Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje Muzeum Twierdzy Przemyśl

Norbert Ziętal
Twierdza Przemyśl to trzeci co do wielkości zespół obiektów obronnych w Europie (po Antwerpii i Verdun). Była oblegana trzy razy. Do dziś w Przemyślu zachowało się mnóstwo zabytków z I wojny światowej. Na zdjęciu kolekcja pocisków armatnich.
Twierdza Przemyśl to trzeci co do wielkości zespół obiektów obronnych w Europie (po Antwerpii i Verdun). Była oblegana trzy razy. Do dziś w Przemyślu zachowało się mnóstwo zabytków z I wojny światowej. Na zdjęciu kolekcja pocisków armatnich. Janusz Motyka
Eksponaty z Twierdzy Przemyśl wreszcie doczekają się prezentacji w nowym muzeum. Trwa remont pomieszczeń przeznaczonych na ten cel.

Niegdyś muzeum było prowadzone przez Stowarzyszenie 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kynsky’ego. Przez pewien okres mieściło się w budynku klubu garnizonowego przy ul. Grodzkiej. Jednak trzy lata temu musiało się z niego wyprowadzić. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało budynek miastu. Po remoncie do tego gmachu ma zostać przeniesiona miejska biblioteka.

- Borykaliśmy się z problemem lokalowym. Znikąd nie mogliśmy otrzymać choćby niewielkiego pomieszczenia - wspomina Krzysztof Kopański, wiceprezes stowarzyszenia.
- Przez ten okres otrzymywaliśmy wiele e-maili z pytaniem: co dalej z muzeum? Mogliśmy tylko bezradnie rozkładać ręce - mówi Wacław Górniak, skarbnik stowarzyszenia.

Pomogli rzemieślnicy

Pasjonatom udało się porozumieć z Cechem Rzemiosł Różnych. Otrzymali lokal o powierzchni ok. 60 metrów kwadratowych, przy ul. Katedralnej. Znajdą się tutaj trzy pomieszczenia wystawiennicze i jedno biurowe. W tym ostatnim będzie się mieścił m.in. punkt fortecznej informacji turystycznej. Do dyspozycji turystów będzie przewodnik, wyspecjalizowany w tematyce fortecznej.

- Po remoncie przeniesiemy tutaj całą ekspozycję, która była na Grodzkiej. Wszelkie eksponaty związane z okresem funkcjonowania twierdzy, czyli jej budową, okresem, kiedy istniała i po jego zakończeniu. Eksponaty po rozbiórkach, wybuchach. Mamy różne elementy świadczące o tym, jak twierdza była wysadzana. Przedmioty osobistego użytku, umundurowanie, wyposażenie. Odznaczenia, odznaki, dokumenty, zdjęcia, pocztówki. Wyposażenie armii austro-węgierskiej i rosyjskiej - opowiada pan Wacław.

Pasjonaci szukają sponsorów

Eksponaty będą pochodzić z prywatnych kolekcji członków stowarzyszenia. Planowane otwarcie przewidziane zostało na przełom maja i czerwca. Wejście będzie od ul. Katedralnej lub od ul. Fredry.
Większych rozmiarów eksponaty będą nadal eksponowane na forcie Borek. Tam znajduje się druga ekspozycja stowarzyszenia.

Prace związane z remontem i wyposażaniem muzeum pasjonaci wykonują sami. Poszukują sponsorów, którzy mogliby wesprzeć ich inicjatywę. Chodzi głównie o materiały budowlane. Choćby 60 metrów kw. płytek podłogowych, 5 metrów kw. paneli, drzwi wejściowe, klej. Kontakt na stronie internetowej stowarzyszenia www.festung.org.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24