MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Czyste Powietrze – zobacz, co się zmieni od 22.04.2024! Pod lupą zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Czyste Powietrze to jeden z najważniejszych programów rządowych wspierający walkę ze smogiem oraz ułatwiający termomodernizację domów jednorodzinnych. Dowiedz się, jak będzie wyglądać szósta edycja programu i na jakie kwoty dofinansowania możesz liczyć.

Spis treści

Program Czyste Powietrze 2024 – jaki zaplanowano budżet?

Na początek warto wspomnieć, że choć czas trwania programu zaplanowano do 2029 r. wyłącznie, to umowy o dofinansowanie będą podpisywane do 31.12. 2027 r. Wszystkie prace objęte dofinansowaniem powinny być zakończone przed 30.06. 2027 r. Jak podaje Portal Samorządowy przewidywane wydatki na ten cel mają wynieść w bieżącym roku ponad 5,5 mld zł. Wszystkie zmiany zaplanowane są na I kwartał 2024, choć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastrzega sobie możliwość wprowadzania aktualizacji w kolejnych kwartałach. Wnioski składa się w online poprzez formularz na stronie WFOŚiGW lub w serwisie gov.pl. Pamiętajmy, że nie nie zwalnia nas to z obowiązku dostarczenia wydrukowanego i podpisanego wniosku wraz załącznikami do właściwego WFOŚiGW.

piec na pellet
W ramach Programu Czyste Powietrze wysokie dofinansowanie mogą uzyskać właściciele domów jednorodzinnych. 123RF/sbmh765

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2024 już od 22.04.2024

Jedną z najważniejszych zmian w programie będzie zaostrzenie wymogów dotyczących urządzeń grzewczych, które dostały dofinansowanie. Pod szczególną kontrolą znajdą się zwłaszcza pompy ciepła oraz kotły na pellet. Co to oznacza w praktyce? Zmiany zakładają weryfikację parametrów użytkowych urządzeń grzewczych, a ich sama emisyjność nie będzie wyłącznym kryterium pozwalającym na uzyskanie wsparcia finansowego. O nie bowiem będą mogły się starać tylko te osoby, których urządzenie grzewcze znajduje się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM, która dostępna jest na stronie lista-zum.ios.edu.pl.

Co to jest lista ZUM? Jest to swego rodzaju podpowiedź dla osób starających się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Znajdują się na niej urządzenia, które są zgodne z obowiązującymi normami i na które przysługują dotacje. Lista ta jest systematycznie aktualizowana o nowe produkty, dlatego warto ją regularnie sprawdzać.

Pompy ciepła – co będzie weryfikował program Czyste Powietrze 2024?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które będą wnikliwe analizowane przez WFOŚiGW. Nowe zapisy w programie Czyste Powietrze przewidują bowiem, że producenci pomp ciepła będą musieli uzyskać akredytację ze specjalistycznego laboratorium UE, potwierdzającą wymaganą jakość urządzania. To jedyna droga, aby znaleźć się na liście ZUM. Skąd takie zmiany? Wraz z zainteresowaniem pompami ciepła, na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych firm, które sprowadzały urządzania z Chin. Jak łatwo się domyślić nie miały one wymaganych parametrów technicznych, co skutkowało np. zawyżonymi rachunkami za prąd. Dobra wiadomość jest taka, że bez zmian pozostanie wysokość dotacji. Jak podaje Portal Samorządowy, WFOŚiGW zamierza przeznaczyć w 2024 r. dla beneficjentów na projekty prośrodowiskowe ponad 15,8 mld zł.

Kocioł na pellet – jakie zmiany od 22.04.2024?

Od kwietnia dofinansowanie będzie można otrzymać tylko do kotłów na pellet i kotłów zagazowujących drewno, które są wpisane na listę ZUM. Zmian nie planuje się w przypadku kotłów zagazowujących drewno o podwyższonym standardzie i kotów na pellet i podwyższonym standardzie. Muszą one mieć klasę energetyczną minimum A+ i charakteryzować się obniżonym o połowę poziomem emisji cząstek stałych.

Progi dofinansowania Czyste Powietrze

W 2023 r. obowiązywały trzy progi dofinansowania i prawdopodobnie podział ten będzie obowiązywał także w 2024 r. O tym, jakie są to kwoty przeczytasz w artykule „Czyste Powietrze” 2023. Kto może otrzymać do 135 tys. zł dofinansowania? Sprawdź, jak uzyskać dotację na wymianę pieca i termomodernizację

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Program Czyste Powietrze – zobacz, co się zmieni od 22.04.2024! Pod lupą zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24