MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paszporty i podróże

STANISŁAW SIWAK
Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszył się telefoniczny dyżur w naszej redakcji Piotra Graszy, kierownika Oddziału Paszportów w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

- Dzwonię z Jasła. Jeśli złożę wniosek o paszport w Rzeszowie, szybciej otrzymam dokument i mniej na niego zapłacę?

- Wniosek może pani złożyć w punkcie mieszczącym się w UM w Jaśle, w delegaturze PUW w Krośnie, albo w naszym oddziale w Rzeszowie. Na paszport w Rzeszowie czeka się trzy tygodnie, a w Jaśle trochę dłużej. Opłata jest taka sama.

Rodzice i dzieci

- Mogę bez problemów wyrobić dzieciom paszporty, jeśli nie mieszkam razem z mężem i nie mam jego zgody?

- W celu wyrobienia paszportów dla dzieci do 16 roku życia potrzebna jest zgoda obojga rodziców albo opiekunów prawnych. Ten przepis jest bezwzględnie obowiązujący i nie przewidziano żadnej uznaniowości.

- A jeśli się zwrócę do sądu rodzinnego?

- Substytutem zgody rodzica jest orzeczenie sądu rodzinnego. Jeśli sąd wyda prawomocne postanowienie w miejsce pani małżonka, ojca dzieci, to wydamy paszport.

- Jestem po rozwodzie i chcę córce wyrobić paszport. Musi być zgoda ojca?

- To zależy jak w wyroku rozwodowym sąd określił prawa rodzicielskie. Jeśli b. mąż został pozbawiony praw rodzicielskich, jego zgoda nie jest wymagana. Kiedy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, musi być zgoda matki i ojca.

- Jestem studentem Politechniki Rzeszowskiej, chcę na wakacjach wyjechać do Anglii. Ile zapłacę za wyrobienie paszportu?

- Studenci studiów stacjonarnych korzystają z 50 proc. zniżki. Zapłaci pan 50 zł.

- Chcę wyjechać z dwuletnim synkiem na Węgry. Mogę to uczynić na podstawie wpisu dziecka do paszportu, czy muszę wyrobić mu oddzielny dokument?

- Można wyjechać z dzieckiem albo na podstawie wpisu do paszportu rodzica, albo oddzielnego dokumentu. Wpisu dokonujemy w oparciu o zgodę obojga rodziców. Jednak obecnie zmieniły się przepisy i wpisu można dokonać tylko do paszportu jednego rodzica i z nim dziecko może przekraczać granicę.

- Czy półrocznemu dziecku można wyrobić paszport?

- Jak najbardziej, gdyż nie ma żadnych ograniczeń. Tyle, że pozostaje sprawa aktualnej fotografii, a przecież małe dziecko rośnie, po kilku latach jego wygląd się zmienia i wtedy trzeba wyrabiać nowy paszport. Dlatego praktyczniejsze wydaje mi się dokonanie wpisu do paszportu rodzica. Wtedy fotografia nie ma żadnego znaczenia, gdyż jej w dokumencie nie ma.

- A jeśli mamy z żoną 10-letnią wizę do USA, to lepiej wyrobić dziecku paszport?

- Rzeczywiście, byłby wskazany odrębny paszport dla dziecka i wystaranie się dla niego o wizę.

Babcia i wnuczka

- Mój syn przebywa we Francji, a ja opiekuję się jego córeczką w Rzeszowie. Czy bez problemów mogę pojechać z wnuczką w odwiedziny do Paryża?

- Może pani wyjechać, ale musicie mieć odrębne paszporty. Nie można wpisać wnuczki do paszportu babci, gdyż taki wpis dotyczy tylko relacji: rodzice - dzieci.

- Jako babcia muszę mieć jakiś dodatkowy dokument do okazania na granicy?

- Generalnie, oprócz ważnych paszportów nic więcej nie jest potrzebne. Ludzie często się o to pytają, bo sądzą, że mogą być podejrzewani o jakieś porwanie, handel dziećmi itd. Ale przepisy paszportowe w ogóle nie ustosunkowują się do takich kwestii, czyli można jechać bez żadnych dodatkowych dokumentów bądź zaświadczeń.

- Jak należy postępować, gdy chce się uzyskać wizę turystyczną do USA?

- Organem właściwym do wydania wizy jest konsulat USA w Krakowie. Warunkiem ubiegania się jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy naprzód, gdyż takie są wymogi władz amerykańskich. Natomiast decyzja o wydaniu wizy jest suwerenną decyzję konsula USA.

Stałe zameldowanie

- Mieszkam w Rzeszowie ale mam tymczasowe zameldowanie. Mogę tu wyrobić paszport?

- Nie. Paszport może wydać organ właściwy dla pani miejsca stałego zameldowania.

- Dziecko przebywa w Rzeszowie, ale urodziło się w USA. Matka jest Polską, ojciec Amerykaninem. Jeśli matka z maluchem zechce znowu wyjechać do Stanów musi mieć polski paszport?

- Sprawa jest skomplikowana. Jeśli w chwili urodzenia dziecka w USA, jedno z rodziców miało polskie obywatelstwo, to potomek legitymuje się podwójnym obywatelstwem. Jeśli dziecko przyjechało z paszportem amerykańskim, to chcąc wyjechać powinno mieć również polski paszport. Okazania dokumentu może zażądać straż graniczna.

- Czy osoby niepełnosprawne z I grupą inwalidzką korzystają z ulgi przy wyrabianiu paszportu?

- Niepełnosprawny korzysta z 50 proc. zniżki. Jeśli udaje się za granicę w celu przeprowadzenia operacji albo długotrwałego leczenia jest całkowicie zwolniony z opłaty paszportowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24