Pomoc dla matek i prawo do emerytury rolniczej - co warto wiedzieć?

Opracowanie Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Na pytania Czytelników odpowiedziała Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

1 Pogubiłam się już w przepisach i nie wiem, jaka pomoc przysługuje dla matki, która jest ubezpieczona w KRUS-ie. Czy dostanie 500 złotych na dziecko, a może jakieś becikowe? Do kogo trzeba się zwrócić w tej sprawie? Do GOPS-u, czy KRUS-u?

Matce dziecka, która jest ubezpieczona w  Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje jedynie zasiłek macierzyński. Jego wymiar jest uzależniony od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Pozostałe świadczenia, czyli wniosek o świadczenie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” należy złożyć w urzędzie gminy, na terenie której Pani mieszka. W urzędzie gminy uzyska Pani również informację dotyczącą innych „przywilejów” z tytułu urodzenia dziecka. 

 

2. Jeśli córka, która jest upośledzona w stopniu lekkim a niebawem urodzi dziecko, nie będzie potrafiła wypełnić wniosku o zasiłek macierzyński, to czy mogę zrobić to za nią? A może jest możliwość, żeby ona wypełniła ten wniosek razem ze mną?

Nie ma żadnych przeszkód, aby pomogła Pani córce wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński lub wypełniła wniosek za córkę. 

 

Bardzo ważne jest natomiast, aby wniosek podpisała własnoręcznie osoba, która wnioskuje o to świadczenie, czyli córka. Należy pamiętać również, aby do wniosku dołączyć stosowny dokument uprawniający do przyznania zasiłku macierzyńskiego, tj. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Informuję, że zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej podlegającej z mocy ustawy lub na wniosek ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz emerytalno -  rentowemu, bądź tylko ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu.  

 

Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego jest złożony do jednostki organizacyjnej KRUS wniosek na druku SR -24A (również dostępny na stronie internetowej WWW.bip.krus.gov.pl) wraz z odpisem skróconym aktu urodzenia dziecka.  

 

3. Czy teraz gospodarz może przejść na rentę strukturalną?

KRUS nie przyznaje i nie wypłaca rolnikom rent strukturalnych. Instytucją właściwą do udzielenia Panu wyczerpujących informacji w powyższej sprawie jest każde Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

4. Proszę o wyjaśnienie, czym różni się renta socjalna od renty rodzinnej i kto może o nią wystąpić.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

1) przed ukończeniem 18  roku życia;

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia;

3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

 

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od stanu zdrowia i charakteru niezdolności do pracy lekarz - orzecznik ZUS lub komisja lekarska może przyznać albo rentę socjalną stałą- jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała, albo rentę socjalną okresową - jeżeli niezdolność do pracy jest stanem przejściowym.

 

Decyzję w sprawie przyznania renty socjalnej wydaje i świadczenie to wypłaca jednostka organizacyjna ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o rentę socjalną. Renta socjalna przysługuje w wysokości 84 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Aktualna wysokość świadczenia,  od marca 2016 r., wynosi kwotę 741,35 zł (brutto).

 

Natomiast renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego  emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia albo ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do przyznania emerytury lub renty.

 

Do renty rodzinnej uprawnione są m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, małżonek (wdowa, wdowiec), rodzice.  Świadczenie jest przyznawane i wypłacane przez ZUS lub KRUS, albo inny organ rentowy np. Wojskowe Biuro Emerytalne.

Jeżeli osoba uprawniona do renty rodzinnej rolniczej jest jednocześnie uprawniona do renty socjalnej, to świadczenie wypłaca (w zbiegu) KRUS.

 

5. Pochodzę z gospodarstwa, ale przez 4 lata pracowałem w firmie poza rolnictwem i byłem ubezpieczony w KRUS-ie. Potem, przez 2 lata byłem bezrobotnym i po tym okresie przejąłem rodzinne gospodarstwo rolne. W KRUS-ie jestem ubezpieczony łącznie przez 22 lata. W 2017 roku osiągnę wiek emerytalny. Czy mam prawo do emerytury rolniczej?

Prawo do emerytury rolniczej przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny oraz posiada co najmniej 25 lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. 

 

Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. do 25 - letniego okresu uwzględnia się wyłącznie okresy podlegania ubezpieczeniu rolniczemu. Niestety aktualnie ma Pan zbyt krótki okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu, aby w 2017 roku otrzymać emeryturę rolniczą. 

 

Proszę zastanowić się natomiast, czy nie byłoby korzystniej dla Pana kontynuować ubezpieczenie, po ukończeniu wieku emerytalnego, przez okres około 3 lat, tak aby w przyszłości legitymował się Pan 25 -letnim okresem podlegania ubezpieczeniu i nabył prawo do emerytury rolniczej, a po jej otrzymaniu również do emerytury pracowniczej z ZUS. W okresie kontynuowania ubezpieczenia w KRUS, po ukończeniu wieku emerytalnego, nie powinien Pan występować do ZUS o ustalenie prawa do emerytury pracowniczej, gdyż przyznanie emerytury przez ZUS wyklucza z ubezpieczenia w KRUS.

Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc dla matek i prawo do emerytury rolniczej - co warto wiedzieć? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie