Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie będzie jak nowa

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
KSA nr 1 Rzeszów
Lata starań personelu medycznego, skargi pacjentek na warunki pobytowe w oddziałach. Efekt – trwa generalny remont traktu porodowego oraz pomieszczeń patologii ciąży i położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

„Remont. Przejścia nie ma” – ostrzega napis na drzwiach wejściowych do oddziału położniczego szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie. Pacjentek też nie ma i nie będzie, dopóki nie zostaną ukończone prace remontowe. Że oddział ginekologii i położnictwa miał najgorsze warunki ze wszystkich rzeszowskich szpitali, potwierdzają pracownicy oddziału. Po zakończeniu działań oddziały zyskają zupełnie nową jakość.

- Remontowane jest położnictwo, trakt porodowy i oddział patologii ciąży - wylicza Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1 w Rzeszowie. - Prace w oddziale położniczym zostaną zakończone do końca bieżącego roku, ale oddział nie zostanie otwarty, poczekamy z tym na koniec prac nad traktem porodowym, czyli do końca kwietnia. I do tego momentu wstrzymane są przyjęcia pacjentek do tego oddziału.

Oddział położniczy będzie dysponował mniejszą liczbą łóżek, ale znacznie zyska na komforcie: będzie dziesięć sal dwuosobowych i jedna jednoosobowa. Każda będzie wyposażona w węzeł sanitarny, składający się z toalety i prysznica. Każda dysponować będzie zestawem do pielęgnacji niemowląt. Wystrój w przyjaznych kolorach pastelowych z elementami kwiatowymi.

Trakt porodowy wzbogaci się o salę do porodów rodzinnych oraz salę do cesarskich cięć oraz znieczulenia zewnątrzoponowego. W 2019 r. w szpitalu urodziło się 1666 dzieci, z których 1059 przyszło na świat metodą cesarskiego cięcia, w 2020 – 1491 porodów, 972 przez cesarskie cięcie. W poprzednich latach proporcje kształtowały się podobnie.

- Padały pytania, dlaczego nie będzie możliwości porodu w wannie – przytacza Andrzej Sroka. – Niestety szpital nie dysponuje pomieszczeniem, w którym taką salą można by urządzić.

Oddział patologii ciąży mieścił będzie 11 łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich będzie mieścić łazienkę z prysznicem. Tu remont potrwa dłużej, bo do końca września 2023 r. Całość prac dotyczyć będzie modyfikacji instalacji elektrycznych, sanitarnych, wodnych i kanalizacyjnych, każda z sal wyposażona zostanie w nowe łóżka i klimatyzację.

- Całkowity koszt remontu oszacowano na 18 mln zł, ale ta wartość może się zmienić - zastrzega rzecznik. - I są to fundusze samorządu województwa podkarpackiego. Inicjatywa była koniecznością, bo mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich rzeszowskich szpitali – potwierdza opinię personelu oddziałów, jak również fakt, że i pacjentki się na nie skarżyły.

Część pracowników remontowanego oddziału położniczego skierowano tymczasowo do opieki nad pacjentkami oddziału ginekologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24