Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PET-TK w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Szopena w Rzeszowie. Badanie pozwoli szybciej diagnozować nowotwory. Ruszyła rejestracja

Konrad Karaś
Konrad Karaś
KSW nr 1 w Rzeszowie
7 lutego w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie zostanie uruchomiona pracownia pozytonowej tomografii emisyjnej i tomografii komputerowej. Specjalistyczne aparatury pozwolą wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium raka. Na badania można już się zapisywać.

Pozytonowa tomografia emisyjna (w skrócie PET) przedstawia wychwyt zgromadzonego w ciele znacznika, przez co pozwala na wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Z kolei tomografia komputerowa (TK) obrazuje struktury anatomiczne ciała. Dzięki połączeniu tych dwóch metod (PET-TK) można precyzyjne określić, gdzie w ciele człowieka zlokalizowane są ogniska raka i ewentualne przerzuty.

- To szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie ciała pacjenta – mówi Andrzej Sroka, rzecznik prasowy KSW nr 1.

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie preparat zwany radiofarmaceutykiem (najczęściej jest to fluorodeoksyglukoza), który w ciągu godziny rozprzestrzenia się w organizmie. Izotop promieniotwórczy fluoru zawarty w tym preparacie charakteryzuje się krótkim czasem połowicznego rozpadu dzięki czemu dawka promieniowania jest bezpieczna dla pacjenta.

Metabolizm fluorodeoksyglukozy jest identyczny z glukozą i dużo intensywniejszy w komórkach nowotworowych, niż w komórkach zdrowych, co pozwala na skuteczne wykrycie choroby, jeszcze przed uwidocznieniem się zmian strukturalnych.

Samo badanie trwa ok. 15 minut. Polega na zeskanowaniu całego ciała. W ciągu kolejnych 30 minut lekarze specjaliści oceniają obraz i pacjent poznaje wynik.

Badanie PET-TK stosowane jest głównie w chorobach onkologicznych, ale także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych. W niektórych przypadkach nowotworu daje możliwość postawienia ostatecznego rozpoznania, jeśli inne metody obrazowania wykonane wcześniej nie dały ostatecznej odpowiedzi odnośnie istoty choroby.

Większe możliwości

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie to drugi po Brzozowie podkarpacki ośrodek, w którym będzie działać PET.

– Zainstalowane w KSW urządzenie do wykonywania badań PET-TK jest urządzeniem nowszym, mającym więcej możliwości diagnostycznych, od tego które było dotychczas dostępne w naszym województwie - twierdzi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor KSW.

Jak dodaje, lekarze ze szpitala przy Szopena, ale też z całego regionu uzyskają możliwość bardziej precyzyjnego diagnozowania chorób nowotworowych, a pacjenci dostępność do jednej z najbardziej nowoczesnych metod rozpoznawania i kontrolowania leczenia onkologicznego.

– W niektórych niejasnych przypadkach chorobowych to precyzyjne badanie może mieć decydujące znaczenie przy rozpoznaniu choroby. Oczywiście musimy także pamiętać o jego ograniczeniach, ponieważ nie we wszystkich rodzajach nowotworów jest ono jednakowo czułe. Z potencjału poszerzenia tych możliwości diagnostycznych, właśnie w KSW jesteśmy dumni, tym bardziej że skorzystają na tym pacjenci naszego regionu – uważa dyrektor rzeszowskiego szpitala.

Ocenia się, że badanie PET w diagnostyce nowotworu potrzebuje ok. 1,5 - 2 tys. pacjentów w województwie podkarpackim.

WAŻNE!

Na badanie PET-TK w KSW nr 1 można rejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 pod numer tel. 17 781 30 30. Jeżeli pacjent spełnia określone kryteria, badanie będzie w pełni finansowane przez NFZ.

Rak - to przerażająca diagnoza, której nikt nie chce usłyszeć od lekarza. Wczesne wykrycie rana i zdiagnozowanie choroby nowotworowej zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie i przeżycie. Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. Te objawy mogą wskazywać, że najprawdopodobniej chorujesz na raka. Oto pierwsze oznaki, na które trzeba zwrócić uwagę - mówią lekarze.Oto 8 najważniejszych oznak, których nie warto lekceważyć >>>>>

Takie objawy to znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać raka [lista]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24