Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddawanie KRWI jest teraz w modzie!

Grzegorz Michalski
Krew „lekiem”, którego nie da się zastąpić niczym innym. Oddawanie jej nie boli, jest bezpieczne a przede wszystkim może komuś uratować życie!

W jasielskim terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie panuje rodzinna atmosfera. Dla osób, które przychodzą pierwszy raz może wydawać się, że to bolesna sprawa. Nic bardziej mylnego! Każdy, kto chociaż raz oddawał krew wie, że bezbolesne 6 minut spędzone na fotelu nie tylko nie powoduje bólu, ale przede wszystkim daje niesamowitą frajdę. - Jestem tutaj już dziesiąty raz. Za każdym razem jest tak samo. Przychodzę, wypełniam kwestionariusz, potem jest badanie lekarskie i oczekiwanie na swoją kolej, by móc pomóc i podzielić się swoją krwią - opowiada Łukasz Chmielowiec.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat. - Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem pesel, może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Powinna być: wypoczęta, przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie, nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie, ograniczyć palenie papierosów, ważyć co najmniej 50 kg, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go - informuje Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.To właśnie dyrektor Zawilińska pełni bezpośredni nadzór nad wszystkimi jednostkami terenowymi centrum, również tą w Jaśle.

Kilka prostych kroków, by pomóc

W Jaśle terenowy oddział RCKK mieści się w szpitalu przy ul. Lwowskiej na drugim piętrze. Żeby móc przystąpić do donacji (tak fachowo nazywa się oddawanie krwi) trzeba chcieć pomóc innym.

- Do przyjścia do centrum krwiodawstwa namówili mnie znajomi z pracy. Postanowiłam się przełamać i przyjść. Na początek wiadomo jest troszkę stresu, ale po kilku minutach mija dosyć szybko. Na początek musiałam wypełnić kwestionariusz - mówi Magda, która razem z koleżankami z samego rana postanowiła oddać krew. Przed pobraniem krwi badany jest poziom hemoglobiny (odczyt w przeciągu kilku minut), u dawców pierwszorazowych dodatkowo pobierana jest próbka na oznaczanie grupy krwi. Potem w gabinecie lekarskim następuje badanie fizykalne dawcy , mierzona jest temperatura , ciśnienie, następuje weryfikacja informacji zawartych w kwestionariuszu dla dawców krwi, sprawdzane są wyniki diagnostycznych (poziom hemoglobiny) i następuje kwalifikacja dawcy do oddania- tłumaczy E.Zawilińska.

Następnie dawca przechodzi do bloku pobrań aby oddać krew. Po oddaniu każdy dostaje ekwiwalent energetyczny w postaci 9 czekolad.

- Na życzenie dawcy wystawiane jest: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole, wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do RCKiK lub do najbliższego Terenowego Oddziału, dawca może też otrzymać kopię wyników badań - objaśnia dyrektor RCKiK w Rzeszowie.

Pomagasz? Masz przywileje

Kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali nie mniej niż 6 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi otrzymują tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. - Przysługują im wtedy zniżka na leki znajdujące się na liście leków refundowanych oraz bezpłatny do wysokości limitu przydział leków krwiotwórczych ( wg listy ogłaszanej w Rozporządzeniu MZ), mogą korzystać ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej poza kolejnością - informuje E.Zawilińska.

Honorowym krwiodawcom w niektórych miastach przysługują zniżki na przejazdy komunikacją miejską lub prawo do bezpłatnych przejazdów. Ulgi te nie są jednak regulowane ustawą ani rozporządzeniem Ministra Zdrowia, lecz tak zwanym prawem miejscowym (najczęściej uchwałą rady gminy lub miasta). Stąd różnice co do ilości oddanej krwi upoważniającej do ulgi, dokumentów poświadczających to prawo, wreszcie - innych warunków stawianych dawcom (np. wymóg zameldowania w danej gminie).

Honorowi krwiodawcy mogą odliczać wartość oddanej krwi od dochodu. Przekazanie krwi można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym w granicach limitu przewidzianego dla darowizn.

Dobro wraca podwójnie

Jedną z osób, które spotkaliśmy w jasielskim terenowym oddziale centrum krwiodawstwa była Anna Szczygieł, która pierwszy raz pojawiła się by oddać krew. - Bardzo lubię nowe doświadczenia a to wtorkowe było kolejnym, bardzo pozytywnym. Cieszę się, że zdecydowałam się spróbować - nie ukrywa Anna. Przyznaje, że podeszła do tego bardzo optymistycznie.

- O dziwo stresu nie było. Nie odczułam też większej różnicy, jeżeli chodzi o samopoczucie. Tak mało dałam z siebie a niby tak wiele i cieszę się, że choć w tak małym stopniu będę mogła komuś pomóc - podkreśla. Kobieta wyznaje zasadę, że dobro dawane powraca ze zdwojoną siłą.

- Na pewno powrócę kolejny raz i jeżeli zdrowie pozwoli zamierzam oddawać krew regularnie. Zachęcam także innych. To tak niewiele, trochę chęci, odrobina czasu, a dla innych cena życia - apeluje o pomoc A.Szczygieł. Wakacje

Niestety, wakacje zmniejszają aktywność krwiodawców, bo dawcy pracujący wyjeżdżają aby odpocząć , młodzież kończy się rok szkolny/akademicki i też wyjeżdża a zapotrzebowanie na krew wcale nie spada. Właściwie to nawet widzimy zwiększone zużycie krwi, przez szpitale co niewątpliwie wiąże się z dużą ilością wypadków w tym okresie. Ponadto część osób po powrocie z urlopu podlega dyskwalifikacji z powodu przebywania na terenach zagrożonych epidemiologicznie np. Wirusem Zachodniego Nilu czy wirusem Zika - dodaje dyrektor Zawilińska.

Na wyposażenie rzeszowskiego regionalnego centrum krwiodawstwa jest też autobus, który przez cały okres wakacji podróżuje po województwie w miejsca, gdzie jest grupa chętna do oddawania krwi.

Prawie milion pobrań rocznie

Jak wynika z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.). W Polsce dokonuje się ponad 1 milion pobrań krwi rocznie, na podkarpaciu pobiera się ponad 60 tysięcy donacji rocznie i co roku wzrasta liczba pobrań.

- Mamy liczną grupę czynnych dawców, w ubiegłym roku krew oddało prawie 28 tys. dawców - dodaje dyrektor Zawilińska. W Jaśle terenowy oddział centrum krwiodawstwa działa w godz. 7 -11 30 od poniedziałku do piątku. Zapraszamy - dołącz do bohaterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24