Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik wraca na sesję. Co zrobią rzeszowscy radni?

Bartosz Gubernat
Krystyna Baranowska
Zdaniem rzeszowskich radnych PiS miasto zasługuje na lepszy symbol, niż pomnik gloryfikujący rewolucję.

Obywatelski projekt uchwały przygotowany przez radnych SLD będzie dyskutowany podczas dzisiejszej sesji. Przedstawiciele lewicy domagają się w nim od prezydenta zdecydowanych działań zmierzających ku przejęciu od ojców Bernardynów działki i pomnika Walk Rewolucyjnych. Ich inicjatywę poparło ponad pół tysiąca osób.

Wśród radnych projekt budzi jednak mnóstwo wątpliwości. Zarówno Platforma Obywatelska, jak i prezydencki Rozwój Rzeszowa wczoraj nie wiedziały jeszcze jak dzisiaj będą głosować. - Jeśli mamy poprzeć uchwałę, należy wykreślić z niej kilka niedopuszczalnych stwierdzeń. Przede wszystkim, że pomnik jest świadectwem historii i kultury XX wieku oraz wyrazem szacunku dla dorobku i rozwoju Rzeszowa oraz województwa po II wojnie światowej. Pod uchwałą takiej treści na pewno się nie podpiszę - mówi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO.

Czesław Chlebek, przewodniczący Rozwoju Rzeszowa dodaje, że on i jego koledzy decyzję podejmą tuż przed sesją. - Raczej poprzemy projekt, bo dla mnie pomnik jest własnością mieszkańców Rzeszowa. Wymaga pilnej rewitalizacji, a żeby miasto mogło ją przeprowadzić, musi przejąć monument - mówi przewodniczący Chlebek.

Najwięcej kontrowersji pomysł SLD budzi wśród radnych PiS, którzy przypominają, że do przejęcia nieruchomości potrzebna jest wola jej oddania, a takiej decyzji ojcowie Bernardyni nie podjęli. - Poza tym trzeba skończyć z wmawianiem ludziom, że to symbol miasta. Rzeszowianie zasługują na to, aby kojarzyć ich z czymś lepszym, niż pomnik gloryfikujący komunę. Mamy chociażby piękny ratusz, dolinę lotniczą i politechnikę - mówi Jerzy Cypryś, szef klubu PiS.

Radni PiS na sesję zaprosili przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, który ma opowiedzieć o podłożu ideologicznym powstania pomnika. - W społeczeństwie potrzebna jest niezakłamana wiedza o czasach PRL-u, aby każdy mógł "dorobek" tego okresu poznać i ocenić. Żeby każdy wiedział o braku wolności słowa, zrzeszenia się, kolejkach i zapóźnieniu cywilizacyjnym, z którego nie możemy wyjść do dzisiaj. Pomnik gloryfikuje bezprawie, PRL-owski brak perspektyw oraz niski poziom życia nie jest godnym symbolem Rzeszowa - dodaje Marek Strączek z PiS.

Początek sesji o godz. 8.30. Na relację zapraszamy do naszego portalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24