Polacy za granicą. Lewandowski błysnął w El Clasico, uraz Bednarka, Szymański trafił w hicie, asysta Zielińskiego [RAPORT]

Radość Sebastiana Szymańskiego z pokonania Ajaksu Amsterdam
Radość Sebastiana Szymańskiego z pokonania Ajaksu Amsterdam PAP/EPA
W pierwszy weekend po powołaniach Fernando Santosa reprezentanci Polski chcieli udowodnić, że zasłużyli na grę z Czechami i Albanią w eliminacjach do Euro 2024. Pokazali się również ci, których Portugalczyk pominął, zwłaszcza Dawid Kownacki, Grzegorz Krychowiak czy Mateusz Klich.

Anglia: debiut Kiwiora, świetny Cash, uraz Bednarka

Jakub Kiwior doczekał się pierwszego występu w Premier League. W 86. minucie zastąpił Gabriela w wygranym (4:1) meczu z Crystal Palace. W końcówce spotkania zablokował rywala we własnym polu karnym. Po przerwie reprezentacyjnej Kiwior może mieć łatwiej z regularną grą. Uraz pleców wyklucza na kilka tygodni Williama Salibę. Co ciekawe, na kilka dni przed tym meczem trenerem gości przestał być Patrick Vieira, legenda "Kanonierów". Po 28 kolejkach Arsenal pozostaje liderem z 68 punktami na koncie. Drugi jest Manchester City z siedmiopunktową stratą, ale rozegrał jedno spotkanie mniej.

Wyraźną zwyżkę formy prezentuje za to Matty Cash, biegający szaleńczo od jednej szesnastki do drugiej. Kibice The Villans nie szczędzili pochwał pod jego adresem, także po wygranym spotkaniu z Bournemouch (3:0). W czterech ostatnich spotkaniach jego drużyna zdobyła aż 10 punktów, dzięki czemu oddaliła się od strefy spadkowej i znajduje się na 11. miejscu w tabeli.

Dużo mniej szczęścia miał za to Jan Bednarek. Sobotnie spotkanie z Tottenhamem opuścił już w 34. minucie z podejrzeniem złamania żeber po tym, jak łokciem uderzył go Cristian Romero. Na razie najgorszy scenariusz został wykluczony, ale konieczne są dodatkowe badania, które zlecono na poniedziałek w Poznaniu. Z informacji Meczyków wynika, że udział w zgrupowaniu wciąż nie jest wykluczony. Pytanie jednak czy Bednarek będzie gotowy już na piątek, gdy Polska zagra na wyjeździe kluczowy mecz w kontekście całych eliminacji.

Włochy: Asysta Zielińskiego, błąd Linettego

Z zupełnie innymi nastrojami po bezpośrednim meczu Torino z Napoli przylecą na zgrupowanie Karol Linetty i Piotr Zieliński. Drugi z wymienionych już w 5. minucie asystował przy bramce Victora Osimhena, dokładnie dośrodkowując z rzutu rożnego.

Natomiast w 33. minucie Linetty sfaulował w "szesnastce" Chwicze Kwaracchelię i sędzia podyktował rzut karny. Na drugą bramkę zamienił go sam poszkodowany. Na ławce lidera całe spotkanie przesiedział Bartosz Bereszyński, który po mundialu prawie w ogóle się z niej nie podnosi.

O derbach Rzymu najchętniej chciałby zapomnieć Nicola Zalewski. Jego AS Roma przegrała na wyjeździe z Lazio Rzym (0:1), kończąc to spotkanie w "dziewiątkę". Zalewski mógł zapobiec utracie pierwszego gola, ale nie przejął piłki zagranej w pole karne do Mattii Zaccagniego, który uderzeniem po dalszym słupku zdobył jedyną bramkę.

Wszyscy bramkarze występujący w Serie A, a więc Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski oraz Wojciech Szczęsny, rozegrali całe spotkania w swoich drużynach. Najwięcej powodów do radości może mieć ten ostatni, który zachował czyste konto w wygranym meczu z Interem Mediolan. To jego rekordowe, dwunaste czyste konto w pojedynczym sezonie w Italii. Poza kadrą meczową "Starej Damy" znalazł się kontuzjowany Arkadiusz Milik, niepowołany na marcowe zgrupowanie reprezentacji.

Hiszpania: Lewandowski bez gola, ale górą w El Clasico

W niedzielę oczy piłkarskiego świata były skierowane na Camp Nou, gdzie doszło do wyczekiwanego El Clasico. FC Barcelona z Robertem Lewandowskim w wyjściowym składzie chciała zrewanżować się Realowi Madryt za porażkę (1:3) z rundy jesiennej. Kapitan reprezentacji Polski miał kilka dogodnych okazji, ale z tą najgroźniejszą próbą poradził sobie Thibaut Courtois. Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry Lewy minimalnie chybił, uderzając głową obok słupka. Gospodarze wygrali 2:1, choć do siatki trafiali... tylko piłkarze "Dumy Katalonii" - Ronald Araju (samobój), Sergi Roberto i Franck Kessie, po akcji którą piętką zapoczątkował właśnie Lewandowski.

