Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobierasz rentę lub emeryturę? Możesz podwyższyć swoje świadczenie

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i w dniu składania wniosku o świadczenie nie posiadałeś dokumentów potwierdzających wysokość wszystkich twoich zarobków za okresy wcześniejsze, możesz wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie. Nic nie stracisz, bo renta lub emerytura nie zostanie obniżona na skutek przeliczenia.

- Wniosek o uwzględnienie zarobków sprzed przyznania emerytury lub renty możesz złożyć w każdym momencie. W uzasadnionych przypadkach zrobimy to z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia zamiast kwot zerowych. Przeliczenie nic nie kosztuje a może mieć znaczący wpływ na wysokość twojego świadczenia. Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym został złożony wniosek a nawet od spełnienia warunków do takiego przeliczenia, nie wcześniej jednak niż od 1 marca b.r., jeżeli złożysz dodatkowe oświadczenie w tej sprawie (formularz ERO). Jeżeli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od poprzedniego, wypłacimy ci w wysokości dotychczasowej

- wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS województwa podkarpackiego.

- Ważne jest, że świadczenie po przeliczeniu nie powinno być niższe niż dotychczasowe. Możemy jedynie zyskać trochę więcej pieniędzy w naszym portfelu.

Pan Andrzej z Rzeszowa pobiera świadczenie emerytalne od dwóch lat.

- Moja emerytura jest naprawdę bardzo niska. Ledwo wystarcza mi pieniędzy z miesiąca na miesiąc. Dobrze, że dzieci trochę pomagają - pisze pan Andrzej.

- Po przyznaniu mi emerytury pracowałem jeszcze kilka miesięcy i niedawno dowiedziałem się, że mogę skorzystać z ponownego przeliczenia. To nic mnie nie kosztuje, a zawsze może zyskam parę złotych więcej.

Rzecznik ZUS zapewnia, że osoby, które przechodziły na emeryturę na starych jak i na nowych zasadach mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie. - Ale tylko wtedy kiedy są ku temu podstawy np. dodatkowy staż pracy czy dodatkowe zarobki, które uzyskały przed lub po przyznaniu emerytury. Jeśli po przyznaniu świadczenia pracowały jeszcze, po przeliczeniu może być ono wyższe - dodaje Wojciech Dyląg.

Na wydanie decyzji o zmianie wysokości świadczenia ZUS ma 30 dni.

- Wysokość świadczenia ulegnie zmianie od miesiąca, w którym został złożony wniosek, a nawet od spełnienia warunków do takiego przeliczenia, nie wcześniej jednak niż od 1 marca b.r. - jeżeli złożysz dodatkowe oświadczenie w tej sprawie. Jest to wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego ERPO i oświadczenie ERO. W przypadku ponownego przeliczenia kapitału początkowego, musimy złożyć wniosek EKP. Formularze dostępne są we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.


Zobacz też: Sąd Najwyższy kwestionuje ustawę dezubekizacyjną. Życiorysy poszczególnych osób powinny być oceniane indywidualnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24