Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie firmy zarobią miliony na dostawach dla wojska

Oprac. si
Langusta ze Stalowej Woli.
Langusta ze Stalowej Woli. Fot. Archiuwm - HSW.
Na zakupy nowego uzbrojenia i innego sprzętu armia w tym roku przeznaczy 8 miliardów złotych. Firmy z Podkarpacia zarobią dziesiątki milionów złotych.

Jak wiadomo, Dezamet w Nowej Debie oferuje armii m. in. amunicję i inteligentne pociski artyleryjskie, jasielski Gamrat paliwo rakietowe, rzeszowska WSK silniki do lotnicze, mielecki PZL gotowe samoloty Bryza, HSW armatohaubice.
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawił plany polskiej armii na 2014 rok.

Dokończone zostaną trwające programy oraz ogłoszone będą nowe przetargi
Nasi żołnierze otrzymają nowe samoloty odrzutowe, śmigłowce, transportery opancerzone, czy okręty podwodne.
W zaawansowanej fazie znajduje się konkurs stulecia na dostawy kilkudziesięciu helikopterów dla naszej armii. Faworytem jest mielecki Black Hawk. Ma groźnych konkurentów z Francji, Anglii i Włoch.
S-70i to najnowsza, eksportowa wersja Black Hawka - jednego z najpopularniejszych śmigłowców wielozadaniowych na świecie. Obecnie służy on w armiach 29 krajów na wszystkich kontynentach, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Turcji, Meksyku, Izraelu, Arabii Saudyjskiej czy Szwecji (kraje te opierają o Black Hawka przyszłość swoich sił zbrojnych i planują jego zakupy w kolejnych kilku czy nawet kilkunastu latach). Efektem popularności Black Hawka jest globalna sieć baz serwisowych, która zapewnia korzystającym z nich armiom natychmiastowe wsparcie techniczne w niemal w każdym zakątku świata.
Na tle innych państw, które znacznie obniżają wydatki na obronność, Polska faktycznie jest "zieloną wyspą", a nasze działania spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem w strukturach NATO.

 HSW realizuje projekt dla wojska o wartości prawie 100 mln zł
Blisko 100 mln zł kosztować będą prace nad zautomatyzowanym systemem dowodzenia i kierowania ogniem modułu lekkich armatohaubic Kryl na podwoziu kołowym. Prace mają się zakończyć do 2017 r. Projekt jest realizowany w Hucie Stalowa Wola.
HSW przewodzi konsorcjum, które pracuje nad tym projektem. W jego skład wchodzą, oprócz HSW, także: WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2.
Projekt pn. "Zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm lekkich armato-haubic kryptonim Kryl" kosztować będzie prawie 100 mln zł; dofinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prace nad projektem zakończyć się mają do 2017 r. Realizacja tego projektu pozwoli wprowadzić na uzbrojenie sprzęt, który spełnia wymagania norm NATO i znacząco usprawni warunki funkcjonowania artylerii.
System dowodzenia, który powstanie ma zapewnić kierowanie ogniem w dywizjonach artylerii rakietowej "Langusta", a także, w przyszłości, w programie rakietowym "Homar".
Głównym zadaniem systemu, który zostanie opracowany będzie informatyczne wspomaganie dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych ze sprzętem na podwoziu kołowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24