MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przepustka do kariery

JUSTYNA WOŚ
Uczelnie twierdzą, że dostosowują programy do wymogów zmieniającego się życia
Uczelnie twierdzą, że dostosowują programy do wymogów zmieniającego się życia JANUSZ WITOWICZ
Coraz częściej uczelniom, zwłaszcza młodym, stawia się pytanie: czy nie produkują przyszłych bezrobotnych? Co czynią, żeby kierunki i specjalności kształcenia zbliżyć do potrzeb życia i rynku. Dziś pierwsza część ofert uczelni z naszego regionu.

Wartość sama w sobie

- Na studia humanistyczne nie można patrzeć wyłącznie rynkowo - odpowiada kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu, Jan Musiał (na zdjęciu). - Generalnie, studia są wartością samą w sobie. A jeżeli już patrzeć rynkowo, to nasza szkoła zdjęła z bezrobocia w bieżącym roku 320 osób.
Uczelnia utworzona w czerwcu 2001 r. ma klasyczne kierunki dla profilu humanistycznego: polonistykę oraz historię. 3-letnie studia licencjackie na polonistyce dają obowiązkową specjalizację nauczycielską oraz do wyboru: bibliotekoznawczą z informacją naukową, logopedyczną i folklorystyczną. Na historii można zdobyć specjalizację archiwistyczną. Dodatkowa wiedza i umiejętności są atutem przyszłego licencjata. Celnym strzałem było uruchomienie studiów z zakresu polityki regionalnej z osadzeniem jej w kontekście polityki euroregionalnej.
- To pierwszy tego typu kierunek w Polsce. Wiele znanych uczelni zwraca się do nas po program - zapewnia prof. Jan Draus, rektor PWSZ ( na zdjęciu). Nowością w przemyskiej uczelni mają być licencjackie studia: ochrona środowiska. Trwają starania i - być może - kierunek ekologiczny ruszy w nowym roku akademickim. Zaś w nieco dalszej perspektywie ( 2003/ 2004 ) - licencjackie studia pielęgniarskie.

Nowe specjalizacje

PWSZ w Przemyślu w roku akad. 2002/2003 planowała przyjąć 270 studentów (na historię i archiwistykę oraz polonistykę po 75 osób na studia dzienne i 40 na zaoczne, na politykę regionalną - 120 osób na dzienne i 60 na zaoczne). Ze względu na ilość podań zwiększono jednak limit przyjęć do 320 osób.

Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu, która wchodzi w 7 rok działalności, zostaje przy tych samy kierunkach: administracja oraz zarządzanie i marketing. - Jednak w tych ramach są tworzone nowe specjalizacje - podkreśla dr Jerzy Posłuszny, rektor WSAiZ (na zdjęciu) .- Na marketingu będą kształcić się zarządcy nieruchomości, specjaliści od ubezpieczeń gospodarczych i komunikacyjnych. Rozważana jest specjalność: informatyka w zarządzaniu.
Rektor mówi, że z potrzeby czasu zrodził się pomysł Podyplomowego Studium Administracji Publicznej, organizowanego wspólnie z UMCS. Jeszcze w kwietniu rusza rekrutacja na specjalizacje: celną, finansowo-księgową i samorządowa. Wszystkie mocno nasycone prawem unijnym. Oferta jest skierowana do osób z tytułem magistra, do czynnych zawodowo celników, księgowych, a także do ludzi, którzy po jesiennych wyborach wejdą do samorządów lokalnych.

Kapitał na jutro

WSAiZ w Przemyślu na kierunek: administracja w cyklu 5-letnim przyjmie na studia dzienne 150 osób, na zaoczne 300 osób w Przemyślu oraz w wydziale w Rzeszowie - na dzienne 300 osób, zaoczne 600 osób. W 3-letnim cyklu na studia dzienne 100 osób, na zaoczne 200 (tyle samo w Rzeszowie). Na kierunek zarządzanie i marketing w Przemyślu - 100 osób na dzienne i 200 - na zaoczne. Istnieje możliwość zwiększenia limitu.

