MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat jarosławski nie dostał dotacji na prawie 6 milionów złotych. Czy ma to związek z deklaracją o LGBT?

Kamil Jaworski
O tej sprawie pisaliśmy już w kontekście uchwalenia w 2019 roku przez Radę Powiatu Jarosławskiego deklaracji o powstrzymywaniu tzw. ideologii LGBT.
O tej sprawie pisaliśmy już w kontekście uchwalenia w 2019 roku przez Radę Powiatu Jarosławskiego deklaracji o powstrzymywaniu tzw. ideologii LGBT. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Samorząd powiatu jarosławskiego nie dostanie dofinansowania z funduszy norweskich na prawie 6 milionów złotych. Prawdopodobnie ma to związek z deklaracją o powstrzymywaniu tzw. ideologii LGBT uchwaloną w 2019 roku przez Radę Powiatu Jarosławskiego

Jarosławskie starostwo starało się o pieniądze na remont gmachu przy ul. Tarnowskiego 1 w Jarosławiu. W tym budynku przez wiele lat znajdowało się ognisko baletowe i po remoncie miało do niego wrócić. Ponad stuletni gmach znajdujący się w centrum Jarosławia niedaleko Rynku, był siedzibą ogniska baletowego przez wiele lat. Jest on jednak dzisiaj w bardzo złym stanie technicznym. Starostwo kupiło budynek w 2017 roku od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i planuje ponownie ulokować w nim m.in. powiatowe ognisko baletowe.

Aby tak się stało, budynek musi przejść bardzo gruntowny remont. Część prac została w tym roku wykonana. Wyremontowano poddasze i dach, co ma choć w części zabezpieczyć ten budynek przed dalszą degradacją. Na przebudowę całej reszty, powiat chciał dostać prawie 6 mln zł dotacji z funduszy norweskich. Jednak tego dofinansowania nie dostał.

Na razie nie wiadomo kiedy ten zabytkowy gmach w centrum Jarosławia zostanie wyremontowany. Powiat jarosławski nie dostał dotacji na jego remont.
Na razie nie wiadomo kiedy ten zabytkowy gmach w centrum Jarosławia zostanie wyremontowany. Powiat jarosławski nie dostał dotacji na jego remont. Kamil Jaworski

Skoro nie z funduszy norweskich, no to może od rządu

O tej sprawie pisaliśmy już w kontekście uchwalenia w 2019 roku przez Radę Powiatu Jarosławskiego deklaracji o powstrzymywaniu tzw. ideologii LGBT. Rząd Norwegii zapowiedział w tym roku, że samorządy, które uchwalają tego typu akty, nie będą dostawać dotacji z funduszy norweskich.

O to dlaczego wniosek powiatu jarosławskiego został rozpatrzony negatywnie, zapytaliśmy w Departamencie Funduszy i Spraw Europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie czekamy na odpowiedź. MKiDN obsługiwało ten nabór.

To samo pytanie zadaliśmy staroście jarosławskiemu Stanisławowi Kłopotowi z PiS, który w momencie uchwalania przez radę tej deklaracji, był przewodniczącym rady.

- Jeśli chodzi o opublikowaną listę rankingową, starostwo nie dysponuje żadnym uzasadnieniem ze strony grantodawcy, co do podjętych decyzji. Nie jest to raczej praktykowane

- mówi starosta jarosławski.

Zapytaliśmy starostę o jego opinię czy według niego brak dotacji wiąże się z deklaracją o LGBT, ale nie chciał tego komentować.

Starosta zapowiada kolejne starania o pozyskanie pieniędzy na remont tego gmachu. Teraz będą to już jednak prawdopodobnie pieniądze państwowe.

- W kwestii pozyskiwania dalszych funduszy na remont budynku przy ul. Tarnowskiego 1, z przeznaczeniem na siedzibę Powiatowego Ogniska Baletowego, samorząd powiatowy już złożył kolejny wniosek. Tym razem chodzi o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, a wniosek dotyczy całości inwestycji, czyli ponad 5 mln złotych. Będziemy szukać także innych źródeł finansowania - mówi Stanisław Kłopot.

Nie przesądzając jakie były ostateczne powody braku przyznania dotacji, zapytaliśmy także o opinię w sprawie tej deklaracji radnego z opozycji Tomasza Kuleszę, wieloletniego pedagoga. W deklaracji o LGBT, którą przyjęła Rada Powiatu Jarosławskiego, można przeczytać o zagrożeniu dla szkół. W trakcie głosowania nad deklaracją o LGBT radny Kulesza był nieobecny.

Dzisiaj powiedział nam, że uchwalanie deklaracji rady powiatu o LGBT nie rozwiązuje żadnych problemów, a problemy dotyczące dzieci i młodzieży leżą zupełnie gdzie indziej.

- Uchwalenie tej deklaracji nie wnosi nic nowego. Bez zgody nauczyciela, rodziców, dyrektora placówki, nikt nie może być dopuszczony do zajęć z młodzieżą. Potrzebujemy w szkołach doświadczonych psychologów. W szpitalach psychiatrów dla dzieci i młodzieży

- podkreśla Tomasz Kulesza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport z kadry przed meczem z Portugalią

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24