Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca nowe zasady, czyli e-zlecenia na wyroby medyczne

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Rafał Śliż, rzecznik prasowym Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie
Rafał Śliż, rzecznik prasowym Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie
Od 1 lipca obowiązują e-zlecania na wyroby medyczne refundowane przez NFZ m.in. szkła okularowe, aparaty słuchowe i wkładki douszne, ortezy, wózki inwalidzkie czy kule do chodzenia.

Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie przypomina, że od 1 lipca 2023 roku została uruchomiona funkcjonalność umożliwiająca wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej - nazwana e-zleceniami. - Od 1 lipca do 30 września tego roku, lekarze mogą wystawiać zlecenia w dotychczasowej czyli papierowej formie lub nowoczesnej elektronicznej - wyjaśnia rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. - Natomiast od 1 października 2023 r. wystawianie e-zleceń podpisanych elektronicznie będzie dla lekarzy obowiązkowe.

Zalety e-skierowań

Podkreśla również, że zalety i zasady dotyczące e-zleceń są identyczne jak w przypadku e-skierowań czy e-recept. - To ułatwienie dla lekarzy podczas wypełniania, niemal całkowite ograniczenie błędów, braków i problemów z czytelnością druku - zaznacza Rafał Śliż.

Rzecznik zauważa też, że poprzez e-skierowania zmniejsza się prawdopodobieństwo zgubienia czy przypadkowego zniszczenia dokumentu.

- Obecnie można zatem spotkać się z trzema sytuacjami. Pierwsza (obecnie najczęstsza) to wystawienie papierowego druku zlecenia, który został jednocześnie potwierdzony elektronicznie - w tym przypadku pacjent udaje się do sklepu medycznego lub apteki po odbiór wyrobu medycznego zabierając ze sobą druk otrzymany od lekarza - opisuje Rafał Śliż. - Druga sytuacja (rzadko spotykana), gdy dokument został wystawiony na papierowym druku lecz ze względu na np. brak internetu u lekarza musi zostać potwierdzony w NFZ. O tym fakcie Pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza. Trzecia sytuacja to dokument w pełni elektroniczny. Ze względu na to, iż ta możliwość istnieje od 1 lipca, o tym fakcie pacjent również powinien zostać poinformowany przez lekarza.

Pacjent nie musi mieć wydrukowanego zlecenia

Realizacja e-zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się po przekazaniu przez pacjenta kodu zlecenia oraz numeru PESEL - tak jak podczas realizacji e-recepty czy e-skierowania.

- Pacjent nie musi posiadać wydrukowanego zlecenia, do odbioru wystarczy 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL Pacjenta. Wśród tych zmian, jest jeszcze jedna bardzo istotna. Od 1 lipca zmienił się również wzór wniosku, jeśli będzie on drukowany a nie elektroniczny - dopowiada rzecznik.

Dodaje też, że wszyscy lekarze zostali o tym fakcie poinformowani, ale warto aby pacjent zapytał lekarza, czy wniosek jest na pewno wystawiony według nowego wzoru.

Przypominamy, że wyrobów medycznych jest bardzo wiele, te najczęściej refundowane przez NFZ to szkła okularowe, aparaty słuchowe i wkładki douszne, ortezy i usztywnienia w przypadku urazów kończyn, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, laski i kule do chodzenia a także wyroby chłonne jak pieluchomajtki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24