MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remonty ruszają na wiosnę, a fachowców ubywa. Zobacz, na kogo najczęściej „polujemy”. Ogromne zainteresowanie montażem instalacji OZE

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Wiosna to czas, gdy wiele osób rozpoczyna planowanie remontów i modernizację swoich domów oraz mieszkań. Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, rośnie zapotrzebowanie na usługi różnych fachowców, którzy pomogą w realizacji tych projektów. Kto zatem jest najbardziej poszukiwany? Wyniki sondaży zaskakują.

Spis treści

Jakich fachowców szukamy na wiosnę?

Według danych z poprzednich lat, branża budowlana i remontowa w Polsce rozwija się dynamicznie, a sezon wiosenno-letni zawsze przynosi wzmożoną aktywność w tym sektorze. W 2021 roku, mimo trudności związanych z pandemią COVID-19, zauważalne było nadal duże zainteresowanie remontami i modernizacją mieszkań oraz domów.

Obecnie obserwujemy znaczący wzrost aktywności w sektorze budowlanym trwający m.in. ze względu na prognozy dotyczące wzrostu cen materiałów budowlanych w nadchodzących miesiącach. Inwestorzy podejmują decyzje o rozpoczęciu remontów lub budowie domów z uwagi na obawy związane z ewentualnymi dodatkowymi kosztami. Wsparciem dla tych decyzji są informacje o ograniczeniach w imporcie materiałów budowlanych, wywołanych wydarzeniami geopolitycznymi, co prowadzi do wzrostu cen – zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl.

mężczyzna montujący grzejnik w mieszkaniu
początek roku to dla wielu inwestorów czas poszukiwania wykonawców do realizacji remontów lub wykończenia czy budowy domów. 123RF/sinenkiy

Wśród najczęściej wykonywanych prac remontowych wiosną znajdują się:

W związku z tym na liście najbardziej poszukiwanych fachowców znajdują się:

 • malarze i dekoratorzy,
 • hydraulicy,
 • elektrycy,
 • stolarze, ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Wiosną wiele osób decyduje się na modernizację instalacji elektrycznych, hydraulicznych czy grzewczych. Ma to związek z wejściem w życie kilku programów rządowych, m.in. Czyste Powietrze i Mój Prąd. Po okresie zimowym zwiększa się zapotrzebowanie na firmy czyszczące kostkę brukową. Wiosną wiele osób decyduje się na remonty tarasów, balkonów czy też ogrodowych altanek. Z tego powodu usługi stolarzy i cieśli cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele osób chce odnowić swoje ogrody lub zaplanować nowe aranżacje. Usługi ogrodników i architektów krajobrazu są zatem również bardzo poszukiwane.

Wiosną ruszył sezon budowlany. Co z cenami materiałów budowlanych?

Kwiecień i maj to miesiące, kiedy wyraźnie odczuwa się ożywienie w sektorze budowlanym i remontowym. Prognozy dotyczące wzrostu cen materiałów budowlanych wzbudzają zainteresowanie inwestorów, którzy przyspieszają rozpoczęcie prac.

W lutym ceny materiałów budowlanych okazały się niższe zarówno w porównaniu ze styczniem tego roku (o 0,4 proc.), jak i lutym ubiegłego roku (o 3,1 proc.) – wynika z danych Grupy PSB Handel. Porównując luty ze styczniem 2024 r., najmocniej spadały:

 • ceny wykończenia (-4,5 proc.),
 • stolarki (-2,2 proc.),
 • farb i lakierów (-2 proc.).

Z drugiej strony zdrożały materiały dotyczące:

 • otoczenia domu (+1,7 proc.),
 • cement i wapno oraz sucha zabudowa (po +1 proc.).

