności drugi. Na szczęście lekarze coraz lepiej radzą sobie z jego leczeniem. Na trzecim miejscu są nowotwory przewodu pokarmowego.

- Z tym, że rak jelita i odbytnicy jest znacznie częstszy, niż żołądka. W tym ostatnim przypadku to przede wszystkim zasługa stosowania lodówek do przechowywania żywności, dzięki czemu można było zrezygnować ze stosowania wielu konserwantów, między innymi saletry do mięs - mówi dr Gawełko.

U kobiet najbardziej powszechnym, zarówno w skali kraju jak i województwa jest rak piersi, który stanowi ok. 19 procent wszystkich zachorowań.
Najczęściej wykrywa się go po 60 roku życia, ale lekarze zauważyli, że zachorowalność rośnie w grupie wiekowej 40+. W medycznych statystykach kolejne miejsca zajmują nowotwór jelita grubego i trzonu macicy (oba po ok. 10 procent wszystkich zachorowań). Czwartym na liście występujących najczęściej wśród pań jest nowotwór skóry, a na piątym – płuc.

- Na przełomie lat 60 i 70 panowie wyprzedzili kobiety pod względem liczby zachorowań. Ale od około 10 lat w Polsce tendencja się odwraca i liczba bezwzględna zachorowań u kobiet zaczyna przewyższać liczbę u mężczyzn - mówi dr Gawełko. Apeluje, aby regularnie się badać, gdyż postęp w medycynie daje duże szanse na wyleczenie szybko zdiagnozowanego nowotworu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24