Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Edison mieszkał w Przemyślu

Norbert Ziętal
Katarzyna Rychlik prowadzi badania nad związkami genialnego wynalazcy Jana Szczepanika z Przemyślem.
Katarzyna Rychlik prowadzi badania nad związkami genialnego wynalazcy Jana Szczepanika z Przemyślem. Norbert Ziętal
Jeden z najwybitniejszych polskich naukowców-wynalazców Jan Szczepanik, był związany z Przemyślem i często bywał w tej miejscowości. To wynik naukowego "śledztwa" Katarzyny Rychlik z podprzemyskiej Nehrybki.

Szczepanik był genialnym samoukiem. Jest autorem 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych. Głównie w kolorowej fotografii, telewizji i barwnego tkactwa.

Największą sławę przyniosło mu zbudowanie pancerza kulodpornego. Była to tkanina z kawałkami stali. Uratowała życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII, za co Szczepanik otrzymał najwyższe odznaczenia hiszpańskie.

- Przemyśl był ważnym etapem w życiu Szczepanika. Tutaj poznał córkę powiatowego lekarza Zygmunta Dzikowskiego i ożenił się z nią - w lipcu ub. roku mówiła Nowinom pani Katarzyna.

Wtedy była dopiero na początku drogi do wyjaśnienia zagadki. Chciała dotrzeć do informacji, w której kamienicy mógł bywać Szczepanik, podczas pobytu w Przemyślu. Badania prowadzi w ramach projektu "Bastion Szczepanika".

W Przemyślu poznał przyszłą żonę

Możesz pomóc w badaniach

Osoby, które mają wiedzę o pobycie Jana Szczepanika w Przemyślu i chcą się nią podzielić, proszone są o kontakt z autorem tekstu.

- Nowiny były jedyną gazetą, która zainteresowała się bliżej związkiem "polskiego Edisona" z Twierdzą Przemyśl i naszymi badaniami. Dotarliśmy do archiwaliów, które jednoznacznie wskazują, że wynalazca przebywał w kamienicy przy ul. Krasińskiego 11, dawna Ogrodowa - w liście do naszej redakcji pisze Anna Pragłowska, krewna pani Katarzyny.

Panie wspólnie prowadzą badania.

Na przełomie wieku XIX i XX właścicielem kamienicy był lekarz Zygmunt Doliwa Dzikowski. Popularna "Zygmuntówka" była miejscem spotkań ówczesnej, przemyskiej inteligencji. Pojawiał się na nich również Szczepanik, który w tym okresie został przeniesiony do służby w Twierdzy Przemyśl.

Podczas jednej z wizyt poznał Wandę, córkę doktora Dzikowskiego, która później stała się jego żoną. Małżonkowie wyjechali do Tarnowa.

Być może już wkrótce na budynku przy ul. Krasińskiego 11 zawiśnie tablica pamiątkowa poświęcona Szczepanikowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24