Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć nietypowych atrakcji Rzeszowa

Materiał Informacyjny Partnera
Rynek w Rzeszowie. Na pierwszym planie Ratusz.
Rynek w Rzeszowie. Na pierwszym planie Ratusz.
Rzeszów, miasto jeszcze kilka lat temu znane przede wszystkim z największego w Polsce bezrobocia i socrealistycznego budownictwa, w oszałamiającym tempie powstaje z szarości i dziś znane jest ze swego dynamicznego rozwoju i malowniczej architektury. Dzięki tym zmianom coraz częściej zaglądają tu także turyści.

Dlaczego warto odwiedzić stolicę podkarpacia? Rzeszów to miasto o niezwykle bogatej przeszłości, ściśle związane z historią Polski w czasie jej świetności, noszące tytuł miasta królewskiego. Znajduje się tu rynek z XV wieku, ratusz z końca XVI, pałace rodu Lubomirskich, secesyjne wille i liczne przykłady architektury sakralnej. Jednak Rzeszów to idealne miejsce dla osób, które oprócz atrakcji stricte turystycznych pragną zobaczyć nieco bardziej „alternatywne” oblicze miasta.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie to jedyne takie miejsce w Polsce, które zabiera nas w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa i beztroski. Charakter muzeum pozwala równie dobrze bawić się dzieciom jak i ich opiekunom, w niepowtarzalny sposób łącząc pokolenia. Od otwarcia w 2009 odwiedziło je ponad 200 tysięcy osób, a wraz z wzrostem zainteresowania cały czas powiększało swoją ekspozycję.

Dziś można w nim zobaczyć najbardziej kultowych bohaterów z czasów dzieciństwa w postaci oryginalnych kukiełek – między innymi: pingwinka Pik-Poka, misia Uszatka czy Maurycego i Hawranka. Oprócz tego znajdują się tu liczne folie-kadry, dekoracje czy scenopisy dawnych dobranocek. Ale to jedynie niewielka część atrakcji, jakie przygotowało dla odwiedzających muzeum. W budynku znajduje się także Teatr Maska, w którym odbywają się przedstawienia z udziałem lalek.

Rzeszowska Fontanna Multimedialna.
W sąsiedztwie letniego pałacu Lubomirskich można zobaczyć jedną z najpiękniejszych atrakcji miasta – niezwykłe połączenie światła, wody i dźwięku. Rzeszowska Fontanna Multimedialna to cały kompleks, w których strumienie wody tańczą w rytm muzyki, a na ekranie wodnym powstałym ze strumieni wody wyświetlane są filmy. Największym powodzeniem cieszą się pokazy specjalne, odbywające się zawsze w sobotnie wieczory od maja do października.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego.
Postawiony w 1974 jako pamiątka walk wyzwoleńczych toczonych na Rzeszowszczyźnie dziś budzi szereg niewybrednych skojarzeń i żartów. Na „liściach lauru” osadzono z jednej strony bogini Nike, a po drugiej postacie chłopa, żołnierza oraz robotnika. Właśnie te „liście lauru” powodują, iż pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i stał się w pewnym stopniu, wbrew pierwotnym zamierzeniom, symbolem miasta.

Ktoś mógłby zadać pytanie, dlaczego kładka dla pieszych może być uznawana za atrakcję. Jednak jest tak w Rzeszowie, które jako jedyne miasto w Polsce, a nawet w Europie może poszczycić się Okrągłą Kładką dla pieszych. Kładka, wyłożona egzotycznym gatunkiem drzewa oraz balustradami wykonanymi z hartowanego szkła, znajduje się 6 metrów nad ziemią, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Z powodu wykorzystania do budowy oryginalnych materiałów oraz nietypowego kształtu, kładka uchodzi za jedną z najciekawszych konstrukcji tego typu na świecie.

Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”. Rzeszowskie piwnice to niepowtarzalna okazja, by poznać miasto z zupełnie innej perspektywy – znajdując się 10 metrów pod ziemią, bo na tyle można zejść w głąb ziemi, poznając tajemnicze kompleksy korytarzy sięgających swoją historią aż XIV wieku. Penetrujące te tajemnicze piwnice, dziś odgruzowane i zabezpieczone, natykamy się na ślady pożarów, zagadkowe przejścia lub po prostu poznajemy ich ciekawą historię i zastosowanie.

Rzeszów to miasto, które z szarości i nieciekawej, peerelowskiej architektury przeobraziło się w ciągu ostatnich lat w niezwykle barwną metropolię, pełną ciekawych kontrastów i wykorzystujące okazje, by stać się z jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów turystycznych w Polsce. Ułatwia to w znacznej mierze rozwinięta infrastruktura wypoczynkowa, oferująca noclegi w hostelach (dla oszczędnych), jaki i luksusowe apartamenty w centrum z pięknym widokiem na miasto.
Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, warto zapoznać się z ofertą hosteli znajdujących się w centrum – znajdziesz tam noclegi już od 40 zł. Dużym udogodnieniem dla podróżujących jest bliskie sąsiedztwo dworców PKP i PKS. Jeśli jednak szukasz odrobiny luksusu, możesz odwiedzić Hotel Best Western. Ten nowoczesny, biznesowy obiekt spełni oczekiwania najbardziej wymagających gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24