MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przytulnie na poddaszu

JÓZEF LONCZAK
Wełnę mineralną (szklaną) układa się w miejscach, które potem są na stałe zasłonięte folią i płytami gipsowo kartonowymi.
Wełnę mineralną (szklaną) układa się w miejscach, które potem są na stałe zasłonięte folią i płytami gipsowo kartonowymi. TADEUSZ POŹNIAK
Budując lub modernizując własny dom czy adaptując poddasze chcemy potem mieszkać wygodnie, bezpiecznie i płacić niskie rachunki za ogrzewanie. Do tego potrzebne są jednak odpowiedmie materiały izolacyjne, bez których nie zapewnimy sobie komfortu cieplnego.

Jednak popularny styropian, który jest świetnym materiałem do docieplania ścian np. metodą lekką lub trójwarswowych nie jest zalecany do docieplania poddaszy użytkowych. Dlatego przy adaptacji strychów na cele mieszkalne specjaliści radzą stosować maty z wełny mineralnej, szklanej i skalnej. Dzieki nim prace posuwają się szybciej i jeśli sa wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną zapewniają właściwy efekt sobie właściwy efekt termiczny (zabezpieczenie przed ucieczką ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem mieszkania latem).

Jak oszczędzać

Wiadomo, że ponosząc duży wysiłek inwestycyjny przy budowie lub modrnizacji własnego mieszkania chcemy zapewnić sobie wygodę. Każdy inwestor liczy się z późniejszymi kosztami ogrzewania dlatego wie, że “oszczędzanie" na izolacji termicznej nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Lepiej bowiem raz zapłacić więcej i zastosować właściwe materiały izolacyjne niż potem przez całe życie płacić zawyżone rachunki za ogrzewanie.

Lekkie, sprężyste ...

A "odpowiednie materiały" w przypadku poddasza oznacza zastosowanie do izolacji przestrzeni między krokwiami oraz pionowych części konstrukcji najlepiej stosować wełny mineralnej lub szklanej, ale nie w płytach, lecz w matach. Taki materiał jest, bowiem sprężysty i lekki, a co w tym przypadku bardzo ważne wełna w matach doskonale wypełnia każdą przestrzeń, dostosowując się do poszczególnych elementów konstrukcji. Wełna posiada też bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła.

… i niepalne

Dodatkową, ale niezwykle cenna zaletą wełny mineralnej (szklanej) jest jej całkowita niepalność. O tym jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców nie trzeba nikogo przekonywać.

Jaka grubość izolacji?

Jeszcze niedawno, bo kilka lat temu uważano, że z powodzeniem wystarczy, gdy grubość maty nie będzie wynosić 10 - 12 cm. Teraz specjaliści zalecają, aby łączna grubość izolacji elementów skośnych i poziomych poddasza wynosiła 20 cm.
W innych krajach m.in. skandynawskich zaleca się stosować jeszcze większą grubość izolacji, a wszystko to po to by mniej zużywać energii do ogrzewania mieszkań. Taka tendencja wynika z wciąż rosnących cen nośników energi elektrycznej, gazu ropy naftowej czy węgla na rynkach światowych.

Wiedza nie szkodzi

Specjaliści z firmy SAINT-GOBAIN ISOVER POLSKA zalecają, aby prace nad systemową izolacją domu należy rozpocząć od tzw. koncepcji materiału. Nie tylko ich zdaniem warto samemu posiadać podstawę wiedzy, umożliwiającą właściwy wybór najlepszego materiału.
- By sprostać oczekiwaniom klientów oferujemy na rynku polskim gamę produktów do termoizolacji. Posiadamy w ofercie niepalne, nietoksyczne, odporne biologicznie, lekkie, sprężyste, a przede wszystkim łatwe w montażu wyroby z wełny mineralnej szklanej i skalnej - zapewnia Katarzyna Krakowczyk, kierownik ds. komunikacji i promocji firmy Saint-Gobain.

Jak sprężyna

Właśnie do takich produktów zalicza się Majster-Mata. To lekka, ciepła i niepalna wełna szklana wyprodukowana w tzw. technologii Thermistar w postaci zrolowanej maty. - Jako materiał wypełniający posiada uniwersalne zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymaga się dobrych właściwości cieplnych izolacji. Wykonawcy mówią, że wybierają Majster-Matę ze względu na walory użytkowe, ekonomiczne i techniczne tego materiału izolacyjnego - dodaje Katarzyna Krawczyk.
Majster-Mata ma zastosowanie właśnie przy izolacji cieplnej i akustycznej dachów skośnych pomiędzy krokwiami oraz poddaszy użytkowych i nieużytkowych. Równie dobrze naddaje się także do izolacji podłóg i stropów pomiędzy legarami, ponadto drewnianych i stalowych konstrukcji szkieletowych.
Majster-Mata jest niepalną wełną szklaną (bezpieczeństwo pożarowe) o wysokiej paroprzepuszczalności (właściwy mikroklimat w pomieszczeniu) i co niemniej ważne jest lekka i sprężysta, przez co ułatwia właściwe wypełnienie przy montażu izolacji w trudno dostępnych miejscach np. na strychu.

Mostki termiczne

Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, gdyż wełnę układa się w miejscach potem na stałe zasłoniętych folią, (aby do wełny przenikała para wodna z pomieszczenia) i najczęściej płytami gipsowo kartonowymi. Niestety w przypadku gdyby maty z wełny mineralnej były złej jakości lub były wcześniej źle i zbyt długo składowane (zimą bez zadaszenia) to wówczas nie "rozprężą się" do oczekiwanej grubości. Tym samym ocieplone takim materiałem izolacyjnym poddasze może nie spełniać współczesnych norm cieplnych. A kolei, w trudno dostępnych miejscach (np. połączenia krokwi pod skosem) mogą pojawią się tzw. mostki termiczne, których widoczną oznaką podczas silnych mrozów mogą być pojawiające się niewielkie oszronione miejsca na suficie.
Dlatego przy zakupie mat izolacyjnych zwróc uwagę na datę produkcji wełny, a przed zabudową płytami gipsowymi upenij się, że maty się rozpręzyły do oczekiwanej grubości.

Im lepsze wybierzesz materiały do ocieplenia Twojego domu tym większą będziesz miał pewność, że poniesione wydatki przyniosą spodziewane korzyści.

ISOVER RADZI:

Wyroby z wełny mineralnej szklanej i skalnej są wprawdzie bezpieczne, jednak przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych z użyciem tych wyrobów należy przestrzegać przepisów BHP.
Dlatego też:
- stosuj się do zaleceń producenta (instrukcji) dołaczonych do wyrobu,
- załóż okulary i rękawice ochronne,
- stosuj maskę przeciwpyłową, zwłaszcza przy przycinaniu
- wietrz pomieszczenia podczas pracy,
- po zakończeniu pracy umyj twarz i ręce.

Adam Jakóbczak, prezes Oddziału Polskiego Zwiazku Inżyniwerów i techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie:

- W ostanich latch nastąpił nie tylko szybki postep technologiczny w budownictwie, ale zmieniło się także podejscie do termoizolacji budynków. Zmieniły sie także tzw. normy cieplne dotyczące budynków mieszkalnych. Dlatego obecnie zaleca się aby grubość izolacji termicznej zwłaszcza elementów skośnych i poziomych na poddaszach wynosiła 20 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24