Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplamy strych nad garażem

Józef Lonczak
Poddasze nad garażem to dodatkowa przestrzeń do wy
Poddasze nad garażem to dodatkowa przestrzeń do wy Fot. ATLAS
- Mieszkam w domu z nieogrzewanym garażem. Całość przykryta jest wspólnym dachem. Niestety, strych nad garażem jest niedocieplony. Jak to zrobić i czy to się opłaca - pyta Czytelnik z Krosna.

W domach jednorodzinnych niepodpiwniczonych pomieszczenie nad garażem pełni rolę rzadko użytkowanego strychu, bo jest zbyt zimne. Jak to zmienić?

- Najczęściej kłopot w tym, że jego podłoga jest zwykle zimna, nawet jeżeli garaż jest ogrzewany. Jednak wystarczyłoby ocieplić garażowy sufit, by na strychu zrobiło się przytulniej - odpowiada Alicja Giersz, ekspert z Grupy Atlas.

Ocieplamy płytami z wełny

Jakich materiałów użyć do tego zadania?

- Nie mogą to być przypadkowe i najtańsze materiały - odpowiada nasz ekspert.

Przy izolacji cieplnej stropów sprawdza się system garażowy Atlas Roker G. Jego technologia polega na zamocowaniu do powierzchni stropu płyt z wełny mineralnej i wykonaniu na nich warstwy z zaprawy klejącej, zbrojonej siatką z włókna szklanego. Warstwę wykończeniową takiego stropu stanowić mogą farby lub tynki silikatowe, bądź silikonowe lub mineralne.

Mineralna, bo bezpieczna

Materiałem termoizolacyjnym w tym systemie jest wełna mineralna. Jest ona niepalna, stabilna wymiarowo, niewrażliwa na zmiany temperatury i na wilgoć, a także odporna na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych.

- Dzięki wełnie cały system dobrze tłumi dźwięki, będąc izolatorem termicznym i akustycznym. W systemie można użyć płyt z wełny mineralnej, zwykłych o nieuporządkowanej strukturze włókien (typowej wełny fasadowej) lub lamelowych o strukturze włókien uporządkowanej, prostopadłej do powierzchni - dodaje Alicja Giersz.

Grubość płyt, od 20 do 200 mm, dobierana jest indywidualnie, m.in. na podstawie obliczeń współczynnika przenikania ciepła, dokonywanych przez architekta. Wstępną informację na ten temat można otrzymać od doradcy technicznego firmy producenckiej branży budowlanej.

Przyklejamy do sufitu

System Atlas Roker G można stosować do izolacji stropów betonowych, żelbetowych i ceramicznych, prefabrykowanych lub wykonywanych na budowie oraz ścian wykonanych z elementów murowanych lub klejonych, takich jak cegły i bloczki (ceramiczne, wapienno-piaskowe, kamienne, z betonu komórkowego) lub beton.
Aby izolacja w systemie Roker G była wykonana prawidłowo, płyty z wełny przyklejamy od strony sufitu w garażu.

- Zawsze jednak podłoże powinno być nośne, równe i oczyszczone z wszelkich elementów mogących powodować osłabienie przyczepności zaprawy klejącej - przypomina pani Alicja. - Luźne lub słabo przylegające fragmenty należy skuć, a ubytki uzupełnić, np. Zaprawą Tynkarską Atlas lub Zaprawą Wyrównującą Atlas. Gdy podłoże jest słabe, pylące bądź też o dużej chłonności, należy zagruntować je emulsją Atlas Uni-Grunt lub podkładową masą tynkarską Atlas Cerplast.

Mocowanie płyt

W przypadku ocieplania garażu domku jednorodzinnego, płyty można mocować do stropu za pomocą samej zaprawy klejącej, bez łączników mechanicznych. Warstwa zaprawy klejącej powinna wówczas pokrywać całe spodnie powierzchnie płyt. Płyty, po naniesieniu kleju, należy bezzwłocznie przyłożyć do podłoża, lekko przesunąć i docisnąć, układając mijankowo w tzw. cegiełkę - pionowe spoiny pomiędzy płytami powinny się mijać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24