Proboszcz parafii w Lutoryżu skazany prawomocnym wyrokiem

Andrzej Plęs
Otrzymywałem anonimowe groźby telefoniczne i listowne, ale generalnie środowisko pozytywnie odebrało mój  spór z proboszczem w tym precedensowym procesie - zapewnia Przemysław Lis
Otrzymywałem anonimowe groźby telefoniczne i listowne, ale generalnie środowisko pozytywnie odebrało mój spór z proboszczem w tym precedensowym procesie - zapewnia Przemysław Lis Andrzej Plęs
Sąd nie miał wątpliwości - ks. Stanisław B. winny łamania praw pracowniczych swojego organisty. Kontrole PIP i ZUS spowodowały, że w podkarpackich parafiach nastąpił "wysyp" wolontariuszy.

Nie zgłosił w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych swojego pracownika Przemysława Lisa, nie płacił za niego obowiązkowych składek pracowniczych przez kilka lat, choć podwładny się o to upominał, a wszystko to "działając z góry powziętym zamiarem", wobec czego jest winny naruszenia przepisów pracowniczych. Sąd Okręgowy w Rzeszowie prawomocnie skazał Stanisława B., proboszcza parafii w Lutoryżu, na karę wpłaty 2 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i zwrot kosztów postępowania sądowego - łącznie ok. 2,5 tys. zł. Proboszcz zmuszony został również do uregulowania zaległych składek pracowniczych organisty.

Spór o sprawiedliwość

Przemysław Lis został organistą lutoryskiej parafii w 2004 roku, przez pięć kolejnych lat wypełniał obowiązki w sposób, który nie budził zastrzeżeń proboszcza, a jednak nie mógł się doprosić umowy o pracę. Ksiądz przed sądem utrzymywał, że Lis nigdy o to nie prosił, ale przeczyły temu zeznania świadków. Obaj jednak twierdzili zgodnie, że Lis otrzymywał 400-500 zł miesięcznego wynagrodzenia za pracę w niedziele, dni powszednie i święta. Organista zeznawał przed sądem, że jego prośby i żądania angażu na piśmie proboszcz kwitował stwierdzeniem. że "wielu jest na jego miejsce", a na płacenie składek ubezpieczeniowych parafii nie stać.

Sytuacja zmieniła się w chwili, kiedy z zupełnie innych przyczyn pracodawca i podwładny popadli w konflikt, organista został usunięty z funkcji, wówczas złożył w rzeszowskiej prokuraturze zawiadomienie, iż proboszcz - nie odprowadzając za niego składek pracowniczych - popełnił przestępstwo.

Prokuratura trzykrotnie podejmowała i umarzała dochodzenie, nie dopatrując się winy proboszcza. Zdecydowało dopiero stanowisko ZUS, który po kontroli w lutoryskiej parafii orzekł, iż praca wykonywana przez Lisa ewidentnie ma cechy stosunku pracy, powinna być objęta umową o pracę, a proboszcz winien za podwładnego odprowadzać składki ubezpieczeniowe.

Proboszcz się rozmyślił

W postępowaniu prokuratorskim proboszcz uznał się za winnego, nawet zaczął spłacać zaległe składki i zaproponował dla siebie wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. O taką karę wnioskował więc prokurator, ale przed sądem proboszcz zmienił stanowisko, uznając się za niewinnego. Jego oświadczeniom, jakoby Lis przez kilka lat "przyuczał się"do fachu organisty i nie wiązał go z parafią stosunek pracy przeczyły nawet dokumenty dostarczone przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie.

W czerwcu Sąd Rejonowy w Rzeszowie uznał ks. Stanisława winnym, ale ten odwołał się od wyroku. Stanowisko rejonowego potwierdził właśnie sąd okręgowy.