Szczególną specjalnością Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu jest gospodarka turystyczna i hotelarstwo. Cieszy się sporym zainteresowaniem. 18 bm. pierwsi licencjaci tego kierunku rozpoczną dwuletnie studia magisterskie (prowadzone wspólnie z Akademią Pedagogiczną w Krakowie). - Nasi studenci odbywają praktyki w zagranicznych hotelach. Organizujemy krótkie programy, np. turystyka pątnicza, czy pilotaż wycieczek - pod kątem zapotrzebowania - podkreśla prof. dr hab. Antoni Jarosz, rektor jarosławskiej uczelni (na zdjęciu)
Takie programy wprowadza się na pozostałych specjalnościach. Są to: rachunkowość i finanse oraz ekonomia i organizacja gospodarki żywnościowej. Np. w ramach tej ostatniej realizuje się program dotyczący żywności wytwarzanej metodami ekologicznymi. W Ministerstwie Edukacji są złożone wnioski na następne kierunki: celny, informatykę stosowaną, biotechniczny oraz socjologię i dziedzictwo kulturowe. Rektor ma nadzieję, że rekrutacja ruszy już w nowym roku akademickim.

Licencjat lub inżynier

Chętni do studiowania języków obcych w krośnieńskiej uczelni muszą zdać egzamin wstępny. Egzamin testowy obowiązuje na kierunku systemy informatyczne. Egzamin praktyczny i rozmowa kwalifikacyjna - w Instytucie Kultury Fizycznej, z wyjątkiem gospodarki regionalnej. Na pozostałe kierunki kwalifikacja odbywa się w wyniku konkursu świadectw. Limit przyjęć na poszczególne kierunki to od 60 do 120 osób na studia dzienne i tyle samo na studia wieczorowe lub zaoczne.

W Państwowej Wyższej Szkoke Zawodowej w Krośnie funkcjonują trzy Instytuty: Humanistyczny, Wychowania Fizycznego i Politechniczny. Studia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata (po 3 latach) lub inżyniera (po 3,5 roku). Uczelnia kształci w trybie stacjonarnym, wieczorowym i zaocznym. Studia dzienne są nieodpłatne. Opłata za studia wieczorowe, zaoczne i podyplomowe zależy od ich rodzaju.
- Uczelnia prowadzi 10 specjalności - podkreśla rektor, prof. dr hab. inż Andrzej Gonet (na zdjęciu). Na poziomie licencjackim są to: edukacja wczesnoszkolna, język angielski, język niemiecki, język polski, obsługa ruchu turystycznego i rekreacji, oraz wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną i turystyką. Stopień inżyniera można uzyskać na kierunkach: eksploatacja i konstrukcja maszyn, gospodarka regionalna z agroturystyką, kształtowanie środowiska oraz sieciowe systemy informatyczne. W planach są jeszcze dwie specjalności, których otwarcie jest warunkowane uzyskaniem zgody MENiS - animacja społeczno-kulturalna oraz pedagogika społeczna z pracą socjalną.

PWSZ w Jarosławiu nie ma limitów. O przyjęciu decyduje konkurs świadectw. W roku akademickim 2001/ 2002 na trzech kierunkach rozpoczęło studia dzienne i zaoczne 2 tys. osób.

Umowy o współpracy zawarte przez uczelnię z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Rzeszowskim i Akademią Górniczo - Hutniczą umożliwiają absolwentom podjęcie studiów uzupełniających na poziomie magisterskim.
Uczelnie twierdzą, że dostosowują programy do wymogów zmieniającego się życia. I że kształcą fachowców, którzy potrafią poruszać się w nowych realiach, gdy nasza wschodnia granica stanie się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Dziś zdobywana wiedza jest kapitałem na jutro. A wyższe wykształcenie zawsze jest atutem i konieczną przepustką do kariery zawodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24