Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska wykształci pilotów śmigłowców dla gospodarki

[email protected]
Fot. S. Siwak
Rozmowa z prof. dr hab. Markiem Orkiszem, rektorem Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza

- Na ile inwestycje prowadzone przy pomocy pieniędzy z UE poszerzyły możliwości naukowe, badawcze i dydaktyczne Politechniki?
- Właśnie zakończyliśmy proces intensywnego rozwoju infrastruktury uczelnianej. Posiadamy dziś nowoczesne laboratoria z aparaturą niejednokrotnie unikalną w skali światowej. W ostatnich latach przeznaczyliśmy na ten cel ponad 200 milionów złotych. Do ważniejszych inwestycji zaliczyłbym też nowy budynek i wyposażenie dla Wydziału budownictwa i inżynierii środowiska, czy gmach zespołu laboratoriów dla wydziału budowy maszyn i lotnictwa. W kolejnym okresie programowania zechcemy uzyskać środki na badania, które pozwolą nam jak najpełniej wykorzystać tą nowoczesną bazę.

- Planujecie rozszerzanie współpracy z przemysłem i gospodarką nie tylko Podkarpacia?
- Owszem. Przykładem współpracy z przemysłem w sferze badań naukowych może być realizacja projektu dotyczącego nowoczesnych technologii materiałowych stosowanych w przemyśle lotniczym o wartości przekraczającej 100 mln zł. Przy czym zaznaczam, że kształcenie na naszej uczelni jest w dużej mierze ukierunkowane na potrzeby naszego regionu. Przecież działają na Podkarpaciu przedsiębiorstwa, których kadra została oparta na absolwentach politechniki. Współpracujemy z takimi przedsiębiorstwami jak WSK Rzeszów, PZL Mielec, BorgWarner, VacAero, ICN Polfa, Hamilton Poland Ltd., czy Skansaka. Dążymy do tego, aby młodzi ludzie, którzy opuszczają mury naszej uczelni byli atrakcyjni zawodowo dla przedsiębiorców mających siedzibę w naszym regionie.

- Jesteście członkami klastrów, których znaczenie i programy znacznie wykraczają poza nasz region?
- Poza uczestnictwem w stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, działamy m. in. w klastrze zaawansowanych technologii bezpieczeństwa i obronności. Poza nami i Politechniką Śląską przystąpiło do niego dwanaście szkół wyższych, instytuty naukowe, ośrodki badawczo – rozwojowe, a także przedsiębiorstwa związane z branżą zbrojeniową.. Głównym celem tego klastra jest zapewnienie trwałego miejsca Polski na międzynarodowym rynku przemysłu obronnego jako pełnoprawnego partnera i centrum myśli technicznej, badań naukowych oraz produkcji przemysłowej. Działalność klastra skupia się na rozwoju technologii podwójnego przeznaczenia oraz technologii obronnych związanych z nowymi systemami uzbrojenia dla wojsk lądowych oraz bezpieczeństwa państwa.
W ostatnich latach infrastruktura OKL została rozbudowana i unowocześniona. Wybudowano m.in. nowy hangar, budynek symulatorów lotu, pas startowy oraz drogę kołowania. Zakupiliśmy 9 nowoczesnych samolotów, silniki lotnicze, symulatory lotów i inne urządzenia, co znacznie poszerzyło nasze możliwości szkoleniowe. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy 14 studentów na kierunku pilotażu a obecnie kształcimy ich od 28 do 30 rocznie. W tym roku uruchamiamy nową specjalność – pilota śmigłowców, czego u nas dotąd nie było. Zamierzamy przyjąć do 5 studentów na tą specjalność, by w przyszłości wspomóc służby państwowe.  Są duże potrzeby, zwłaszcza, jeśli idzie o lotnicze pogotowie ratunkowe, gdzie niedługo musi nastąpić wymiana pokoleń lotników.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24