Ceny materiałów najprawdopodobniej pójdą w górę wraz z rozpoczęciem nowego sezonu budowlanego. Nie rozpocznie się on jednak lada chwila, więcej budów może pojawić się dopiero w połowie 2024 roku. W takim wypadku zauważalnie wzrosną też ceny materiałów budowlanych, dlatego ważne, żeby deweloperzy byli na to przygotowani już wcześniej – mówi Piotr Koszyk, członek zarządu Q3D.

Ceny usług w I kwartale 2024 r.

Po okresie zimowym rośnie zapotrzebowanie na materiały, co w połączeniu z ograniczoną dostępnością dodatkowo podnosi ceny. Świadomość społeczna dotycząca przewidywanych podwyżek zachęca do przyspieszenia realizacji projektów w celu uniknięcia kolejnych wzrostów kosztów. Im więcej osób decyduje się na budowę, tym więcej jest zapytań ofertowych i nowych projektów, co dodatkowo pobudza aktywność w branży.

Wśród kategorii usług, które na przełomie ostatnich dwóch kwartałów zanotowały wzrosty w tym sektorze, wyróżniają się:

 • poszukiwanie fachowców i firm do kompleksowej budowy domów – ze wzrostem aż 25 procent.
 • wszelkiej maści usługi remontowe – z 38 proc. na plusie,
 • elewacje oraz ocieplenie budynków – ze wzrostem na poziomie 38 proc.

Wśród najczęściej poszukiwanych usług znalazły się także te związane:

 • z pracami w ogrodzie – 30 proc. wzrostu kwartał do kwartału,
 • usługami prawnymi – 24 proc. wzrostu,
 • usługami księgowymi – 34 proc. wzrostu
 • usługami elektrycznymi – wzrost na poziomie 30 proc.
wykres usług
materiał prasowy

Poszukiwani fachowcy od pomp ciepła i fotowoltaiki

Fotowoltaika, budowa domów metodą murowaną oraz remonty to trzy kategorie usług, które cieszyły się największą popularnością na platformie Oferteo.pl w praktycznie każdym województwie kraju. Ten trend może być sygnałem dla innych inwestorów, że specjaliści i firmy zajmujące się tymi pracami mogą oczekiwać wzrostu cen oraz ograniczenia dostępności w najbliższych miesiącach.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele ostrzeżeń co do nieuczciwych praktyk wielu firm, zajmujących się montażem pomp ciepła. Nie dziwi zatem fakt, że wielu inwestorów szuka sprawdzonych fachowców, którzy bezproblemowo zamontują urządzenie grzewcze.

Wśród zapytań od Zlecających widzimy także zainteresowanie Wykonawcami z zakresu montażu klimatyzacji. Pogoda na początku kwietnia pokazała nam przedsmak lata (szczególnie na południu kraju) i była sygnałem dla wielu osób ku temu, aby w tym roku wreszcie zainstalować urządzenia chłodzące w swoich domach i mieszkaniach. Dzięki temu już w pierwszych dniach kwietniach liczba zapytań o montaż klimatyzacji osiągnęła 1300 w naszym serwisie – i stale rośnie – podsumowanie ekspertka z Oferteo.pl.

Dla osób zainteresowanych energią odnawialną, program Mój prąd 6.0twiera drzwi do inwestycji w ekologiczne technologie, obiecujące korzyści finansowe, ekologiczne i długoterminowe. Instalacje fotowoltaiczne nie tylko umożliwiają zmniejszenie poboru energii z sieci, lecz także pozwalają na sprzedaż nadmiaru wyprodukowanej energii, co przekłada się na dodatkowe źródło dochodów dla użytkowników.

To właśnie zapowiadany na II kw. 2024 roku start programu przyczynił się do tego, że kategorie związane z OZE na Oferteo.pl zanotowały odpowiednio: 48% wzrost dla pomp ciepła oraz 32% wzrost – dla fotowoltaiki – zauważa ekspertka Oferteo.pl.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remonty ruszają na wiosnę, a fachowców ubywa. Zobacz, na kogo najczęściej „polujemy”. Ogromne zainteresowanie montażem instalacji OZE - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24