Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty mają nas nauczyć, jak rozpoznać udar mózgu

Ewa Kurzyńska
- Liczymy, że pacjenci zatrzymają się przy tych plakatach i zapamiętają, co robić, żeby pomóc człowiekowi, który ma udar – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.
- Liczymy, że pacjenci zatrzymają się przy tych plakatach i zapamiętają, co robić, żeby pomóc człowiekowi, który ma udar – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Afisze, z których dowiemy się jak rozpoznać udar mózgu, zawisną w przychodniach całego regionu. To bezcenna wiedza, bo gdy chory szybko trafi do szpitala i dostanie leki, ma znacznie większe szanse na przeżycie i powrót do zdrowia.

Objawy mogące świadczyć o udarze mózgu: zmieniona mowa, asymetria twarzy, osłabienie ręki, nogi, zaburzenia czucia. W ciągu roku udar dotyka aż 70 tys. osób w Polsce. Choroba ta jest trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa oraz braku samodzielności wśród dorosłych.

Jednym z partnerów kampanii jest Podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

- Obecnie w udarze niedokrwiennym mózgu stosuje się leki, które udrażniają naczynia krwionośne. Jednak warunkiem zastosowania terapii jest szybka pomoc. Jeśli chory przed upływem 3 godzin trafi na oddział udarowy ma duże szanse na powrót do zdrowia - tłumaczy Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Rzeszowie.

Chorzy za późno trafiają do szpitali

Plakaty, które pojawią się w poczekalniach poradni i przychodni, mają nauczyć pacjentów, jak rozpoznać objawy udaru. Tak, by w razie ich wystąpienia, od razu dzwonili po karetkę.

- Niestety, obecnie większość chorych trafia do specjalistycznych ośrodków zbyt późno, aby podać im ratujący zdrowie i życie lek - dodaje Marek Jakubowicz.

Plakaty zostaną powieszone w najbliższych dniach. W tej chwili są drukowane. Lekarze będą mogli je odbierać w siedzibie funduszu w Rzeszowie oraz oddziałach terenowych.

Gdzie leczą udary?

W regionie jest 9 oddziałów neurologicznych z pododdziałami udarowymi. Znajdują się w szpitalach w Jarosławiu, Jaśle, Mielcu, Przeworsku, Stalowej Woli, Przemyślu, Krośnie oraz dwa w Rzeszowie. Kolejne dwa - w Łańcucie i Tarnobrzegu, lada dzień podpiszą umowy z NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24