Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przędziorki, mączniki i wciornastki potrafią zaszkodzić uprawom. Sprawdź, jak pozbyć się szkodników naturalnymi sposobami

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Przędziorki często atakują zarówno pola, ogrody, jak i domową roślinność. Można spotkać chmielowce, owocowce i szklarniowce. Lubują się w liściach i wysysają sok, co powoduje zahamowanie fotosyntezy i osłabienie całej rośliny. Gdy ilość owadów nie jest duża, można spróbować wodnej kąpieli. Strumień wody powinien wypłukać insekty. Największy problem stanowią przyklejone jajeczka, dlatego warto powtarzać tę czynność przez kilka dni. Przędziorki źle reagują na mydło, warto więc zafundować listkom i łodyżkom przemywanie roztworem z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń, najlepiej w proporcji 1-2 łyżki na 1 litr wody. Ogrodnicy często polecają też napary z czosnku, goździków lub cebuli, w proporcji 1 łyżka na 1 litr. Ostudzonym preparatem pryskamy rośliny, a zabieg warto powtarzać co kilka dni.
Przędziorki często atakują zarówno pola, ogrody, jak i domową roślinność. Można spotkać chmielowce, owocowce i szklarniowce. Lubują się w liściach i wysysają sok, co powoduje zahamowanie fotosyntezy i osłabienie całej rośliny. Gdy ilość owadów nie jest duża, można spróbować wodnej kąpieli. Strumień wody powinien wypłukać insekty. Największy problem stanowią przyklejone jajeczka, dlatego warto powtarzać tę czynność przez kilka dni. Przędziorki źle reagują na mydło, warto więc zafundować listkom i łodyżkom przemywanie roztworem z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń, najlepiej w proporcji 1-2 łyżki na 1 litr wody. Ogrodnicy często polecają też napary z czosnku, goździków lub cebuli, w proporcji 1 łyżka na 1 litr. Ostudzonym preparatem pryskamy rośliny, a zabieg warto powtarzać co kilka dni. GettyImages/Andrey Maximenko
Wiosenne słońce obudziło nas do życia, a ta aura sprzyja także szkodnikom, które wraz z ciepłą temperaturą stają się aktywne. Łatwym celem jest wtedy nasz ogród i kwitnące w nim rośliny. Najczęściej walczymy z mrówkami, mszycami oraz gąsienicami. Lista insektów jest jednak dużo dłuższa. Wiesz, jak walczyć z miodówkami, wciornastkami albo przędziorkami? One też mogą wywołać spustoszenie.

Spis treści

Nie tylko mszyce i mrówki niszczą nasze rośliny

Temperatury na plusie to bodziec dla wielu szkodników, które rozpoczynają poszukiwania miejsca do żeru. Najbardziej znane są mszyce, mrówki, gąsienice, ale okazuje się, że małych stworzeń, które niszczą rośliny, jest dużo więcej. Jako pierwsze po zimie budzą się m.in. miseczniki, miodówki, mączliki i przędziorki.

- Często początkowe objawy żerowania na liściach mylone są z niedoborem składników pokarmowych lub objawami chorób grzybowych - przypomina ŚODR Modliszewice.

Wciornastki i przędziorki spotkasz w sadzie, ogrodzie i wśród domowych roślin

Niektórym ogrodnikom te owady są dobrze znane, część jednak słyszy nazwy po raz pierwszy. Warto wiedzieć, że nie zawsze potrzeba specjalistycznych środków do ich zwalczania. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym pozbędziemy się szkodników z naszego ogrodu.

W okresie wiosennym insekty chętnie wybierają drzewa owocowe, rośliny ogrodowe lub domowe okazy doniczkowe. Aby się ich pozbyć, nie trzeba używać chemicznych środków. Sprawdź, jak naturalnymi sposobami usunąć insekty z balkonu i ogrodu!

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24