Pierwszy rok koronawirusa. W województwie podkarpackim największy przyrost zgonów! [RANKING]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W pierwszym roku pandemii koronawirusa ogólna liczba zgonów w Polsce wzrosła o 21,58 proc.
W pierwszym roku pandemii koronawirusa ogólna liczba zgonów w Polsce wzrosła o 21,58 proc. Pixabay
O ponad 21,5 proc. wzrosła w Polsce liczba zgonów w pierwszym roku koronawirusa. Tak wynika z danych przedstawionych przez Rejestr Stanu Cywilnego.

Na podstawie danych Rejestru Stanu Cywilnego sprawdziliśmy, jak kształtowała się liczba zgonów w pierwszym roku pandemii koronawirusa.

Pod uwagę wzięliśmy dane z okresu od marca do grudnia 2019 r. plus styczeń i luty 2020 r. Wtedy w Polsce nie było jeszcze przypadków koronawirusa. Te informacje porównaliśmy z liczbą zgonów w okresie marzec - grudzień 2020 r. plus styczeń i luty 2021 r., czyli pierwszy rok pandemii.

W Rejestrze Stanu Cywilnego podane są wszystkie zgony w Polsce, niezależnie od ich przyczyny. Średni wzrost dla Polski wynosi 21,58 proc.

POLECAMY: Rok z koronawirusem na Podkarpaciu [KALENDARIUM]

W analizowanym okresie liczba zgonów wzrosła w każdym województwie. Różnica pomiędzy tym z najniższym przyrostem i najwyższym wynosi aż ponad 8 punktów procentowych.

ZOBACZCIE SZCZEGÓŁOWE ZESTAWIENIE:

W pierwszym roku pandemii koronawirusa ogólna liczba zgonów w Polsce wzrosła o 21,58 proc.

Pierwszy rok koronawirusa. W województwie podkarpackim najwi...

FAQ - jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19?

Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19. Jak wygląda pogrzeb, czy konieczna jest kremacja? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19

Przepisy dotyczące pochówku osoby zmarłej na COVID-19 oraz potraktowania ciała znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r. (Dziennik Ustaw 2020 poz. 585). Zgodnie z nimi zwłoki osoby zmarłej na COVID-19 muszą zostać zdezynfekowane środkiem wirusobójczym i umieszczone w ochronnym, szczelnym worku (w przypadku kremacji są to dwa worki). Ich powierzchnia również musi zostać zdezynfekowana. Tak przygotowane ciało zostaje umieszczone w specjalnej kapsule transportowej (jeśli ma być poddane kremacji) lub odpowiednio przygotowanej trumnie (w przypadku tradycyjnego pochówku). Zgodnie z przepisami należy unikać ubierania zwłok do pogrzebu oraz okazywania ciała.

Czy zmarły na COVID-19 może mieć pogrzeb w kościele?

Zarówno rozporządzenie Ministra Zdrowia, jak i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, nie zabraniają wniesienia do kościoła trumny z ciałem zmarłego na COVID-19. Jednak ciało musi być odpowiednio przygotowane, a trumna zabezpieczona i zamknięta. Również urnę z prochami można wnieść do kościoła.
Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy nie są w pełni precyzyjne i mogą zdarzać się rozbieżności w ich interpretacji przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Czy ciało osoby zmarłej na COVID-19 powinno poddać się kremacji?

W przypadku osoby zmarłej na COVID-19 możliwa jest zarówno kremacja ciała, jak i tradycyjny pochówek (inhumacja). Wybór należy do rodziny i bliskich zmarłego. Jednak trzeba uwzględnić przepisy (rozporządzenie Ministra Zdrowia), mówiące o tym jak ma być przygotowane i przewiezione ciało w jednym i drugim przypadku.

Ile osób może być na pogrzebie?

Obecnie obowiązujące przepisy nie ograniczają wprost liczby uczestników pogrzebu, bez względu na to, czy chodzi o osobę zmarłą na COVID-19, czy z innych przyczyn. Jednak w strefie czerwonej w kościołach i budynkach kultu religijnego może się znajdować 1 osoba na każde 7 mkw., a minimalne odległość między osobami to 1,5 m (nie dotyczy to osób sprawujących kult, dokonujących pochówku oraz pracowników zakładów pogrzebowych). Obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ten sam obowiązek dotyczy osób przebywających na cmentarzu. Tutaj nie ma już limitu powierzchni, ale trzeba zachowywać 1,5 m odstępu od innych osób.

Straciłam bliską osobę, która zmarła na koronawirusa. Gdzie mogę szukać pomocy psychologicznej?

Pomocy psychologicznej po stracie bliskiej osoby można szukać w fundacji Nagle Sami, specjalizującej się w udzielaniu pomocy w żałobie. Na ich stronie znajdziemy zarówno kontakt do doświadczonych terapeutów współpracujących z Fundacją, jak i grup wsparcia – w różnych miastach Polski.

Pomoc psychologiczną otrzymamy też dzwoniąc na Linię Wsparcia 800 70 2222, gdzie dyżurują psycholodzy udzielający porad lub kierujące osoby dzwoniące do odpowiedniej placówki w danym regionie (można również skorzystać z czatu na stronie Centrum Wsparcia).

Wsparcie psychologiczne możemy otrzymać także dzwoniąc do Telefonicznej Informacji Pacjenta, pod bezpłatny numer 800 190 590 i prosząc o połączenie z psychologiem, dostępnym przez całą dobę.

Specjalistyczna pomoc psychologiczna jest często także prowadzona przy hospicjach działających w danym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie