MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwołano prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Karolina Misztal
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zakończył kadencje sędziów Waldemara Kroka i Grzegorza Plisia z Sądu Okręgowego oraz sędziego Tomasza Berezowskiego z Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Decyzja ta została poprzedzona procedurą odwołania, którą poparło Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

- W odniesieniu do sędziego Waldemara Kroka, w wystąpieniu do Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie podkreślone zostało, że przebieg jego kariery zawodowej przyspieszył po tym, jak w 2021 r. podpisał listy poparcia sędziom: Jarosławowi Dudziczowi, Grzegorzowi Furmankiewiczowi, Joannie Kołodziej-Michałowicz, Zbigniewowi Łupinie, Maciejowi Nawackiemu, Łukaszowi Piebiakowi, Rafałowi Puchalskiemu i Pawłowi Styrna - kandydującym do Krajowej Rady Sądownictwa (ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8 grudnia 2017 r., przy czym wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS w nowym składzie została powołana po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków wcześniejszej, zgodnej z Konstytucją KRS) - informuje w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Przebieg kariery sędziego Kroka, szczególnie w okresie od 2021 r., z jednej strony wskazuje na wyjątkowe zaufanie, jakim sędzia cieszył się u patronującego jego karierze polityka - Ministra Sprawiedliwości, a z drugiej strony na całkowite lekceważenie przez niego licznych sygnałów jednoznacznie wskazujących, że uczestniczy w procedurze naruszającej Konstytucję i prawo europejskie, czego nie da się pogodzić z etosem sędziowskim - dodaje resort.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że "pełnienie funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a więc dużego sądu znajdującego się na wysokiej pozycji w hierarchii sądownictwa powszechnego w kraju, przez Waldemara Kroka jawi się jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Jeśli chodzi o dwóch pozostałych sędziów, MS nie podaje szczegółów dotyczących ich odwołania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24