MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie gazownictwo zaczęło się w... Jaśle

Ewa Wawro
FOT. ARCHIWUM
Już 90 lat wydobywa się w Polsce gaz ziemny. To w Jaśle utworzono w 1920 roku Zarząd Gazociągów Państwowych, dlatego Jasło uznaje się za miejsce narodzin przemysłu gazu ziemnego.

Odznaczeni jaślanie

Odznaczeni jaślanie

Mieczysław Burnagiel - złoty medal za długoletnią służbę, a Barbara Chochołek i Wiesław Chrząszcz. otrzymali srebrne medale. Honorową odznakę "Zasłużony dla Górnictwa RP" otrzymał Józef Wolak. Odznaki "Zasłużony dla Górnictwa Naftowego i Gazownictwa" otrzymali: Jacek Brach, Kazimierz Burek, Wacław Daszyk, Bożena Firszt, Janusz Grochmal oraz Karol Kraus. Jan Liszka - dyrektor Zakładu Gazowniczego w Jaśle i Piotr Niewiarowski - dyrektor Zakładu Gazowniczego w Krakowie odznaczeni zostali dyrektorskim III stopniem górniczym. Szablę górniczą dostał Jan Janocha, a honorowy kordzik Bogdan Pastuszko.

- W Jaśle był początek firmy, która zajęła się rozprowadzaniem gazu - mówi Bogdan Pastuszko, prezes zarządu Karpackiej Spółki Gazownictwa.

- W początkach XX wieku, próbowano tu wykorzystywać gaz ziemny do celów gospodarczych i socjalnych. W 1920 roku wybudowano pierwszy poważny gazociąg Roztoki - Niegłowice koło Jasła - Glinik Mariampolski koło Gorlic. Od tego momentu datuje się rozpoczęcie przemysłu gazu ziemnego w kraju - podkreśla Pastuszko.

Pierwszymi odbiorcami gazu ziemnego były rafinerie: w Jedliczu - w roku 1916, Niegłowicach koło Jasła - w 1919 i Gliniku Mariampolskim koło Gorlic - w roku 1920, a także Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Mościcach w roku 1933, kiedy to wybudowano kolejny gazociąg.

Przed wojną zakończono doprowadzenie gazu do wszystkich ośrodków przemysłowych w Polsce, czyli Stalowej Woli, Mielca w końcu do Ostrowca. Karpacka Spółka Gazownictwa prowadzi działalność na terenie czterech województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Obszar ten należy do najbardziej zgazyfikowanych rejonów Polski (74%, przy średniej krajowej 41%).

- Liczy się, że szersze wprowadzenie gazu, szczególnie do elektroenergetyki pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, bo gaz jest paliwem ekologicznym, pozwoli na wybudowanie elektrowni gazowych zaznacza prof. Stanisław Rychlicki z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, przewodniczący Rady Nadzorczej PGNiG.
Jubileusz stał się okazją do wręczenia odznaczeń dla zasłużonych gazownictwa.
Podczas Barbórki Karpacka Spółka Gazownictwa otrzymała certyfikat ISO 9000.

Karpacka Spółka Gazownictwa posiada Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem, Bezpieczeństwem i Higieną Pracy oraz Bezpieczeństwem Informacji - ISO.

Uroczystość Barbórkowa Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem i Karpackiej Spółki Gazownictwa stała się okazją wsparcia finansowego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Darowizna - 40 tys. zł. - przeznaczona zostanie na dofinansowanie zakupu sprzętu na salę intensywnego nadzoru kardiologicznego.

Uroczystości barbórkowe zakończył koncert Zbigniewa Wodeckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Nowe stawki za „urzędówki" dla adwokatów i radców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24