Osiedle Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie. Wieżowce, papieski krzyż i sanktuarium św. Jana Pawła II [PODNIEBNE KROSNO, odc. 3]

Materiał promocyjny

Wideo

Dziś kolejny odcinek „Podniebnego Krosna”. Prezentujemy w nim osiedle Stefana Grota-Roweckiego.

Osiedle Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie zajmuje powierzchnię 85 hektarów i zamieszkuje go niespełna 2,2 tysiąca mieszkańców. Położone w dużej części wzdłuż obwodnicy Krosna, ma zróżnicowany charakter.

Największe skupisko wieżowców w mieście znajduje się właśnie na os. Grota-Roweckiego. Tworzy je sześć dziesięciopiętrowych bloków, zbudowanych na przełomie lat 80 i 90. Najmłodsze wieżowce w Krośnie, widoczne dla przejeżdżających obwodnicą, są znakiem rozpoznawczym osiedla.

Zabytków nie ma tu zbyt wiele, ale są miejsca które dla krośnian mają wyjątkowe znaczenie emocjonalne. Należy do nich Plac Papieski z monumentalnym krzyżem i pomnikiem, związanymi z wizytą Jana Pawła II w Krośnie w dniu 10 czerwca 1997 roku, kiedy to ojciec święty kanonizował podczas mszy na lotnisku św. Jana z Dukli. Nawiązujący do szybów naftowych krzyż zbudowali pracownicy krośnieńskich firm, był elementem polowego ołtarza. Jako pamiątka pobytu papieża został przeniesiony na plac przy ul. Bieszczadzkiej. Obok stanął pomnik, jeden z najwyższych w Polsce. A znajdujący się w sąsiedztwie kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli (konsekrowany podczas papieskiej pielgrzymki) pełni rolę sanktuarium św. Jana Pawła II.

Historia osiedla Stefana Grota-Roweckiego związana jest z tradycją szklarską Krosna.
Na terenie posiadłości rodziny Kaczkowskich wybudowano w latach 20. ub. wieku zakład, który dał początek Krośnieńskim Hutom Szkła. Dziś huta w tym miejscu już nie istnieje. W miejscu dawnych hal produkcyjnych powstał kompleks handlowy. Biurowiec przebudowywany jest na mieszkania. W ruinę popadł pałac Kaczkowskich - obecnie jest remontowany przez nowego właściciela.

ZOBACZ TEŻ: Markiewicza to najludniejsze osiedle w Krośnie. Zobacz jak wygląda z lotu ptaka [PODNIEBNE KROSNO, odc. 2]

Przeobrażeniu w ciągu ostatnich 20 lat uległ także teren gdzie mieścił się krośnieński szpital. Obecnie budynki przy ul. Grodzkiej mają różnych właścicieli. Poza oddziałami szpitalnymi funkcjonują tu różne instytucje, m.in: pogotowie ratunkowe, biblioteka pedagogiczna, zespół specjalistycznych przychodni, hospicjum, warsztaty terapii zajęciowej.

Na osiedlu Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie mają siedziby: urząd miasta, starostwo powiatowe, delegatura Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Urząd Pracy, MOPR, Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Jest także jedno z trzech kin działających w Krośnie - ArtKino.

Najważniejsze miejsca i obiekty na os. Grota-Roweckiego pokazane w filmie:

 • Stacja Krosno Miasto
 • KMP Krosno
 • UM Krosno
 • Starostwo Powiatowe
 • ArtKino
 • Delegatura PUW
 • Plac Papieski
 • Sanktuarium Jana Pawła II
 • Szpital
 • Pogotowie ratunkowe
 • Biblioteka Pedagogiczna
 • MOPR
Osiedle Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie. Wieżowce, papieski krzyż i sanktuarium św. Jana Pawła II [PODNIEBNE KROSNO, odc. 3]