Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryte mury na placu budowy obok budynku ZUS w Rzeszowie mają ponad 100 lat! [NOWE ZDJĘCIA]

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Odkrycie na placu budowy obok budynku ZUS w Rzeszowie ma ponad 100 lat!
Odkrycie na placu budowy obok budynku ZUS w Rzeszowie ma ponad 100 lat! Paweł Dubiel
Podczas prac związanych z budową ronda u zbiegu ulic Fredry, Głowackiego i Batorego, robotnicy trafili na pozostałości po zabudowie dawnego Rzeszowa. - Być może to zabudowania pożydowskie - przypuszczają przedstawiciele Urzędu Miasta.

Do tego odkrycia doszło niedawno, bo w połowie lipca. Badania nad wykopaliskiem trwały tydzień. Na miejscu pracowało kilku archeologów z Pracowni Archeologicznej Mirosława Mazurka.

Jako pierwsi o tym znalezisku poinformowali w mediach społecznościowych rzeszowscy urzędnicy.

Okazało się, że wykopalisko to fragmenty trzech budynków, z których dwa pochodzą jeszcze z XIX wieku, a jeden z przełomu XIX i XX wieku. Była to najprawdopodobniej piętrowa kamienica i dwa niższe budynki.

– Odkryliśmy tylko małą część, południową ścianę XIX-wiecznego budynku i północną ścianę XX-wiecznego – opowiada Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej.

Bardzo prawdopodobne, że odkryte fragmenty to pozostałości po zabudowaniach żydowskich. Znajdowały się bowiem w pobliżu Rynku, tzw. Nowego Miasta, który był częścią żydowskiej dzielnicy.

- Na tym etapie odkryliśmy tylko pozostałości fundamentów i ciężko nam na ten moment jednoznacznie stwierdzić, kto mógł zamieszkiwać te budynki. Ale coś w tym może być, że są to zabudowania pożydowskie. Jednak, żeby to dokładnie ustalić potrzebne będzie przeprowadzenie kwerendy archiwalnej – twierdzą archeolodzy.

Jedno jest pewne - budynki zostały wyburzone w okresie powojennym. Na archiwalnych zdjęciach z 1951 roku jeszcze istnieją.

Koniec prac

W trakcie badań archeologicznych teren w pobliżu budynku ZUS został specjalnie odgrodzony.

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa mówi, że odkrycie pozostałości po starych budynkach nie wpłynęło na wstrzymanie prac przy budowie ronda, a od rozpoczęcia prac archeologicznych termin oddania tej inwestycji (jesień br.) nie był przez moment zagrożony.

- Ta inwestycja prowadzona jest na wielu polach, ale głównie przy budowie ronda. Tam pracowali archeolodzy, ale nie wpłynęło to na pracę budowlańców. Oni pracują tam dalej i wykonują swoją robotę - mówi Artur Gernand.

Pozostałości murów po dawnych zabudowaniach zostały odsłonięte, dokładnie odczyszczone i zinwentaryzowane. Później zostaną zniszczone. Nie są to odkrycia znaczące dla nauki.

To nie pierwsze odkrycie

Mimo zakończenia prac archeologicznych na miejscu cały czas prowadzony jest nadzór archeologiczny.

- Jest zasądzony przez konserwatora zabytków. Archeolog na bieżąco sprawdza prace ziemne – tłumaczy Mirosław Mazurek.

Jak dodaje, inwestycja związana z budową ronda u zbiegu ulic Fredry, Głowackiego i Batorego jest obfita w znaleziska.

- Tutaj nie tylko chodzi o rondo obok ZUS-u, bo tak naprawdę to jest przebudowa kilku ulic, od budynku ZUS do końca ul. Siemieńskiego. Obszar jest więc duży. W wielu miejscach odkryliśmy zabudowania przedwojenne starego Rzeszowa. A nawet starsze, ponieważ w trakcie prowadzonego nadzoru odkopaliśmy również pozostałości osady pradziejowej, należącej do kultury łużyckiej, którą możemy datować na 500 lat przed Chrystusem – kończy Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Odkrycie na placu budowy obok budynku ZUS w Rzeszowie ma ponad 100 lat!

Odkryte mury na placu budowy obok budynku ZUS w Rzeszowie ma...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24