Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT. Jak rozliczyć się przez Internet

Stanisław Siwak Fot. Krystyna Baranowska
Na pytania odpowiadają: TERESA RAK i WITOLD PLESNAR z II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie

- Chciałbym się rozliczyć za 2010 rok drogą elektroniczną. Na jakiej stronie trzeba wypełnić zeznanie podatkowe aby je wysłać przez Internet?

- Interaktywne formularze za pomocą których, będzie można wypełnić i wysłać przez Internet zeznanie podatkowe, można pobrać ze strony www.e-Deklaracje.gov.pl z zakładki „Formularze”.


- Jeżeli wyślę zeznanie przez Internet to dostanę jakąś informację o poprawnym wysłaniu?

- Tak, otrzyma pan numer referencyjny, który jest automatycznie generowany przez system e-Deklaracje. Numer ten będzie potrzebny do pobierania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest dokumentem potwierdzającym termin złożenia zeznania.

- Do którego urzędu skarbowego należy wysłać zeznanie przez Internet ?

- Zeznanie wysyła się do urzędu skarbowego, do którego należymy ze względu na miejsce zamieszkania w dniu 31.12.2010 r. – tak samo jak dla zeznań składanych w formie papierowej.


- Trzeba wydrukować zeznanie przesłane przez Internet, czy też do celów dowodowych wystarczy zachować UPO?

- Wystarczy UPO.

- Dzwonią z

[

Rzeszowa

](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/rzeszow-dziesiec-najdrozszych-inwestycji-36895.html). Pracuję na etacie a moja żona jest na urlopie wychowawczym. Czy możemy się rozliczyć wspólnie przez Internet?

- Tak. Wspólne zeznanie małżonków można przesłać przez Internet. Zeznanie podpisywane jest tylko przez małżonka, który występuje pierwszy na zeznaniu i w ten sposób składa oświadczenie o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.


- Czy trzeba złożyć pełnomocnictwo UPL-1, aby wysłać zeznanie wspólne małżonków bez podpisu kwalifikowanego?

- Nie, od 01.01.2011 roku, UPL-1 mają wyłącznie zastosowanie do deklaracji składanych w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

 

- Wychowuję dwójkę małych dzieci, jestem samotną matką. Mogę się z nimi wspólnie rozliczyć?

- Tak. Obowiązuje zasada jak w małżeństwie, dochód dzieli się na pół, niezależnie od ilości dzieci. Przy czym, nie musi być pani osobą wychowującą samotnie dzieci przez cały rok kalendarzowy. Ponadto, dziecko nie może mieć własnych dochodów za wyjątkiem renty rodzinnej. A jeśli ma dochody, nie mogą przekroczyć kwoty wolnej od podatku, czyli 3089 zł.

- W połowie roku zmarł mąż. Wychowuję dwoje dzieci. Starsze skończyło już 18 lat, ale studiuje, odbywa praktyki zawodowe i uzyskuje jakieś dochody. Jak się rozliczam, czy przysługuje mi jakaś ulga?

- Za ten rok rozliczy się pani jako osoba samotnie wychowująca dzieci lub wspólnie ze zmarłym mężem. Tylko jedna uwaga. Jeśli studiujący syn odbywając praktykę zarobił pieniądze, nie może to być kwota wyższa, niż 3 089 zł, bo tyle wynosi kwota wolna od podatku. Jeśli ten zarobek dziecka jest wyższy wówczas matka traci przywilej do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24