Skutki wyroku

Jeszcze na etapie postępowania prokuratorskiego rzeszowski Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy rozpoczął przesiewowe badania legalności zatrudnienia w parafiach. Podobne kroki podjął ZUS. Jedna i druga instytucja - z niewielkim skutkiem. W opinii PIP w parafiach stwierdzono tylko drobne uchybienia, również ZUS nie dopatrzył się, by w parafiach uchybiano obowiązkowi świadczenia na ubezpieczenia społeczne. Włodarze parafii znaleźli sposób, jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji - osoby pracujące na rzecz parafii określali jako wolontariuszy.

- Kilku kolegów - organistów opowiadało mi, że zostało przez proboszczów wezwanych i uświadomiono ich, że w razie kontroli PIP albo ZUS mają potwierdzać, że są na wolontariacie - relacjonuje Lis. - A warunki pracy im się nie zmieniają.

Tymczasem wolontariusz nie ma prawa otrzymywać wynagrodzenia za swoje działania, a powszechnie wiadomo jest, że organiści pobierają zapłatę za muzykowanie na uroczystościach religijnych, pogrzebach i ślubach.

- W każdej niemal diecezji istnieją statuty organistów, które bezwzględnie nakazują zatrudnianie ich na stosowną umowę, tak, jak jest to na przykład w diecezji krakowskiej - dodaje Lis. - Diecezja rzeszowska jest jedną z nielicznych w Polsce, w której w tym zakresie nie obowiązują żadne uregulowania.
Ks. Andrzej, duszpasterz organistów rzeszowskiej diecezji, tłumaczył przed sądem, że jego zadaniem jest formacja duchowa podopiecznych, a nie czuwanie nad formalnymi relacjami proboszczów i organistów.
Proboszcz Stanisław B. nie może odnieść się do wyroku, ponieważ wciąż obowiązuje go zakaz wypowiadania się na temat Przemysława Lisa. Zakaz wydany przez sąd w innym sporze pomiędzy proboszczem a jego byłym podwładnym.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 962

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Helena

U, to ja widzę, że i ten księżulo nie taki znów święty jak mówią...

d
dario

Wpiszcie sobie w wyszukiwarkę artykuł sprzed 2 tygodni:

PROBOSZCZ I JEGO ORGANY.

 

 

 

 

SZOK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

k
kumendant OSP
W dniu 26.09.2015 o 18:43, leśny napisał:

Tylko sąd boży może wydawać wyroki wobec kapłana. Sądy ludzkie,które przecież są zgromadzeniem owiec różnych pasterzy nigdy nie znają zamiarów Pana,więc nie są w stanie ocenić sprawiedliwie powodów,dla których sługa boży postąpił tak a nie inaczej.Sąd powszechny wraz z podsądnym powinien skupić się na żarliwej modlitwie o łaskę sprawiedliwości a jej wymierzanie pozostawić Stwórcy zawsze sprawiedliwemu i miłosiernemu.

Znowu Brzeszczot ty ciulu zagięty zmieniłeś Nika ?

Tabletki nie wziane i go tłucze !

l
leśny
W dniu 26.09.2015 o 17:35, Gość napisał:

To chyba ty nie rozumiesz sprawy. Żadna owca tego katabasa nie sądziła tylko sąd powszechny Rzeczypospolitej Polskiej. I wydała słuszne wyroki. Artykuł z zeszłego tyg. wyżej wskazany jasno opisuje machloje tzw. "duchownego".

Tylko sąd boży może wydawać wyroki wobec kapłana. Sądy ludzkie,które przecież są zgromadzeniem owiec różnych pasterzy nigdy nie znają zamiarów Pana,więc nie są w stanie ocenić sprawiedliwie powodów,dla których sługa boży postąpił tak a nie inaczej.

Sąd powszechny wraz z podsądnym powinien skupić się na żarliwej modlitwie o łaskę sprawiedliwości a jej wymierzanie pozostawić Stwórcy zawsze sprawiedliwemu i miłosiernemu.

