Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad sto miejsc pracy

MARIAN STRUŚ
BRZOZÓW. W dramatycznej sytuacji wysokiego bezrobocia, samorządy czterech gmin: Brzozowa, Dydni, Haczowa i Jasienicy Rosielnej zamierzają utworzyć 118 miejsc pracy. Swój projekt kierują do bezrobotnych byłych pracowników PGR-ów i członków ich rodzin.

Projekt został przygotowany pod auspicjami Związku Gmin Brzozowskich, burmistrza Brzozowa oraz wójtów gmin: Dydnia, Haczów i Jasienica Rosielna. Zaprezentowano go podczas spotkania liderów Związku Byłych Pracowników PGR woj. podkarpackiego w Dydni.

Skala problemu - kilka tysięcy osób

Sytuacja na brzozowskim rynku pracy przedstawia się dramatycznie. Skala bezrobocia sięga 23 procent. Najgorsza sytuacja jest wśród ludzi młodych, gdyż na 8,5 tys. osób pozostających bez pracy (marzec br.) aż 5,5 tysiąca są to ludzie do 34 roku życia.

Na terenie pow. brzozowskiego istniał kiedyś POHZ w Brzozowie z zakładami rolno-hodowlanymi w Widaczu, Trześniowie, Haczowie, Grabownicy, Końskiem, Uluczu i Witryłowie, a także gorzelnia w Niebocku i mieszalnia pasz w Temeszowie. Funkcjonowały dwa PGR-y w Niewistce i Siedliskach. Wszystkie te przedsiębiorstwa zatrudniały ponad 500 pracowników. Gdyby doliczyć do nich członków ich rodzin, byłoby to kilka tysięcy osób i ta liczba oznacza skalę problemu.
Szansę na aktywizację zawodową tego środowiska stwarza refundacja części kosztów zatrudnienia przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa, jednakże nie była ona dostatecznie wykorzystana. Sytuacja ta zmieniła się pod koniec 2000 roku wraz z powstaniem Związku Byłych Pracowników PGR.
Od niedawna organizacja ta działa również na terenie Podkarpacia, podejmując energiczne próby pomocy ludziom będącym w trudnej sytuacji, a tych jest zdecydowana większość. Pośrednikami ZBPPGR w kontaktach ze środowiskami popegeerowskimi są liderzy Związku. W woj. podkarpackim działa ich 18. W rejonie brzozowskim jest nim p. Agata Kołodziej, z której inicjatywy odbyło się spotkanie w Dydni. Tam właśnie zaprezentowano projekt, który ma zaowocować 118 miejscami pracy. Przedstawił go zastępca burmistrza Brzozowa Antoni Gromala.

Gminy przygotują front robót

- Pracę dla tych osób zorganizują gminy. To one przygotują front robót i zapewnią środki na ubezpieczenie dla nich i inne świadczenia wynikające z kodeksu pracy. Wynagrodzenia, w wymiarze płacy minimalnej przez okres dwóch lat ma zapewnić AWRSP. Zakres robót ma objąć m.in. remonty i konserwację urządzeń melioracyjnych, modernizację i naprawę dróg, budowę i konserwację sieci kanalizacyjnych, a także prace porządkowe w infrastrukturze komunalnej itp. To najtańsza forma wykonywania tego rodzaju robót.
O zatrudnienie w ramach tego projektu mogą ubiegać się wyłącznie osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzozowie, nie posiadające trwałego źródła dochodu i nie posiadające prawa do zasiłku.
Projekt Związku Gmin Brzozowskich będzie wspierany przez Urząd Pracy, podobnie jak wcześniejszy wniosek gminy Nozdrzec i Starostwa Powiatowego, który dał zatrudnienie 50 osobom w drogownictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24