Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Wschodnia stawia na gospodarkę

Marta Gawina
I korzysta z unijnego wsparcia. Ruszyła już promocja gospodarcza, powstają parki naukowo - technologiczne, a przedsiębiorcy spotykają się z zagranicznymi inwestorami.
Polska Wschodnia stawia na gospodarkę

Tak wschodnie województwa dbają o rozwój gospodarczy. Wspiera ich Program Rozwój Polski Wschodniej.

Z Bożeną Czają, członkiem zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych rozmawia Marta Gawina

- Dzięki wsparciu z Programu Rozwój Polski Wschodniej PAIiIZ rozpoczęła promocję gospodarczą pięciu wschodnich województw. Jakie są jej cele?
- Przede wszystkim pobudzenie wzrostu gospodarczego tego makroregionu. Chcemy ją uzyskać poprzez zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i większe zainteresowanie polskich firm Polską Wschodnią. Efektem promocji ma być również zwiększenie eksportu produktów z tej części kraju i rozwój turystyki biznesowej. Na promocję gospodarczą, która potrwa do 2015 roku otrzymaliśmy z Programu Rozwój Polski Wschodniej ok. 86 mln zł.

- Dlaczego wschodnie województwa potrzebują takiej promocji?
- Niestety, ta część kraju nadal jest omijana przez inwestorów. Główny powód to infrastruktura. Ale ta, także dzięki programom unijnym jest ciągle rozwijana. Ważne jest również to, że w myśleniu zagranicznych inwestorów nie ma takiego pojęcia jak Polska B. Według naszych badań to pojęcie istnieje tylko w Polsce. To też jest plus, bo nie musimy zwalczać stereotypów zagranicą.

- Jakie gospodarcze zalety ma Polska Wschodnia?
- Już teraz mówimy, że tutaj zaczyna się i kończy Unia Europejska. Wierzymy, że nasz projekt przyczyni się do wzrostu gospodarczego w tej części Polski. Atutów jest sporo. Wśród nich duży rynek konsumencki, konkurencyjne koszty pracy i wykształcona kadra. Mamy tu silne ośrodki akademickie, które już zaczynają kształcić pod konkretne specjalizacje sektorowe. Kolejna sprawa to funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, będących jednym z najważniejszych elementów systemu zachęt inwestycyjnych pięciu województw. Należy pamiętać, iż w przypadku nowych inwestycji regiony te objęte są wyższym wsparciem dla inwestora.

- Jednym z elementów promocji gospodarczej są misje zagraniczne i udział w międzynarodowych targach. Jakie korzyści wynikają z tego typu wyjazdów?
- To przede wszystkim bezpośredni kontakt z odbiorcami na rynku trzecim. Na przykład w Chinach będą to spotkania z chińskimi wyselekcjonowanymi przedsiębiorcami. Rozmowy mogą toczyć się zarówno wokół dystrybucji produktów, jak i wymiany technologicznej. Jadąc na misję, nie ma gwarancji, ze od razu zdobędziemy kontrakt, czy ściągniemy do siebie inwestycję. Szczególnie na rynkach, gdzie wiedza o Polsce jest niewielka bądź żadna. Na misje zagraniczne jeżdżą przedsiębiorcy z konkretnej branży, a także samorządowcy. Wyjazdy te są w pełni finansowane przez PAIiIZ w ramach projektu. Nie jest to refundacja a dotacja, co w znaczący sposób skraca procedurę. Zapraszamy przedsiębiorców, by się do nas zgłaszali.

KONKURS

KONKURS

Zapraszamy Czytelników Nowin do kolejnego konkursu. Tym razem czekamy na hasła promujące gospodarkę w Polsce Wschodniej. Propozycje haseł należy wysyłać do 2 października na adres mailowy: [email protected]

Najlepsze pomysły nagrodzimy. Do wygrania m.in. plecaki turystyczne, samochodowe mapy Polski, koszulki polo, polary. 6 października przyznamy też nagrodę specjalną.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.nowiny24.pl/konkurs_wschod

- Za nimi już kilka wyjazdów. Gdzie jeszcze będą obecni przedsiębiorcy z Polski Wschodniej?
- W lutym odbyła się pierwsza misja zagraniczna przedsiębiorców z sektora IT i BPO do Indii. Uczestniczyło w niej dziewięciu przedsiębiorców. Pojechaliśmy również na targi ILA Berlin Air show. Tu spotkali się przedstawiciele sektora lotniczego. Kolejna misja to spotkanie sektora budowlanego w Rosji. Ostatnio byliśmy w Chinach, gdzie przedstawiciele 4 branż mieli możliwość spotkać się z potencjalnymi partnerami chińskimi. W najbliższym czasie przedsiębiorcy pojadą z nami m.in. do Paryża na targi sektora spożywczego, do Hamburga na targi branży jachtowej, do Chorwacji, gdzie odbędą się międzynarodowe targi meblowe i wyposażenia wnętrz. Natomiast do Polski przyjadą też przedsiębiorcy z Izraela.

Tu nauka łączy się z biznesem
Gospodarka Polski Wschodniej ma szansę odnieść sukces także dzięki parkom technologicznym i terenom inwestycyjnym. Te działania wspiera Program RPW. Na dofinansowanie może liczyć 50 innowacyjnych projektów. Dostaną z programu w sumie 1 483,85 mln zł.

- Powstające parki technologiczne umożliwią przepływ wiedzy i technologii pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, przedsiębiorstwami i rynkami - mówi Agnieszka Kapciak, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w MRR.

Warto tu wymienić kilka projektów realizowanych dzięki wsparciu z PO RPW. To Park Naukowo-Technologiczny w Puławach, Inkubator Nowych Technologii IN-Tech w Mielcu. W tym ostatnim powiększony zostanie działający już inkubator przedsiębiorczości. Kolejne ważne projekty to m.in. Podlaski Park Przemysłowy, Kielecki Park Technologiczny czy Elbląski Park Technologiczny.

- Ich realizacja przyczyni się do stworzenia w Polsce Wschodniej dogodnych warunków do inwestowania - dodaje Agnieszka Kapciak.

Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej
www.PolskaWschodnia.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24