G
Gość
W dniu 26.09.2015 o 15:36, leśny napisał:

Żadna owca nie może osądzać swojego pasterza. Więc zamknij się i przestań wzorem komunistycznej władzy,walczyć z Kościołem i pomawiać sługę bożego. Sprawa została definitywnie zakończona,ksiądz na kolejnych mszach odwołał zarzuty,wytłumaczył dlaczego je stawiał,przeprosił pomówionego.Nie czyń zła,by Cię zło nie pochłonęło.Mówi się,że ruski głupieje po wódce,Ty jesteś głupi bez niej. 

To chyba ty nie rozumiesz sprawy. Żadna owca tego katabasa nie sądziła tylko sąd powszechny Rzeczypospolitej Polskiej. I wydała słuszne wyroki. Artykuł z zeszłego tyg. wyżej wskazany jasno opisuje machloje tzw. "duchownego".

l
leśny
W dniu 26.09.2015 o 14:17, Camillo Ruini napisał:

Proszę sobie przeczytać artykuł z zeszłego tygodnia. Otworzą się Wam może wreszcie oczy na głupotę tego księdza.Wpisać wystarczy w wyszukiwarkę: "PROBOSZCZ I JEGO ORGANY".

 

Żadna owca nie może osądzać swojego pasterza. Więc zamknij się i przestań wzorem komunistycznej władzy,walczyć z Kościołem i pomawiać sługę bożego. Sprawa została definitywnie zakończona,ksiądz na kolejnych mszach odwołał zarzuty,wytłumaczył dlaczego je stawiał,przeprosił pomówionego.

Nie czyń zła,by Cię zło nie pochłonęło.

Mówi się,że ruski głupieje po wódce,Ty jesteś głupi bez niej.
 

C
Camillo Ruini

Proszę sobie przeczytać artykuł z zeszłego tygodnia. Otworzą się Wam może wreszcie oczy na głupotę tego księdza.

Wpisać wystarczy w wyszukiwarkę: "PROBOSZCZ I JEGO ORGANY".

T
Tadeusz
W dniu 22.09.2015 o 22:28, Peritus Iuris napisał:

Szanowni Państwo (zwłaszcza Pani "Marto z Lutoryża").Przeglądając niniejszy wątek widzę jasno, że sporo wpisów odnosi się do osoby Pana Przemysława Lisa. Nie są to co prawda wpisy spersonalizowane, czyli odnoszące się wprost do niego z imienia i nazwiska. Wydaje się Państwu, że w ten sposób nie popełniacie przestępstw z art. 212 par. 2 i 216 par. 2 KK. Tymczasem jesteście Państwo w sporym błędzie.Zgodnie z Postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2007 roku , III KK243/06 „Zniesławiający zarzut może być także formułowany hipotetycznie w formie podejrzeń, insynuacji lub tzw. pytań retorycznych zawierających w podtekście odpowiedź”Pomawiany podmiot nie musi być wskazany imiennie, jeżeli, biorąc pod uwagę inne okoliczności, można go zidentyfikować (wyrok SN z 23 października 1936 r., 2 K 852/36, RPEiS 1937, nr 4, s. 848).Na podstawie art. 488 KPK Pan Lis w trybie natychmiastowym powinien zawiadomić Policję w celu operacyjnego zabezpieczenia wszystkich wpisów dotyczących hipotetycznie jego osoby i z pewnością jeszcze dziś tak zrobi. Autorzy zostaną zidentyfikowani, co nie stanowi jakiegokolwiek problemu operacyjno-dochodzeniowego.Za pomówienie i zniesławienie osoby w środku społecznej komunikacji (np. Internet) grozi do roku pozbawienia wolności.

Bardzo dobrze, jeżeli są prawomocne wyroki sądów to sprawa nie podlega dyskusji. A tu ciągle Lis to, Lis tamto. Wszyscy, którzy tutaj chociażby w formie hipotetycznej, nie z imienia i nazwiska piszą o Panu Przemysławie Lisie niedorzeczne bzdury, powinni być pociągnięci do odpowiedzialności karnej, a następnie cywilnej. Z tego co wiem jedna pani napisała pod adresem Pana Lisa na forum pewne bardzo poważne zarzuty. Została bardzo szybko zidentyfikowana przez Policję i nawet chyba przegrała w sądzie karnym. 

