Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-ukraiński spektakl w teatrze Maska: "Siostra siostrze"

Ula Sobol
Obsada: Ewa Mrówczyńska (na zdjęciu) i Natalia Zduń.
Obsada: Ewa Mrówczyńska (na zdjęciu) i Natalia Zduń. Materiały prasowe z Teatru Maska
Spektakl "Siostra siostrze" to liryczna opowieść o dwóch siostrach. Inspirowana opowiadaniem ukraińskiej pisarki i poetki Oksany Zabużko.

Sztuka w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy opowiada o relacjach dwóch siostr, zakończonych zbrodnią.

- Jesteśmy świadkami rosnącego konfliktu między siostrami. Ma on podłoże w różnym ich traktowaniu przez rodzicieli. Hanna Panna hołubiona jest przez matkę. Ołenka to odbicie ojca. Obie, choć na pozór tolerujące się, w skomplikowanej relacji zaczynają karmić się różnicami. Pielęgnują rosnącą nienawiść - opowiada Ewa Mrówczyńska, aktorka grająca Hannę Pannę.

- To jednak zbrodnia z pozytywnym zakończeniem. Młodsza siostra po śmierci wyrasta w siłę, jako drzewo kalinowe, które jest podziwiane przez podróżników - dodaje Natalia Zduń, aktorka grająca Ołenkę.
W tle przewija się wątek religijny. - I to on jest dla mnie kluczem do odczytania tej sztuki. Każdy z nas, nawet jeśli się do tego nie przyznaje, ma poczucie swojej wyjątkowości. Niejeden myśli, że jest przeznaczony do wyższych celów i podobnie uważa Hanna Panna. Kiedy stwierdza, że Bóg odrzucił jej postawę - pozostaje już tylko bunt i nienawiść - mówi Mrówczyńska.

Pojawia się analogia do biblijnego Kaina i Abla. - Dla mnie to taka próba zrozumienia sił wyższych. Zaakceptowania, że jest ktoś ważniejszy od nas. To trudne dla Hanny, więc w końcu przestaje walczyć. Daje się zwieść innym, bardzo atrakcyjnym, chociaż złym siłom - mówi Ewa Mrówczyńska.
W sztuce przewija się motyw czerwonej nici.

- Symbolizuje ona nierozerwalną więź między siostrami. A symboliczny, czerwony motek zmniejsza się, gdy siostry rosną - mówi Natalia Zduń.

Spektakl realizowany w ramach projektu "Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza". Dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Scenografia: Krzysztof Paluch, muzyka: Iga Eckert, przygotowanie wokalne: Jurij Pastuszenko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24