Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie technika już szykują nowości w ofercie

Beata Terczyńska
Uczniowie ZSP Nr 2 w Krośnie poznawali arkana trudnej sztuki wytwarzania wyrobów szklanych przy piecu hutniczym
Uczniowie ZSP Nr 2 w Krośnie poznawali arkana trudnej sztuki wytwarzania wyrobów szklanych przy piecu hutniczym Fot. archiwum ZSP nr 2 w Krośnie
Technik technologii szkła, ochrony środowiska czy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - to plany Krosna i Rzeszowa.

Krośnieński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 planuje nabór do nowej klasy uczącej zawodu technik technologii szkła. - Przed laty fachu tego uczyła szkoła szklarska, która została zlikwidowana - mówi Agata Betlej, wicedyrektor ZSP nr 2 w Krośnie. - Teraz potrzebę kształcenia młodzieży w tym kierunku zgłaszają pracodawcy. Krosno jest bowiem miastem szkła, z hutą i Centrum Dziedzictwa Szkła. Potrzebni są fachowcy.

Szkoła planuje przyjąć do tej klasy 15 osób i przygotowuje się do promocji w gimnazjach.

Rzeszowski Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości chce z kolei zrobić nabór do klasy technik ochrony środowiska. - Nie ma drugiej takiej szkoły w mieście, która kształciłaby w tym zawodzie, a w regionie są może 3-4 - mówi Krystyna Gutowska, dyr. ZSA w Rzeszowie. - Absolwenci mogą pracować we wszystkich przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami, oczyszczaniem ścieków. Można pracować w laboratoriach, gdzie bada się zanieczyszczenia gleby, wody, poziomu hałasu. Miejsc pracy jest bardzo dużo. Można też kontynuować naukę na politechnice.

Miejsc w klasie będzie 32. W przyszłości w szkole może też powstać klasa ucząca zawodu jeździec, kształcąca nie tylko w jeździe konnej, ale i w opiece nad zwierzętami.

Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie zamierza otworzyć dwa klasy uczące zawodów: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz fototechnik. Każdą z 34 miejscami. - Pierwsza propozycja to odpowiedź na zmieniającą się strukturę źródeł energii, jak energetyka wiatrowa, słoneczna, produkcja biogazu i biomasy, biopaliwa transportowe - tłumaczy Irena Jamróz, dyr. ZSE. - Zmiany te wymuszają przygotowanie kadr zajmujących się obsługą.

Z kolei fototechnik powstał z myślą o rynku usług związanych z cyfrowym przetwarzaniem obrazu. Absolwenci mogliby szukać pracy np. w charakterze specjalisty od grafiki komputerowej, w agencjach PR, itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24