W naszym województwie jest bardzo mało osób zainteresowanych nabyciem własnego M. Polaków najczęściej interesują zaś mieszkania zlokalizowane w budynku powstałym w latach PRL – wynika z raportu wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

Analitycy morizon.pl sprawdzili jakich mieszkań najczęściej poszukują kupujący. A oto wyniki dotyczące najpopularniejszego metrażu mieszkania, roku budowy oraz liczby pokoi.

- Z naszych analiz wynika, że poszukujący nieruchomości w coraz mniejszym stopniu zainteresowani są kupnem mieszkania jednopokojowego. Mało praktyczne, nieco ponad trzydziestometrowe kawalerki zdecydowanie tracą na popularności wobec prawie pięćdziesięciometrowych, dwupokojowych nieruchomości oraz trzypokojowych lokali, o powierzchni prawie siedemdziesięciu metrów kwadratowych – mówi Bolesław Drapella, prezes morizon.pl.

 

Mieszkania dwupokojowe nadal najchętniej wybierane

 

Najwięcej, bo aż 41 proc. kupujących poszukuje mieszkania dwupokojowego o powierzchni około 49 mkw wynika z raportu morizon.pl. Zakup większego mieszkania planują jedynie mieszkańcy województwa łódzkiego (61 mkw) oraz warmińsko-mazurskiego (62 mkw). Dwupokojowe lokale, którymi interesuje się najwięcej nabywców, kosztują średnio około 4600 złotych za mkw. Wśród poszukujących nieruchomości, dużą popularnością cieszą się również mieszkania trzypokojowe – zainteresowanych nimi jest 34 proc. wszystkich kupujących. Osoby poszukujące mieszkań trzypokojowych, najczęściej interesuje lokal o powierzchni około 67 mkw. Większymi nieruchomościami zainteresowane są jedynie osoby chcące zakupić mieszkanie na terenie województwa lubuskiego (79 mkw) oraz wielkopolskiego (77 mkw). Średnia cena za mkw nieruchomości trzypokojowych, których najbardziej poszukują nabywcy kształtuje się na zbliżonym poziomie jak w przypadku mieszkań dwupokojowych. Najmniej popularne są mieszkania pięciopokojowe, ich zakup rozważa niespełna 2 proc. zainteresowanych.

Wielka płyta nadal popularnaPolacy w większości poszukują mieszkania w blokach z tzw. wielkiej płyty – aż 53 proc. zainteresowanych jest kupnem nieruchomości w budynkach powstałych w epoce PRL. Średnia powierzchnia takiego lokum to około 52 mkw. Nowszymi mieszkaniami, powstałymi po 2000 i 2010 roku, interesuje się odpowiednio 17 i 18 proc. nabywców. Średnia powierzchnia interesujących Polaków nieruchomości w budynkach wybudowanych po 2000 roku to około 65 mkw, natomiast najpopularniejszy metraż mieszkań wybudowanych po 2010 roku to około 83 mkw.

 

W mazowieckim najwięcej chętnych na mieszkania

Największy popyt na mieszkania zauważalny jest w województwie mazowieckim – zainteresowanych zakupem lokum jest tu niemal 30 proc. wszystkich Polaków poszukujących mieszkania. Na Mazowszu najchętniej wybierane jest mieszkanie dwupokojowe - poszukuje go 41 proc. wszystkich zainteresowanych w regionie. Średnia powierzchnia takiego mieszkania to około 47 mkw, przy średniej cenie 8355 złotych za mkw. Dużym zainteresowaniem w regionie cieszą się także mieszkania posiadające trzy pokoje – poszukuje ich 33 proc. kupców. Nabywcy zainteresowani są zwykle lokum o powierzchni około 68 mkw, przy cenie za mkw wynoszącej średnio 8528 złotych.

 

 

Na Podkarpaciu inaczej

W większości województw największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, wyjątkiem są jednak województwa kujawsko–pomorskie, śląskie, lubelskie, warmińsko–mazurskie oraz podlaskie. W regionie lubelskim, aż 39 proc. poszukujących interesuje się mieszkaniami trzypokojowymi, zazwyczaj o powierzchni około 63 mkw, których cena wynosi średnio 4933 złotych za mkw. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe – poszukuje ich niewiele mniej, bo 36 proc. nabywców. Średni metraż takiego lokum wynosi 48 mkw, w uśrednionej cenie 4940 za mkw. Podobnie ma się sytuacja w województwie warmińsko – mazurskim. W regionie aż 40 proc. chętnych jest na mieszkania trzypokojowe o średniej powierzchni i cenie za mkw odpowiednio 63 mkw i 3369 złotych. Mieszkania dwupokojowe cieszą się tutaj zainteresowaniem blisko 38 proc. nabywców. Najczęściej poszukują oni nieruchomości o powierzchni 62 mkw i cenie za mkw 3016 złotych. Najmniej chętnych na mieszkania jest w województwie podkarpackim – kupnem mieszkania zainteresowanych jest tutaj jedynie 0,7 proc. wszystkich planujących zakup lokum. Na podkarpaciu 38 proc. nabywców wybiera mieszkania dwupokojowe. Średnia powierzchnia mieszkania najbardziej interesującego nabywców to 46 mkw przy cenie 4364 złotych za mkw.