Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Redyk idzie przez Bieszczady

Ewa Gorczyca
Józef Michałek
Rozpoczęła się 330 - kilometrowa polska część Międzynarodowego Projektu Kulturowego Redyk Karpacki Transhumance 2013. Cały dzisiejszy dzień pasterze z owcami spędzają na kampingu w Górnej Wetlince.

Redyk z 300 owcami przejdzie przez województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie, aby we wrześniu wkroczyć na teren Słowacji i Czech.

Międzynarodowa wędrówka baców z krajów karpackich rozpoczęła się w maju w rumuńskiej Transylwanii. Idą drogą, którą kiedyś pokonywali z owcami ich przodkowie. Licząca ok. 1200 km trasa to historyczny szlak wołoski. Na różnych etapach redykowi towarzyszą pasterze z całych Karpat.

Polski etap rozpoczął się wczoraj w Ustrzykach Górnych. Zainaugurowała go msza św. w kościele św. Anny. Stada zostały poświęcone na pobliskiej łące po czym nastąpiło rozpalenie Bieszczadzkiej Watry i część oficjalna zakończona koncertem koncert muzyki karpackiej na instrumentach pasterskich i cymbałach.

Do Wołosatego pojechała też delegacja pasterzy, aby pomodlić się na tamtejszym cmentarzu i oddać hołd nieżyjącym pasterzom. W południe stado, prowadzone przez 6 pasterzy wyruszyło w kierunku campingu Górna Wetlinka.

Dziś przez cały dzień można tam spotkać się z organizatorami, porozmawiać z pasterzami i posłuchać tradycyjnej muzyki pasterskiej.

W środę o świcie redyk wyruszy w kierunku Wetliny i Strzebowisk, dzień później przejdzie w okolice Cisnej, Balnicy, a następnie Łupkowa. Tutaj 6 i 7 lipca odbędą się Targi Serów "Na pasterskim szlaku".

Następnie stado wyruszy do Komańczy (8 lipca), Czystogarbu (9 lipca) oraz Mszany (13 - 14 lipca) a 18 lipca dotrze do Krempnej (tu zakończy się podkarpacka część redyku). Swoją obecność pasterze zaznaczą również podczas imprez towarzyszących redykowi, jak Targi Końskie w Lutowiskach oraz Agrobieszczady w Lesku.

Wydarzeniem towarzyszącym redykowi, będzie międzynarodowa konferencja, zorganizowana 10 lipca w sanockim Skansenie. W programie są wykłady i dyskusje dotyczące, m.in. pasterstwa, owczarstwa i zwyczajów pasterskich oraz warsztaty serowarskich. Atrakcją, szczególnie dla dzieci, będzie możliwość zobaczenia owieczek na Rynku Galicyjskim.

Redyk to projekt, który stworzyli pasjonaci pasterstwa. - Doszedł do skutku dzięki porozumieniu kilkustet partnerów lokalnych. Nie jest finansowany z żadnych funduszy, ani państwowych, ani unijnych - zaznacza Maria Kohut z biura fundacji Pasterstwo Transhumacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24