Dość tych pomówień, insynuacji ! Te wpisy po prostu trzeba zgłosić Policji i koniec. Niech się winni tłumaczą w sądach skąd mają takie wiadomości na temat dawnego organisty. Zobaczymy czy będą tacy odważni na sali sądowej. Myślę, że na pewno nie.

i
irek
W dniu 23.09.2015 o 19:31, Zuzka napisał:

Kłamstwo, ten 20 letni chłopak jest z Erytrei. Bardzo ładne ciacho.

On też stworzony na obraz i podobieństwo,czyli wszystko zgodnie z praktyką. Na spotkanie papieża Franciszka w Białym Domu z gośćmi, strona amerykańska m.in.zaprosiła biskupa,który jest jawnym homoseksualistą oraz katolickiego geja,prowadzącego poczytny blog w Internecie. Spotkanie się dzisiaj /23.09./odbyło i przebiegło w dobrej atmosferze.

 

Z
Zuzka
W dniu 23.09.2015 o 16:39, Kuria kuria napisał:

Z tym syryjskim chłopakiem którego ksiądz zamierza przyjąć to chyba nie chodzi o realizację papieskiego wezwania, ale o realizację wezwania, jakiego domaga się natura ks. proboszcza. Kto mądry wie o co lata.

Kłamstwo, ten 20 letni chłopak jest z Erytrei. Bardzo ładne ciacho.

K
Kuria kuria
W dniu 23.09.2015 o 16:26, celek napisał:

Jeśli to prawda, to księdzu należy się uznanie za realizację papieskiego wezwania. A parafianie też przyjmują? 

Z tym syryjskim chłopakiem którego ksiądz zamierza przyjąć to chyba nie chodzi o realizację papieskiego wezwania, ale o realizację wezwania, jakiego domaga się natura ks. proboszcza. Kto mądry wie o co lata.

c
celek
W dniu 23.09.2015 o 16:00, Humanitarna pomoc napisał:

a kto ci powiedział, że ksiądz nie przyjmie uchodźców? Już sobie nawet ładnego faceta z Syrii upatrzył, a na piętrze będą mieszkać 2 baby z Afganistanu. nie pytaj zatem bezmyślnie. ksiądz nasz jest bardzo miłosierny,

 

Jeśli to prawda, to księdzu należy się uznanie za realizację papieskiego wezwania. A parafianie też przyjmują?
 

H
Humanitarna pomoc
W dniu 23.09.2015 o 14:36, wierzaco napisał:

Na plebani w Lutoryzu moze zamieszkac smialo 3 rodziny.Trzeba najpierw dac przyklad !Papiez Franciszek wzial do swojego domu 2 rodziny, to przynajmniej TYLE SAMO a wiec po 2 rodziny uchodzcow powinno zamieszkac na KAZDEJ PLEBANI w calej Polsce.

a kto ci powiedział, że ksiądz nie przyjmie uchodźców? Już sobie nawet ładnego faceta z Syrii upatrzył, a na piętrze będą mieszkać 2 baby z Afganistanu. nie pytaj zatem bezmyślnie. ksiądz nasz jest bardzo miłosierny,

w
wierzaco
W dniu 23.09.2015 o 13:28, wiecho napisał:

Czy jest wiadomo, ilu uchodźców przyjmą parafianie z Lutoryża?

Na plebani w Lutoryzu moze zamieszkac smialo 3 rodziny.

Trzeba najpierw dac przyklad !

Papiez Franciszek wzial do swojego domu 2 rodziny, to przynajmniej TYLE SAMO a wiec po 2 rodziny uchodzcow powinno zamieszkac na KAZDEJ PLEBANI w calej Polsce.

w
wiecho

Czy jest wiadomo, ilu uchodźców przyjmą parafianie z Lutoryża?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3