Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebni strażnicy do pracy na nowym przejściu granicznym z Ukrainą w Malhowicach koło Przemyśla

Norbert Ziętal
W tym miejscu, na drodze pomiędzy Malhowicami i Niżankowicami powstanie nowe przejście graniczne z Ukrainą. Nz. w tym miejscu granicy, z okazji np. przekazania z Polski na Ukrianę Betlejemskiego Światełka Pokoju, uruchamiane jest "tymczasowe" przejście graniczne.
W tym miejscu, na drodze pomiędzy Malhowicami i Niżankowicami powstanie nowe przejście graniczne z Ukrainą. Nz. w tym miejscu granicy, z okazji np. przekazania z Polski na Ukrianę Betlejemskiego Światełka Pokoju, uruchamiane jest "tymczasowe" przejście graniczne. Norbert Ziętal
120 funkcjonariuszy Straży Granicznej będzie potrzebnych do obsług nowego, polsko - ukraińskiego przejścia granicznego w Malhowicach, kilkanaście kilometrów od Przemyśla. Prowadzony jest ciągły nabór.

Obecnie priorytetem jest zapewnienie obsady do obsługi największych przejść na granicy z Ukrainą, czyli w Medyce, Korczowej i uruchomionym kilka lat temu w Budomierzu. Tutaj kierowani się wszyscy, nowoprzyjęci funkcjonariusze.

Chociaż do uruchomienia nowego przejścia w Malhowicach najszybciej dojdzie w 2020 lub w 2021 r. to służby graniczne już przygotowują się do jego obsługi.

- Otwarcie przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice planowane jest na 2020 rok. Jednak już musimy zatrudniać ludzi, abyśmy mogli płynnie wejść w jego obsługę. Wbrew pozorom, ono nie będzie małe. Cztery pasy na wjazd plus autobusy. Dwa pasy na wyjazd. To jest kolejne obciążenie naszej służby. Potrzebujemy 120 ludzi do jego obsługi i już ich zatrudniamy - mówi płk Robert Rogoz, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W tym roku planowane jest ogłoszenie zamówienia na budowę infrastruktury przejścia. Warunkiem jest zapewnienie finansowania zadania. Będzie to przejście wyłącznie drogowe, dla samochodów osobowych i autobusów.

Nieprawdziwe okazały się pogłoski o równoczesnym uruchomieniu na granicy w Malhowicach odpraw pieszych. Takiego rodzaju przeprawy nie uwzględnia nota dyplomatyczna pomiędzy Polską i Ukrainą. Jedynym pocieszeniem jest, że w ramach prac projektowych, musi być ujęte przygotowanie ruchu pieszego. Być może w przyszłości uda się uruchomić w Malhowicach taki rodzaj przejścia.

WIDEO: Wjazd drezyną na Ukrainę przez nieistniejące przejście

Nabór strażników prowadzony jest w sposób ciągły

Obecnie w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej zatrudnionych jest 2026 funkcjonariuszy. To osoby pracujące na przejściach granicznych, ale przede wszystkim chroniące tzw. zieloną granicę.

Nie stosuje się już ogłaszania specjalnych naborów. Obecnie, podobnie jak w policji czy służbach celno - skarbowych, przez cały czas można złożyć podanie o przyjęcie do służby, gdyż nabór prowadzony jest w sposób ciągły.

Praca w Malhowicach, oddalonych zaledwie kilkanaście kilometrów od Przemyśla, może być gratką dla przemyślan.

Kto może zostać strażnikiem granicznym?

Osoba z wyłącznie polskim obywatelstwem, z minimum średnim wykształceniem, w wieku do 35 lat. Nie karana, posiadającą zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby w formacjach uzbrojonych.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju odbyła się na polsko - ukraińskiej linii granicznej, w miejscu planowanego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice, koło Przemyśla.

Na granicy z Ukrainą, koło Przemyśla, harcerze przekazali na...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24