Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca w paszportach będzie odcisk palca posiadacza

Opr. Alina Bosak na podstawie informacji z biura prasowego przy Parlamencie Europejskim
Sprawdzanie paszportów na polsko-ukraińskiej granicy. Fot. Central Audiovisual Library of the European Commission
Sprawdzanie paszportów na polsko-ukraińskiej granicy. Fot. Central Audiovisual Library of the European Commission
Od 28 czerwca 2009 r. paszporty mają zawierać zapisane w mikroprocesorze obrazy odcisków palców. Parlament Europejski zdecydował jednak, że tej informacji nie muszą zawierać paszporty wydawane dzieciom poniżej 12 roku życia.

Na sesji w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rozporządzenie zmieniające przepisy z 2004 roku, które regulowały zasady wykorzystywania identyfikatorów biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży.

Ze strachu przed terroryzmem

Po zamachu na World Trade Center, 11 września 2001 roku, państwa członkowskie UE zwróciły się do Komisji Europejskiej o wprowadzenie przepisów, które umożliwią wprowadzenie zabezpieczeń paszportów utrudniające ich fałszowanie. Miało to wzmocnić ochronę przed przestępcami, terroryzmem i nielegalną imigracją. Zadecydowano wtedy o wprowadzeniu biometrycznych elementów identyfikacji posiadacza dokumentu, takich jak obraz twarzy i odciski palców.

Obecnie proponuje się nowelizację przepisów i wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń przed fałszowaniem dokumentów oraz harmonizację wymagań (specyfikacji technicznych) w zakresie elementów biometrycznych, które powinny figurować w nowych paszportach.

Paszporty dzieci bez odcisków

Na etapie rozwijania projektów pilotażowych prowadzonych w niektórych państwach członkowskich okazało się, że jakość odcisków linii papilarnych dzieci poniżej szóstego roku życia nie jest wystarczająco dobra do sprawdzenia tożsamości na podstawie porównania próbek odcisków. W związku z tym proponuje się dwa odstępstwa od obowiązku pobierania odcisków palców, zwalniając z niego dzieci poniżej dwunastego roku życia oraz wszystkie osoby, od których pobranie odcisków placów jest z różnych powodów fizycznie niemożliwe.

Sprawozdawca z ramienia Parlamentu i prezydencja Rady uzgodniły, że choć odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia, to jednak kraje, które ustaliły granicę wiekową poniżej 12 lat mogą stosować ten limit w okresie przejściowym do 4 lat. Ale tylko w stosunku do dzieci, które ukończyły już 6 lat.

Jeżeli pobranie odcisków palców jest niemożliwe, państwa członkowskie będą mogły wydać paszport tymczasowy o okresie ważności wynoszącym 12 miesięcy lub mniej.

Jedna osoba, jeden paszport

Dotychczas jeden paszport mógł być wydawany na posiadacza i jego dzieci z wyszczególnieniem ich imion i nazwisk. Jednak dokument taki zawierał jedynie dane biometryczne rodzica, posiadacza paszportu. Tego rodzaju sytuacje mogą sprzyjać handlowi dziećmi, gdyż trudne jest skontrolowanie tożsamości dziecka w sposób wiarygodny. Dlatego nowelizacja wprowadza zasadę, że każda osoba musi być posiadaczem własnego paszportu, w którym widnieć będą jej dane biometryczne.

Paszporty biometryczne w Europie

Kilka krajów członkowskich już wprowadza dane biometryczne w paszportach. W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku umieszczania w dokumencie odcisków linii papilarnych, ale wymagane są biometryczne fotografie posiadacza. Niemcy pobierają próbki linii papilarnych od 2007 roku, a Holandia testuje takie rozwiązanie od 2004 roku.

We Francji paszporty biometryczne z odciskami palców wydawane są na życzenie. W Polsce paszporty biometryczne wydawane są na podstawie ustawy o dokumentach paszportowych z lipca 2006 roku i rozporządzeń Rady Ministrów i ministra spraw wewnętrznych i administracji z sierpnia 2006 roku. W tej chwili zawierają cyfrowe zapisy wizerunku twarzy. Od czerwca znajdzie się tam także zapisany odcisk palca. Dotychczasowe paszporty są ważne do daty na nich podanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24