Niemcy: Asysta Karbownika, zagrali Kamiński i Gumny

Na zapleczu Bundesligi bardzo dobrze spisuje się Fortuna Düsseldorf. Drużyna prowadzona przez Daniela Thioune pewnie wygrała na wyjeździe z Hansą Rostock (5:2) i znajduje się tuż za podium. Michał Karbownik asystował przy pierwszej bramce, którą strzelił... pominięty przez Fernando Santosa Dawid Kownacki. Dla 22-letniego obrońcy to czwarta asysta w tym sezonie.

Niespełna godzinę w barwach VfL Wolfsburg rozegrał Jakub Kamiński w wygranym (1:0) meczu z VfB Stuttgart. Polski skrzydłowy był aktywny. W 16. minucie mógł wpisać się na listę strzelców, ale jego strzał głową w stronę prawego rogu z trudem sparował Fabian Bedinow. "Wilki" pozostają w grze o europejskie puchary. Do miejsca premiowanego grą w eliminacjach do Ligi Konferencji traci dwa punkty, a do fazy grupowej Ligi Europy - pięć.

Całe spotkanie w barwach Augburga rozegrali Rafał Gikiewicz i powołany do reprezentacji Robert Gumny. Ich drużyna zremisowała (1:1) u siebie z Schalke 04 Gelsenkirchen. Z powodu kontuzji pleców w ekipie gości nie zagrał Marcin Kamiński.

Holandia: Gol Szymańskiego w meczu na szczycie

Hitem 26. kolejki Eredivisie było niedzielne spotkanie Ajaksu Amsterdam z Feyenoordem Rotterdam. Przed tym meczem gospodarze (58 punktów) zajmowali drugie miejsce w tabeli z trzypunktową stratą do rywala. Strata punktów mogła być zatem kosztowna. Tym bardziej, że tuż za plecami są PSV Eindhoven i AZ Alkmaar.

Na trafienie Santiago Tomasa Gimeneza jeszcze przed przerwą odpowiedzieli Edson Alvarez i Dusan Tadić. Po zmianie stron do remisu doprowadził Sebastian Szymański, który wykorzystał dogranie Alirezy Jahanbakhsha. Na niespełna kwadrans przed końcem meczu Szymańskiego zastąpił Igor Paixao, a wynik meczu - w 86. minucie - ustalił Lutscharel Geerruida.

Błysnęli niepowołani do reprezentacji Polski

Brak powołania od Fernando Santosa wyraźnie podziałało na piłkarzy. W meczu z Hansą Rostock Dawid Kownacki zdobył 11. bramkę na zapleczu Bundesligi i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców. Asystował mu wcześniej wspomniany Michał Karbownik.

Blisko pół roku na bramkę w lidze arabskiej Grzegorz Krychowiak. W zremisowanym spotkaniu z Al-Raed FC "Krycha" pokonał bramkarza rywali płaskim uderzeniem z linii 16. metra.

Za Oceanem na niewiele zdały się dwie asysty Mateusza Klicha. Jego DC United przegrało na wyjeździe z New York City (2:3). Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy dokładnie dośrodkował z lewej strony w pole karne na głowę Christiana Benteke, który w ten sposób zdobył bramkę kontaktową. Natomiast w końcówce jego centrę z rzutu rożnego wykorzystał Steven Birnbaum.

Asysty Mateusza Klicha w 3:13 i 5:36

W lidze wreszcie przełamało się za to Charlotte, po trzech porażkach z rzędu wywiozło komplet punktów z Orlando. W ekipie gości zagrał tylko Kamil Jóźwiak, który wszedł na boisko w 68. minucie. Cały mecz na ławce przesiedział Karol Świderski, a Jana Sobocińskiego nie było w kadrze meczowej.

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut w meczu z Sassuolo (0:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Salernitaną (2:2)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - czyste konto, 90 minut w wygranym meczu z Interem Mediolan (1:0)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - przy bezbramkowym remisie zmieniony w 34. minucie z powodu urazu żeber w meczu z Tottenhamem (3:3)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - cały mecz na ławce rezerwowych w meczu z Torino (0:4)
  • Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Bournemouth (3:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut w meczu z Sampdorią Genua (1:3)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - 90 minut w meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen (1:1)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - asysta, grał do 85. minuty w meczu z Hansą Rostock (5:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - debiut, grał od 86. minuty w meczu z Crystal Palace (4:1)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - grał do 70. minuty w meczu z AS Eupen (3:0)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - 90 minut w meczu z QPR (1:0)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - grał do 66. minuty w meczu z PSV Eindhoven (1:1)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - cały mecz na ławce w meczu ze Śląskiem Wrocław (4:1)
  • Karol Linetty (Torino) - sprokurowany rzut karny, grał do 54. minuty w meczu z SSC Napoli (0:4)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - 90 minut w meczu z Panathinaikosem Ateny (0:0)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - gol, grał do 77. minuty w meczu z Ajaksem Amsterdam (3:2)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - grał do 78. minuty w meczu z Angers (3:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - grał do 58. minuty w meczu z VfB Stuttgart (1:0)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - z powodu kartek pauzował w meczu z Widzewem Łódź (2:1)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - 90 minut w meczu z Lazio (0:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - zaliczył asystę, grał do 65. minuty w meczu z Torino (4:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut w wygranym meczu z Realem Madryt (2:1)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - grał od 56. minuty w meczu z Bologną (2:2)
  • Karol Świderski (Charlotte) - cały mecz na ławce w meczu z Orlando City (2:1)