Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pływalnia przy ul. Sportowej w Krośnie znów będzie otwarta. Basen był zamknięty przez ponad dwa lata z powodu wysokich kosztów [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Od 4 marca na ponownie, po ponad dwóch latach przerwy, zostanie otwarta pływalnia przy ul. Sportowej. Władze miasta przyznały, że drugi z krytych basenów, przy ul. Wojska Polskiego, nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

Działalność pływalni przy ul. Sportowej, na osiedlu Turaszówka, została zawieszona w listopadzie 2022 roku. Powodem – jak argumentowały władze Krosna i dyrekcja Zespołu Krytych Pływalni - był dramatyczny wzrost kosztów utrzymania placówki w związku z podwyżkami cen prądu i gazu, szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym.

Działalność grup sportowych, prowadzenie lekcji wychowania fizycznego dla uczniów krośnieńskich szkół przejęła w całości druga z miejskich pływalni, przy ul. Wojska Polskiego, która opracowała nowy harmonogram funkcjonowania i wydłużyła godziny, by pomieścić zarówno zorganizowane grupy, jak i indywidualnych miłośników pływania.

Jednak wielu mieszkańców narzekało na pogorszenie warunków korzystania z obiektu: tłok, hałas związany z dużą liczbą ludzi, brak wolnych torów. W ub. roku złożona została nawet w magistracie petycja w tej sprawie, z prośbą o uruchomienie zamkniętego basenu. Jednak prezydent Piotr Przytocki jej nie uwzględnił, tłumacząc, że obiekt generuje za duże koszty.

Teraz okazało się, że władze miasta chcą przywrócić funkcjonowanie pływalni w Turaszówce. Prezydent Piotr Przytocki przyznaje, że na decyzję miała wpływ sytuacja związana z wysoką frekwencją na basenie przy ul. Wojska Polskiego, przez co nie można było swobodnie korzystać z obiektu. Nakładała się na to działalność szkółek pływackich. Jednak głównym powodem, który daje możliwość ponownego uruchomienia basenu w Turaszówce jest zbliżające się zakończenie sezonu grzewczego.

- Okres wiosenny i letni sprzyja produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii, których na tym obiekcie jest już zainstalowanych sporo i one przynoszą efekty - mówi włodarz Krosna.

Obniżenie kosztów utrzymania to jeden z argumentów za uruchomieniem basenu przy ul. Sportowej. Jest jeszcze jeden aspekt.

- Basen przy ul. Wojska Polskiego podczas wakacji musi być poddany pracom remontowym i konserwacyjnym - mówi Piotr Jaracz, dyrektor Zespołu Krytych Pływalni.

Przerwa technologiczna, która zazwyczaj trwała dwa tygodnie, teraz ma być dłuższa – dwa miesiące. Powoli na zrealizowanie odkładanych przez lata czasochłonnych prac remontowych.

- Planujemy prace, które poprawią technologię i standard obiektu - mówi dyrektor Jaracz. Dodaje, że już została zamontowana instalacja fotowoltaiczna i wymienione elementy systemu filtrującego wodę.

Prezydent Piotr Przytocki zaznacza, że w okresie zamknięcia pływalni przy ul. Sportowej cały czas trwały analizy możliwości ponownego jego uruchomienia, związane z działaniami modernizacyjnymi i oszczędnościowymi.

Jak dodaje, plan finansowy miasta zakłada, że kwota dopłaty do funkcjonowania basenu w Turaszówce nie będzie wyższa niż milion złotych. Podkreśla, że ceny gazu znacznie spadły w porównaniu z przełomem 2022 i 2023, gdy zamykano basen.

- Na chwilę obecną przewidywany koszt uruchomienia pływalni, w okresie od marca do grudnia tego roku to ok. 1,5 mln złotych. Biorąc pod uwagę wpływy z biletów i ewentualnego wynajmu sali marmurowej dopłata na funkcjonowanie z budżetu miasta będzie wynosić 996 tysięcy złotych - wylicza prezydent Przytocki.

Z pływalni przy ul. Sportowej od 4 marca będą mogli korzystać zarówno uczniowie, szkółki pływackie jak i indywidualni miłośnicy tej dyscypliny sportu, przez sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty. Zachętą mają być m.in. bilety tańsze niż na basen przy ul. Wojska Polskiego

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek - Piątek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 10:00 - 18:00
  • Niedziela: nieczynne

Ceny biletów:

  • Od poniedziałku do piątku – 16 złotych normalny, 14 złotych ulgowy
  • W soboty – 17 złotych normalny, 15 złotych ulgowy

Dodatkowe ulgi mają posiadacze Krośnieńskiej Karty Mieszkańca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24