Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni moment na zgłoszenie do terytorialnej komisji wyborczej. Ile można zarobić?

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Praca w terytorialnych komisjach wyborczych jest zdecydowanie lepiej płatna niż w obwodowych.
Praca w terytorialnych komisjach wyborczych jest zdecydowanie lepiej płatna niż w obwodowych. Polska Press
Do 22 lutego 2024 r. komisarze wyborczy przyjmują zgłoszenia kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Członkowie mogą liczyć na 1,3 tys. zł diety, a przewodniczący na 1,5 tys. zł.

Jeżeli w wyborach na prezydenta, burmistrza lub wójta dojdzie do drugiej tury to członkowie otrzymają dodatkowo połowę diety.

Kandydatem na członka komisji terenowej może być osoba posiadająca bierne prawo wyborcze do Sejmu, tj. osoba, która jest obywatelem polskim, najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 21 lat i nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, ani nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Udział w terytorialnej komisji wyborczej wyklucza ubezwłasnowolnienie prawomocnym orzeczeniem sądu, skazanie prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Członkiem komisji terytorialnej nie może być też osoba, która utraciła prawa wybieralności na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

Dodatkowo kandydat na członka komisji musi być ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.

Zgodnie z uchwałą PKW kandydatem na członka komisji nie może być kandydat w wyborach, pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, komisarz wyborczy, urzędnik wyborczy, mąż zaufania i obserwator społeczny.

Zgłoszenie kandydatów na członków komisji musi być dokonane na specjalnym druku do 22 lutego w godzinach urzędowania delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującej komisarza wyborczego właściwego dla danej terytorialnej komisji wyborczej.

Prawo zgłaszania kandydatów na członków komisji ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego partii politycznej, która w ostatnich wyborach do sejmiku województwa samodzielnie utworzyła komitet wyborczy, który uzyskał mandat lub mandaty w danym województwie lub w ostatnich wyborach do Sejmu samodzielnie utworzyła komitet wyborczy, który uzyskał mandat lub mandaty. Podobnie jest z koalicyjnymi komitetami koalicji partii politycznych, która w ostatnich wyborach do sejmiku województwa utworzyła w tym samym składzie koalicji koalicyjny komitet wyborczy, który uzyskał mandat lub mandaty w danym województwie, lub w ostatnich wyborach do Sejmu utworzyła w tym samym składzie koalicji koalicyjny komitet wyborczy, który uzyskał mandat lub mandaty. Nie ma przy tym znaczenia, czy nazwa koalicyjnego komitetu wyborczego jest taka sama. Również lokalne komitety mają prawo zgłaszać swoich kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

Pełnomocnik wyborczy może zgłaszać kandydatów na członków komisji na całym obszarze działania komitetu wyborczego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24